Anasayfa / Nedir / Ağustos Böceği ve İlginç Özellikleri
aguztos-bocegi
aguztos-bocegi

Ağustos Böceği ve İlginç Özellikleri

Ağustos Böceği hikayesi vardır küçükken masallar da dinlemişizdir çizgi filmlerde genellikle Ağustos Böceği tembel sıfatı yakıştırılır aslına bakarsanız ağustos böceklerinin çok ilginç özellikleri bulunmaktadır. Bu böcekler hepimiz tarafınca çoğu zaman ötmeleriyle tanınmaktadır.

Böcek türlerinde ötenler çoğu zaman erkeklerdir. Ağustos Böceğinin ötme nedeni, tam doğru olmamakla beraber Ağustos Böceği’nin dişi olanlarını çiftleşmeye çağırmak için kullanıldığı bilinmektedir. Adam ağustos böcekleri, karın zarlarının titreştirilmesiyle birlikte vızıltılı bir sesle öter.

Bu ses çekirgelerin çıkardığı sese çok benzer ama ne yazık ki Ağustos Böceklerinin  çekirgelerle bir akrabalık ilişkisi yoktur.

Buna karşın ağustos böceği ve çekirge böceği devamlı karıştırılır,ama ağustos böceklerinin zara benzer saydam bir yapıda iki çift kanatları bulunur. bu yapısı nedeni ile Ağustos Böcekleri  genellikle  gece kelebeklerine de benzetilmektedirler.

Ağustos böcekleriyle alakalı toplumda çok yanlış bir kanı vardır. Bu da, bu böceklerin fazlaca tembel olmasıdır. Bunun sebebi ise, orhan veli kanık’ın lafonten’den çevirmiş olduğu ”ağustos böceği ile karınca” hikayesidir. Bu hikaye oldukça bilindik bir hikayedir ve hikayede ağustos böceği saz çalar ve yan gelir yatar. Doğrusu çalışmaz tembeldir. Burada ise, bir karıştırma söz konusudur. Hikayede anlatılan ağustos böceği değil, yeşil çekirgedir. öyle ki ağustos böceklerinin ömür süresi sadece birkaç haftadır. O dehemmiyet de isminı aldıkları ağustos ayıdır.

aguztos-bocegi
aguztos-bocegi

Bu böcek türüyle ilgili bir öteki ilginç malumat ise, yeryüzünde ağustos böceklerinin 2000 türü bulunmaktadır. Bu sayı, bir böcek türü için çok büyük bir sayı teşkil etmektedir. Türün dişi böcekleri, ince dallara küçük uçurumıklar açarak bu yarıklara yumurtalar bırakır. Yumurtalar kırılınca yavrular çıkar ve toprağa düşerek toprağa gömülürler. Ve toprak altında ağaç köklerinden özsu emerek, yıllarca kalabilirler. Bu senelerce kelimesi, Amerika’da yaşayan bazı ağustos böceği türleri için 17 seneyi ifade etmektedir.

Toprak altında yıllarca yaşayabilme özelliği olan bu böceklerde, işin ilginç yanı toprak altındayken Ağustos Böceklerinde kanat bulunmaz. Ağustos Böceklerinin Kanatlanma işi çok hızlı bir şekilde olur ve binlerce ağustos böceği aniden yeryüzüne çıkar. Burada ise, sadece birkaç hafta yaşayabilirler.

Bundan dolayı bu böceklerin aslolan ömür alanı toprağın içidir denilebilmektedir. Kanatlanıp yeryüzüne çıkan bu böceklerin çoğu öteki hayvanlara yem olmaktadır. Yem olmaktan kurtulmayı başaranlar ise, bir araya gelir ve koro halinde tiz seslerle öterler.

Bu böcekler, tüm gün ötebilme özelliğine sahiptir. Işin ilginç doğrusu ise, bu sesler ağızdan çıkmadığı için öterken aynı zamanda yiyecek de yiyebilirler. Adam böceklerin yanlarında ve kuyruk bölgelerinde bir tane ses çıkarma organı bulunmaktadır.

Bu organ bir davul gibi titreşir. Ortaya çıkan ses ise, kasların hareketiyle beraber titreşme yöntemiyle meydana gelir.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Önceki Et beni koparmak zararlı mıdır? Et beni tedavi yöntemleri nelerdir?
Sonraki Kanserin Tedavisi: Tarçın Elması (Graviola) Nedir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

1 Yorum

  1. güzel bigi teşekkür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir