Anasayfa / Bilim / Atıkların çevreye verdiği zararlar ve doğada kaybolma süreleri
atiklarin_verdigi_zararlar
atiklarin_verdigi_zararlar

Atıkların çevreye verdiği zararlar ve doğada kaybolma süreleri

Dünyamızda yaşayan trilyonlarca canlıya ev sahipliği yapıyor tabi bi yandan da insanlar ürettikleri trilyonlarca farklı maddelerdeki eşyalarına da ev sahipliği yapmaktadır. Tabi bu eşyalarında belli bir kullanım süreleri bulunuyor. Doğay atılan bazı birbirinden farklı eşyalar dünyamızın üzerinde yıllarca yüz yıllarca kalıyor ve yok olmuyorlar bu durum hem çevre kirliliğine hemde dünyaya zarar vermektedir. O nedenle yere attığımız eşyaların dünyaya ne kadar zarar verdiğini bir kez daha düşünmenizi dilerim.

Plastik atıkların çevreye verdiği zararlar

Atıkların çevreye zarar vermesini engellemek için yapılacak birkaç şey bulunmaktadır. Örneğin cam şişeleri ayrı, kâğıtları ayrı, plastik şişeleri ayrı koyarak, geri dönüşüme gitmesini sağlamak bunların başında gelmektedir. Çevreye atıklar atılmamalıdır. Fabrika atıkları, evsel atıklar, hastane atıkları ayrıştırılıp, uygun yerlere bırakılmalıdır. Çocuklara, çevrenin ne kadar önemli olduğu ve doğaya çöp atılmaması gerektiği öğretilmelidir. Atıklar, Evsel Ve Kentsel Atıklar, Endüstriyel Atıklar diye ikiye ayrılır. Endüstriyel atıklar çevreyi en çok kirleten atıkların başında gelir. Fabrika gibi yüksek hacimli atık üreten sistemlerin atıkları, döküldükleri yeşillik alan, dere veya göl gibi doğal güzelliklerin ve içerisinde yaşayan hayvanların yok olmasına sebep olur.

Cam Ne Zaman Çürür? Cam Atıklar Ne Zaman Yok Olur?

Cam atıklar, doğada en geç kaybolan üründür. 4000 yıl sonra, doğadan anca kaybolurlar. Cam atıkların mutlaka geri dönüşüme kazandırılması ve hem çevreye hem de ekonomiye katkısı sağlanmalıdır.

Plastik Ne Zaman Çürür?

Plastik doğada, en az 1000 yıl gibi bir sürede kaybolur. Ayrıca plastik atıklar, çevreye en çok zarar veren atıklardandır. Plastik poşetler, plastik şişeler de doğada geç kaybolur.

 Hangi Atık Doğada Ne Zaman Kaybolur?

Atıkların doğada kayboluş süreleri, aslında malzemesinin ne kadar kaliteli veya sağlam olduğuyla alakalıdır. Atılan atık ne kadar sağlam ve kaliteliyse, doğada o kadar geç kaybolur. Aşağıda hangi maddelerin, doğada ne kadar süre içerisinde kaybolacağının bilgileri yer almaktadır.

Poliüretan Maddeler ( sentetik fiberler, prezervatifler, yapıştırıcılar, halıların alt kısmı ve sert plastik contalar); 1000 yıl
Strafor malzemesi; +2.000.000 yıl
Telefon kartları; 1000 yıl
Plastik Torba; 1000 yıl
Plastik tabaklar; 500 yıl
Bebek Bezi; 550 yıl
Pet şişeler; 400 yıl
Alüminyum; 100 yıl
Çakmak; 100 yıl
Kutu kola; 10 yıl
Sakız; 5 yıl
Sigara İzmariti; 1 yıl
Gazete; 3 ay

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Merve Özbey Vuracak klip izle
Sonraki Dandini Dandini Dastana

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir