Anasayfa / Genel / Akdeniz Beslenme Modeli Nedir Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır
akdeniz diyeti,
akdeniz diyeti,

Akdeniz Beslenme Modeli Nedir Akdeniz Diyeti Nasıl Yapılır

Gıda öğelerinin dengeli tüketimi sağlıklı beslenmede çok önemlidir. Akdeniz diyeti Bireylerin günlük enerji içinde almaları gereken karbonhidrat, protein, yağ yağ miktarlarına ait öneriler değişmektedir. farklı insan toplulukları üzerinde yapılan uzun süreli çalışmalar neticesinde sağlıklı beslenme için uygulanması gereken beslenme modelinin akdeniz beslenme modeli olduğu ortaya çıkmıştır.

Toplumların sosyo-ekonomik gelişmelerine paralel olarak değişen beslenme alışkanlıkları koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz benzer biçimde biroldukca hastalığın oluşumuyla ilgilidir.

Akdeniz bölgesinde yapılan incelemelerde, bu bölgede yaşayan kişilerde kalp-damar hastalığı ve hipertansiyonun azca görülmesi, akdeniz mutfağına bağlanmıştır.

akdeniz diyeti,
akdeniz diyeti,

Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların beslenmeleri tahıl, kurubaklagil, taze sebze-meyve, balık, zeytinyağı bakımından zengindir. Et süt ve süt ürünleri tüketimi daha azdır. Başka bir ifadeyle, akdeniz tipi beslenme tekli doyamamış yağ asidi, posa, karmaşık karbonhidrat içeriği yüksek, doymuş yağ, kolestrol ve rahat karbonhidrat içeriği düşüktür. Akdeniz beslenme programında her gün tüketilecek besinler tahıllar, sebze, meyve, kurubaklagiller, süt ve süt ürünleridir. Haftada bir iki kere balık, tavuk, yumurta önerilmektedir. Bu tip beslenmede kırmızı ete ayda bir iki kez yer almaktadır. Yemeklerde yağ olarak zeytinyağı kullanımı oldukça fazladır.

Kurubaklagiller, bulgur, sebze ve meyvelerden ehil posa alınmaktadır. Türkiye de halkın çoğunluğunun beslenmesi bu modele uygundur. Türk halkının temel besini ekmektir. En fazla kullanılan yağ sıvıya ve zeytin yağlarıdır. Et, süt ve süt ürünleri tüketimi azdır. Bölgelere ve ekonomik düzeye gore farklılık gösterse de genellikle akdeniz beslenme modeline müsait beslenen türk toplumunun beslenmesindeki hatalar ise sağlıklı yiyecek pişirme kurallarına uyulmaması, şeker ve tatlı tüketiminin fazla olmasıdır. Geçler arasında son yıllarda çok fazla tüketilen doymuş yağdan varlıklı, enerjisi çok yüksek olan fast-food yiyeceklere yönelme bu yanlışların arasındadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Klima Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz Hangi Klima Alınmalı
Sonraki Uydu ile nasıl iletişim kurulur ve uydu haberleşme teknikleri nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir