Anasayfa / Nedir / Ardıç Ağacı Şifaları ve Özellikleri
ardıç ağacı
ardıç ağaardıç ağacı cı

Ardıç Ağacı Şifaları ve Özellikleri

ardıç ağacı
ardıç ağacı

Ardıç Ağacı, servigiller familyasından gelen iğne yapraklı bir ağaç türüdür. Ardıç ağacının ilginç bir halde türemektedir. Ardıç tohumları belli bir

müddet arasında yere dökülmektedir. Bu tohumlar ardıç kuşları tarafından yenmektedir. Ardıç kuşunun sindirim sisteminde yaşam gören tohumun kabukları açılmaktadır. Kuş sindirim işlemi sonucunda bu kabuklanan tohumları dışksıcaklıkyla atmaktadır. En son aşamada toprağa karışan bu tohumlar çimlenmektedir.

Ardıç bütün yabani meyveler içinde ayrı bir öneme sahiptir. Ardıç meyvesine tarih süresince çok kıymet verilmiştir. çünkü bünyesinde çoğu şifayı barındırmaktadır. Orta çağ zamanında avrupa’nın biroldukca yerinde veba çok tehlikeli ve öldürücü hastalıktı. Bu zamanlarda insanlar ardıç meyvesini çok fazla tüketerek kendilerine şifa aramıştır.

Yine orta çağda ardıç meyvesi yenildiğinde idrar menekşe kokusu aldığı için romalı kadınlar tarafınca sıkça kullanılırdı. Bu dönemlerde ek olarak ardıç cadılardan korunmak üzere evlerin çevresine ekilirdi.

Ardıçın insanoğluı hastalıklardan koruduğuna inanılmıştır. Bu inanç orta çağ dan günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle özellikle avrupa da bazı konutların çevreı ve bahçeler hastalıklardan korunmak için ardıç ağaçlarıyla kaplanır.

Ardıç ağacının özellikleri

ardıç ağacı
ardıç ağacı

Ardıç ağacı dağlık alanlarda rahat bir halde yetişebilmektedir. Bundan dolayı eski zamanlarda dağ yaşamını benimsemiş göçebe kültürlerde ardıç ağacının özel bir yeri vardır.

Yüksek dağlar, ovalar,bataklıklar ve ormanlarda yetişebilmektedir. çok geniş bir yetişme alanı olan ardıç bazen çalı biçiminde olabilirken zaman zaman de yüksekliği 10 metreyi bulan ağaçlar şeklinde doğa bulunabilmektedir. Ardıç ağacının siyah bir meyvesi vardır. Lir kuşu, ardıç kuşu ve toy kuşu bu meyvelerden yemektedir. Bu meyveleri yemesi sonucu kuşların sindirimi sonucu çıkan dışkı ağaca yaşam vermektedir.

Ardıç, juniperus cins adı ile de tanınmaktadır. Ardıç ağacının bir çok türü mevcuttur. Ardıç fidanının büyümesi öteki ağaçlara bakılırsa yavaştır. Fidanın 1,5 ile 2 metre arasına gelmesi için yıllar gerekebilir. Fidanın ağaç halini alması ise onlarca yılı gerektirmektedir. Ardıç ağacı sivri,sert ve iğneli yapısı yardımıyla kurak ve sert iklimlerde bile rahatlıkla yetişebilmektedir. Bu kadar dayanıklı olmasının bir başka nedeni de bünyesinde silisik asittir. çoğu iğne yapraklı ağaç gibi devamlı yeşil kalabilmektedir. Ardıç ağacı karaçam, kızılçam şeklinde kozalağı bulunan ağaç türlerindendir.

Ardıç ağacının meyvesinden eylül ile kasım ayları arasında yararlanılmaktadır. Ağaçtan düşürülen meyveler toplanmakta ve temizlenmektedir. Ancak bu muamele yapılırken zehirli olma ihtimali olan ağaçlar dikkatle incelenmektedir. Ayrıca ardıç ağacının çok yüksek dağlarda öteki ağaçlarına nazaran çok daha şifalı olan jeniperus nana türü bulunmaktadır. Tıp alanında kullanılan ardıç ağacı ile kara ardıç birbirinden değişikdır.Kara ardıçta zehir bulunmaktadır.

ülkemizdeki ardıç ağacı türleri

Katran ardıcı: trakya ve anadolu’da yüksek kesimlerde mevcuttur. çoğu zaman çalı şeklinde bulunup cilt rahatsızlıklarında kullanımı yaygındır.

şerefsiz ardıç: trakya bölgesinde yetişmektedir. Kozalağı mavimsi renkte olup idrar söktürücü ardıç ağacı olarak bilinmektedir.

Bodur ardıç: kuzey anadolu dağlarında bulunmaktadır. Besin maddesi olarak kullanılmakla birlikte idrar sökücü özelliği de bulunmaktadır.

Kokar ardıç: doğu karadeniz bölgesinde yetişmektedir. çoğu zaman dağlık yerlerde olup ağaç şeklinde görülmektedir.

Finike ardıcı: batı ve cenup anadolu da yoğun bir şekilde bulunmaktadır.

Yüksek ardıç: memleketimizin çoğu bölgesinde bulunur. Temel özelliği yüksek alanlarda yetişmesidir.Kozalakları mavimsi siyah renklidir.

ardıç ağacı
ardıç ağacı

Ardıç meyveleri ve şifalı özellikleri
Ardıç meyvesinin içinde uçucu yağlar , reçine , glikoz , pentosan , kalsiyum , potasyum , manganez , juniperin benzer biçimde şifalı maddeler bulunmaktadır. Ardıç ağacı yapraklarında ise bol miktarda c vitamini mevcuttur.

Ardıç meyvesinin bazı şifalı özelliklerini sayacak olursak ;

ardic-tohumu
ardic-tohumu

– ardıç meyveleri kişilerin vücut direncini arttırarak zindelik verir.
– kişilerin iç kramplarını gevşetmektedir
– mide,akciğer, bağırsak ve kanı temizlemektedir.
– mideyi güçlendirmektedir.
– metabolizmayı uyarmaktadır.
– idrar söktürücü özelliğe haizdir.
– mikrop öldürücü özelliğe haizdir.

Ezilmiş ardıç meyvelerinden elde edilmiş su alındığında, mide ve bağırsaklar güçlenmekte ve vücut direnci artmaktadır. Ardıç meyvesi ağız yoluyla alınırsa, meyvenin içinde mevcut olan uçucu yağlar böbreklerde ayrışmaktadır. Bu sayede böbrek uyarılmakta ve idrar akışı hızlanmaktadır.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Lazarus Refleksi Nedir
Sonraki moleküler biyoloji ve genetik ne yapar

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir