Anasayfa / Bilim / Fizik / Ağır Su Nedir? Nerelerde Kullanılır?
ağır su
ağır su

Ağır Su Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ağır Su Nedir? Dünyanın oluşumundan itibaren dünyanın üzerindeki yerleşimlerin ve yaşam biçimlerinin etkilendiği en temel faktörlerinden biriside sudur,tüm canlılar için yaşam kaynağı konumunda yer alır. Dünya meydana gelen su döngüsünün sağladığı yaşam dünyayı ayakta tutar ve yıllar süren bir yaşamın devamlılığını sağlar.

Tüm bu yaşam döngüsüne ışık tutan suyun moleküler yapısı incelendiğinde, su molekülünün 2 Hidrojen ve 1 Oksijen atomundan oluştuğu görebiliriz. Su molekülünün elektroliz edilme üzerine yapılan bir sürü araştırmalar yapılır bu araştırmalar sonucunda ağır su nedir sorusunun cevabı ortaya çıkar. ağır su, elektroliz üzerine yapılan çalışmalar 1932 senesinde Hugh Toylar adlı bilim insanı tarafından bulunmuştur.

Ağır Su Nedir

Su molekülünü meydana getiren Oksijen 16 atom ağırlığa sahipken, Hidrojenin atom ağırlığı ise 1’dir. Hal böyleyken 2 hidrojen ile 1 Oksijen bir araya gelmiş ve yaşamın kaynaklarından biri olan

ağır su
ağır su

su molekülünü oluşturmuştur. Bu birleşimde Oksijen ve Hidrojen elementlerinin izotopları devreye girdiğinde ise su molekülünün yapısı değişir.

Bu olaya kimyasal açıdan baktığımızda ise D2O olarak gösterilen su, Hidrojen elementinin izotopuna ve de yoğunluk oranı oldukça yüksek bir değere sahiptir.

Hidrojen elementinin kimyasal yapısı, gösteriminin bu şekilde olduğu ve suyun elektrolizi sırasında görülen ağır suyun kullanım yerine bakıldığında , bu molekül özellikle nüfusa ve sanayileşme faktörlerine bağlı olarak devamlı ihtiyaç duyulan enerji alanında kullanılır.

Bu enerji türlerinden ise, dünya genelinde sayıları özellikle son yıllarda oldukça fazla artan nükleer enerji adı santrallerinde ağır su kullanılır. Bu tür santrallerde nükleer reaktörler bulunur. Yakıt ise, nükleer reaktörlerin çekirdek kısmında bulunur. Ağır suyun bu tür santrallerdeki fonksiyonu ise bu kısımdadır. Çünkü ağır su, buradaki yakıtın işlenmesinde oldukça kritik ve önemli bir göreve sahiptir.

Ağır su diye tabir edilen ağır suyun kavramı, suyun farklı molekül yapısından oluşmuş bir moleküldür. basit bildiğimiz su molekülünün yapısı Hidrojenin, Döteryum Trityum adı verilen bazı izotopların bir diğer element olan Oksijen elementinde bulunan ve O18 adı verilen izotoplarının birleşmesiyle oluşan farklı bir moleküldür. Ki Oksijende bulunan O18 çok ağır bir izotoptur. Kimya literatüründe ağır su diye adlandırılan molekül aslında gerçek adı Döteryum Oksit’dir.

Ağır su molekülü, laboratuvar ortamında elde edilebilmektedir. Aynı zamanda suyun farklı molekül yapısıyla oluşan ağır suya, istisna olarak doğada eser miktarda da olsa rastlanabilmektedir. Doğada eser miktarda rastlanılan ağır su molekülüne, yer altı sularında çok az da olsa rastlanmaktadır. Yer altı sularının haricinde tatlı su gölleri ve tuzlu deniz sularında da ağır suya rastlanabilmektedir.

Tabi bu rastlanmalar oldukça az miktarlarda kendini gösterir. Ağır su molekülü, oldukça zehirli bir madde özelliğini taşımakta bu nedenle de deniz ve göllerde canlıların yaşamını yitirmesine

ağır su
ağır su

neden olur.

Ağır Su Nerelerde Kullanılır

ağır suyun kullanımı genellikle nükleer santraller olan zehirli bir yapıdadır. Ağır su, bu tarz yerlerde normal suyun yerine kullanılır. Bunun nedeni ise, ağır suyun nötron parçacıklarını yavaşlatma gücünün normal suyun molekül yapısındaki ne göre çok daha yüksek olması gösterilmektedir.

Nükleer enerji santrallerinde yakıt maddesi olarak yer alan ve çok büyük bir öneme sahip olan bir madde Uranyumun çok daha verimli bir şekilde kullanılmasını ağır su molekülü sağlamaktadır. Bu iş için ağır su oldukça ideal bir moleküldür. Bunun nedeni olarak ise ağır su molekülünün sahip olduğu soğurma özelliğinin çok düşük seviyelerde olması gösterilir.

Bunun dışında ağır su, insanlık tarihinde çok büyük acılara neden olan 2.Dünya Savaşında Nazi Almanya tarafından atom bombası yapma çalışmalarında da kullanılmıştır. Ağır su maddesi günümüzde ise, Nükleer elektrik santrallerde Uranyumun işlenmesinde oldukça değerli bir madde olarak kullanılmaktadır.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
Önceki Whatsapp Web Giriş Whatsapp Web Hesabına Nasıl Girilir
Sonraki Aöf Web Tasarımı ve Kodlama DGS Mühendisliğe Geçiş

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir