Anasayfa / Yaşam / Sağlık / adet gecikmesi nedenleri ve adet gecikmesinin çözümleri
adet gecikmesinin çözümleri
adet gecikmesinin çözümleri

adet gecikmesi nedenleri ve adet gecikmesinin çözümleri

adet gecikmesi ne kadar sürer

Kadınların tabiri caize baş belası adet düzensizliği  adet aralıkları ortalama 28 gün olarak bilinir fakat bu vakit 21 gün ile 35 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Eğer bu bilgiye bağlı kalırsak ‘adet gecikmesi kaç gün olur?’ sorusuna şu cevabı verebiliriz.  7 Gün  şu demek oluyor ki 7 güne kadar rötar yada erken adet görme çok panik gerektirecek bir durum değildir. Ayrıca yaklaşık 4 gün süren adet akıntısı 2-7 gün arasında sürebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi stres, rahatsızlık, düzenli kullanılan ilaçların değiştirilmesi, fazla kilo, menopoz öncesi dönemde yaşanmış olan hormon değişikliklerine bağlı olarak görülebilir.

Şimdi gelelim daha büyük sorunlara eğer çok daha fazla uzun süreli gecikmelerde, şayet hamilelik yoksa, adet düzensizliği söz mevzusu olabilir. Gebelik dışında farklı nedenlerden dolayı her kadınlar adet gecikmesi yaşayabilir. fakat yine adet gecikmelerinde ne olursa olsun jinekoloğa görünmek icap eder. Adet düzensizliği uzun süre devam ederse beraberinde daha ciddi problemlere yol açabilir.

Adet döngüsü vücutta hormon seviyelerinin yükselmesi ve alçalması ile ortaya çıkar. Yaklaşık olarak 12-16 yaşları içinde başlamış olan adet görme yumurtlamanın sonlanmış olduğu menopoz dönemine kadar süre gelir. Vücut menopozda rahmi gebelik için hazırlamayı bırakır ve adet döngüsü sonlanmış olur.

adet gecikmesi nedenleri

Eğer hamile kalmaya çalışmıyorsanız adet gecikmesi oldukça sıkıntı verici bir sürece dönüşebilir. Sadece geciken her adet, gebeliğin habercisi olarak kabul edilmemelidir. Bir çok farklı nedenlerle adet 7 güne kadar gecikebilir.
Stres: stres vücudumuzda pek çok değişikliğe neden olur. Zaman zaman gnrh hormonunun seviyesini düşürerek yumurtlama sürecini geciktirebilir veya regl olmanızı engelleyebilir.

Rahatsızlık: ani, kısa veya uzun süren hastalıklar adet gecikmesine yol açabilir ancak bu geçicidir.

adet gecikmesi
adet gecikmesi

Vücut saati: gündüz çalışıyorsanız gece mesaisine geçmek yahut tam tersi bir konum, vücut saatinizi etkileyeceği için adet gecikmelerine niçin olabilir.

Ilaç değişimi: başka bir sıhhat sorunu nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız ve yakın zamanda bu ilacı değiştirdiyseniz adet gecikmesi olabilir. Doktorunuza yeni ilacınızın bu yan tesiri hakkındaki malumat vererek alternatif bir ilaç reçete etmesini isteyebilirsiniz.

Aşırı kilo: fazla kilogram hormon dengelerini değiştirebilir ve adetin erken yada normalden daha geç görülmesine niçin olabilir. Kilogram kaybı ile düzgüsel adet döngüsüne geri dönebilirsiniz.

Aşırı zayıflık: fazla kiloda olduğu şeklinde zayıflık da hormon dengesizliğine bağlı adet gecikmesine neden olabilir.

Yanlış hesap: kadından hanıma değişen adet döngüsü yaklaşık 28 gün olarak kabul edilse de çoğunlukla bu süre tutmaz. Yanlış hesaplama sebebiyle adetin geciktiğini sanmak fazlaca sık rastlanan bir durumdur.

Menopoz: vücudun kendini gebelik için her ay hazırlaması menopoz döneminde biter ve adet görme sona erer.

Gebelik: ve son olarak olarak adet gecikmesi daha kısaca adetin kesilmesi gebelik neticesinde olabilir. Basit bir hamilelik testiyle hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

adet dönemiyle ilgili olarak doktorunuzu görmeniz gereken durumlar
16 yaşına kadar adetin başlamamış olması
Adetin ansızın durması
Uzun süren adet kanamaları
Ağırlaşan adet kanamaları
Ağrıların şiddetlendiği adet kanamaları
Adetler içinde kalan sürede bir kaç damladan daha çok kanama oluşması
Tampon kullandıktan sonra hasta hissetme
Doğum test haplarını bıraktıktan 6 hafta sonra adet döngüleri normalleşmediyse

 

Kaynaklar :

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-normal-menstruation

https://www.today.com/parents

https://www.verywellhealth.com/reasons-you-missed-your-period-2757503

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Önceki Yazının icadı kısaca özeti
Sonraki Kahvenin Faydaları ve Zararları

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

Influencer Pazarlaması için ilk Türkçe Kaynak Raflarda!

Merakla Beklenen  ‘Dijital Çağın Mesleği: Nasıl Influencer Olunur?’ Kitabı Yayınlandı! “Oyun oynayarak para kazanıyorlar,  Fashion …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir