Anasayfa / Türkiyem / Türkiye Tarihi / Adana Gezilecek Yerler‎ – Adana Sabancı Merkez Camii
adana sabancı merkez camii
adana sabancı merkez camii

Adana Gezilecek Yerler‎ – Adana Sabancı Merkez Camii

Adana Merkez Camii veya diğer adıyla Sabancı Merkez Camii Adana’nın simgesi halini almış bir camii’dir. Aynı zamanda Adana Merkez Camii Türkiye’nin ve Orta Doğunun en büyük cami’sidir. Büyüklüğü inanılmazdır ömrünüz boyunca 1 kez gitmeniz kesinlikle önerilir.

Adana’nın Reşatbey semtinde, Merkez Park‘ın güneyinde ve Seyhan Nehri’nin batı kıyısında yer alan cami, 1998 yılında hizmete

adana sabancı merkez camii
adana sabancı merkez camii

açılmıştır. 32 metre çaplı ana kubbesi vardır. Caminin proje mimarı Necip Dinç’tir. 20.000 kişilik cami (açık alanın düzenlenmesiyle 28.000 kişi), son cemaat mahaliyle birlikte 6600 metrekareye yayılmıştır; 9 fil ayağı üzerine oturur.

Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Genel görünüm olarak Sultan Ahmet Camii’ne, plan ve iç mekân olarak Selimiye Camii’ne benzer. 4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir.

32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur’an’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Muhammed’in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65 bin metrekarelik arsası

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin %50’si tamamlanmıştır. Geri kalan %50, Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır…

 

Kaynak :https://tr.wikipedia.org/wiki/Sabanc%C4%B1_Merkez_Camii

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Brown Tavuk Irk – Kahverengi Yumurta Tavuğu (NickBrown)
Sonraki Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir