Anasayfa / Genel / Acve Hurmasının Birbirinden Müthiş Faydaları
acve hurması
acve hurması

Acve Hurmasının Birbirinden Müthiş Faydaları

Acve hurması

Hz. Muhammed’ in diktiği 39 ağaç yardımıyla yüzyıllardır bir şifa kaynağı oluştu. Hz. Muhammed’ in medine bölgesine diktiği ve onun da en fazla sevilmiş olduğu meyve olan acve hurması’ nın faydaları saymakla bitmiyor. Dünya üzerindeki en pahalı hurma olan acve hurması, oldukça minik, neredeyse zeytin efsunklüğünde. Buna rağmen işlevleri çok efsunk. Düzgüsel hurması yenilebileceği benzer biçimde macun haline getirilip de tüketilebilir. Işte bu hurmanın faydaları şu şekilde:
Acve hurması, rahim kaslarını güçlendirir. Bu sayede doğumu fazlaca kolaylaştırır. Doğum sonrası ağrı ve acıyı en aza indirir. Bunu sağlamak için doğumdan 1-2 hafta öncesinden başlayarak her gün tüketilmelidir. Ihtiva ettiği fruktozdan dolayı vücut için enerji deposudır. B grubu vitaminleri ihtiva ettiği için karaciğer için çok yararlıdır. Sarılık hastalığına yakalanma riskini düşürür. Ksıcaklıkrlığın önüne geçer. Arasında çok fazla fosfor bulunmuş olduğu için ancak engellemekle kalmaz, bununla birlikte ksıcaklıkrlık sorunu olanların iyileşmesinde kullanılabilir. Bağırsakları çalıştırır ve iştah açar. A vitamini muhtevasından dolayı göz sağlığı için önemlidir. Ancak gözlerinde ağrı olanların tüketmesi sakıncalıdır. çünkü gözün güçlenmesini sağlamasına paralel ağrı varsa, onu da daha şiddetli hale getirir. Vücuttaki toksin atımını kolaylaştırır. Hazmı kolaylaştırır. Bolca miktarda demir ihtiva eder. Bu sayede kan yapar. Muhtevası bakımından ( fosfor, potasyum ) bebeklerin gelişiminde çok önemlidir. Damar sertliğini ortadan kaldırır. Kolestrolü bitirir. Vücuttaki şeker seviyesini ayarlar.
Hurmanın suyu cildi besler. Bu su ile saçlarınıza da şekil verebilirsiniz. Jöle özelliği gösterir sadece saçı besler, zararı yoktur. Irin için krem haline getirilip kullanılabilir. ülsere iyi gelir. Zihni açar. Ayrıca çekirdekleri parçalanarak kahvesi de yapılabilir. Bu kahve vücudu dinlendirir, sinirleri yatıştırır. Balgam sökücü özellik gösterir. Yaralara merhem şeklinde uygulandığında çabuk iyileşmesini sağlar. Fazla tüketildiğinde göz ağrısı yapabilir. Hz. Muhammed de bu yüzden, hz. Ali’ ye gözü ağrıdığı sürece yemesini yasaklamıştır. Genel hatlarıyla bakılmış olduğunda acve hurması’ nın muhteviyatında şunlar vardır: potasyum, fosfor, demir, b1, b2, a, c vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, protitin, sodyum.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Encümen-i Şuara Hareketi Nedir
Sonraki Sindirim Sistemi ile İlgili İlginç Bilgiler

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir