Anasayfa / Nedir / Boğaları Neden Kırmızı Renk Kızdırır?
matador
matador

Boğaları Neden Kırmızı Renk Kızdırır?

Kızdırılan boğaların gözü hiç bir şey görmez, saldırmaya odaklanırlar. Matadorlar kızdırılan boğaya kırmızı pelerin sallarlar ve boğa pelerini görünce kızar. Peki, bunun nedeni nelerdir?
Aslına bakarsak boğaların kırmızı görür görmez öfkelendiği inancı tamamen yanlıştır, çünkü üzülerek altını çizmeliyiz ki boğalar aslında renk körüdürler ve kırmızıyı öteki renklerden ayırt edemezler. Ispanya’ da boğaların kırmızı renge saldırdığı inancı, matadorların genel anlamda kırmızı kıyafet kullanmaları sebebiyle yaygınlaşmıştır. Esasen kırmızı yahut renkli elbiseleri görünüşe örutubet verdikleri için doğrusu dikkat çekmek amaçlı giyerler.

Kırmızı, aslen insanları etkileyen bir renktir. Bu rengin niçin insanları etkilediğine dair yapılan çeşitli incelemelerde insanların kırmızıyı görünce kan tazyiklarının yükselip ardından da kalp atışlarının hızlandığı gözlenmiştir.
Peki, boğaları renk değil de ne sinirlendiyor? Aslen boğaları çığlına döndüren şey tamamen korkudur. Evet, yanlış okumadınız, korku. Düşünsenize etrafta çığlık atan binlerce insanın sesi var. Ortamın tozlu ve bir o kadar da çok sıcak oluşu sırtında saplı olan birkaç ok ve kırmızı pelerinle ve okla üzerine gelen bir insan var. Böyle bir atmosferle vehamet ve stres eklenince boğalar kendilerini kaybediyor.

Boğa güreşleri, aslen bilinenin aksine ispanya’ da doğmamıştır. Bu güreşlerin ortaya çıktığı yer girit’ tir. Buradan hem etrüsklere bununla beraber romalılara geçmiştir. Ayrıca mısır, kore ve çin medeniyetlerinde de boğa güreşleri yapılmıştır. Boğa güreşleri sekizinci yüzyılda ispanya’ ya girmiş, onbeşinci yüzyılda ispanya’ da ulusal spor olmuş ve günümüze kadar da ulaşmıştır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Ağız içi yara nedir ve neden olur
Sonraki işsizlik Maaşı için Başvuru Nasıl Yapılır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir