Anasayfa / Bilim / Tarih / Albert Eisntein’dan Atatürk’e Mektup Orjinal Hali
100311 ha mek1 - Albert Eisntein'dan Atatürk'e Mektup Orjinal Hali
Albert Eisntein

Albert Eisntein’dan Atatürk’e Mektup Orjinal Hali

Hemen hemen herkes Albert Eisntein, çok iyi bilir dünyanın gelmiş geçmiş en iyi fizikçilerinden biridir. Albert Eisntein 1933 yılında Almanya’ da bulunan diğer 40 tane akademisyen arkadaşının, Alman yasalarının çok fazla ağır olmasından dolayı kendisinin ve akademisyen arkadaşlarının bilimsel çalışmalarını gerçekleştiremediklerini belirterek Mustafa Kemal Atatürk’ e bir mektup yazıyor. Bu 40 akademisyenin Türkiye’ ye kabulünü rica ediyor. Bu mektupla 40 Musevi akademisyenin Türkiye’ ye kabulünü sağlıyor. Kendisi ise davet edilmediği gerekçesiyle ABD’ ye gidiyor. İşte o mektubun Türkçe tercümesi ve orijinal hali:

” Ekselansları, OZE Dünya Birliği’nin Şeref Başkanı olarak, Almanya’dan 40 profesörle doktorun bilimsel ve tıbbi çalışmalarına Türkiye’ de devam etmelerine müsaade vermeniz için başvuruda bulunmayı ekselanslarından rica ediyorum. Sözü edilen kişiler, Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeni ile mesleklerini icra edememektedirler. Çoğu geniş tecrübe, bilgi ve ilmi liyakat sahibi bulunan bu kişiler, yeni bir ülkede yaşadıkları takdirde son derece faydalı olacaklarını ispat edebilirler.

Ekselanslarından ülkenizde yerleşmeleri ve çalışmalarına devam etmeleri için izin vermeniz konusunda başvuruda bulunduğumuz tecrübe sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kişi, birliğimize yapılan çok sayıda müracaat arasından seçilmişlerdir. Bu ilim adamları, hükümetinizin talimatları doğrultusunda kurumlarınızın herhangi birinde bir yıl boyunca hiçbir karşılık beklemeden çalışmayı arzu etmektedirler.

Bu başvuruya destek vermek maksadıyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi halinde sadece yüksek seviyede bir insani faaliyette bulunmuş olmakla kalmayacağı, bunun ülkenize de ayrıca kazanç getireceği ümidimi ifade etmek cüretini buluyorum.

Ekselanslarının sadık hizmetkarı olmaktan şeref duyan,

Prof. Albert Einstein ”

albert einstein atatürk mektup
albert einstein atatürk mektup

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Nafile Namazlar Nelerdir ve Nafile Namaz Nasıl Kılınır?
Sonraki Kollarda titreme’nin nedenleri nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir