Anasayfa / Genel / Boldo Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?
boldo çayı
boldo çayı

Boldo Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Boldo Çayı Güney Amerika da bulunan endemik bitkisidir. Boldo Çayı bitkinin yapraklarından elde edilir. Vücudumuzda karaciğer ve sindirim sistemimize oldukça yüksek derecede desteği vardır.

Boldo çayı aynı zamanda Şili nin geleneksel bir çayıdır. Boldo Çayı güney ve latin Amerika ülkelerinde nesiller boyu tüketilmektedir.

Boldo ağıcının yaprakları işlenerek elde edilen çok güzel bir lezzete sahip olan bir çaydır. Boldo Çayı geleneksel tıpta dünyanın çok fazla ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Boldo Çayı özellikle Güney Amerika ve şili kültüründe tıbbi amaçla kullanılmaktadır.

Kısacası Boldo çayını içmek için yüzlerce  sebep vardır.

Boldo çayı nedir

Boldo, güney ABD’daki and dağları’nda yetişen, yaprak dökmeyen, çalı veya küçük bir ağaçtır. Bilimsel adı “peumus boldus” şeklindedir. Tarçın, defne yaprağı ve kâfur benzer biçimde aromatik yapraklı bitkileri içeren “lauraceae” familyası ile yakın ilişkili “monimiaceae” familyasının bir üyesidir. Tek tür olarak peumus cinsel, yaygın olarak “boldo” ismiyla bilinir.

şili’nin kıyı kesimlerine özgü endemik bir nebat türüdür. özellikle and dağları’nın yamaçlarını ve çayırlarını tercih eder. Avrupa ve şimal afrika’da da bilinen boldo; şili, bolivya, arjantin, peru, paraguay şeklinde güney ABD’nın sınır ülkeleri, uruguay ve brezilya’da da yetişir. Meksika, ekvador ve fas şeklinde bölgelerde görülmektedir.

Güçlü, odunsu ve hafif acı bir esansı olan yapraklarının kâfur benzeri aroması vardır. Acı tadı, pek çok bitkisel devata olduğu gibi teröpatik gücünü ortaya çıkaran dozla (potens) bağlantılıdır. Boldo çayının acı tadı, epazote (meksika çayı) bitkisinde de bulunan “askaridol” adlı toksik kimyasal maddeden gelir. Yapraklar, defne yaprağına benzer, hafif tüylü bir yüzeye sahiptir, ezildiklerinde güçlü ve nahoş bir koku verir. Yaprakları yaklaşık 5 cm uzunluğundadır; şekil olarak oval, kurutulduğunda kırmızımsı kahverengi renktedir.

Bu küçük ağaç, 5 ila 7 metre yüksekliğe ulaşabilir. çan şeklinde, aromatik, küçük ve nefes beyaz sarı renkli çiçekleri vardır. çok bilinmese de aralık ve şubat ayları arasında çok lezzetli ve besleyici meyveler verir. Yenebilen meyveleri lezzetli ve besleyicidir; yeşil renkli ve küre şeklindedir.

Boldo çayının faydaları nedir

Boldo çayı, boldo ağacı yapraklarından meydana getirilen bir nebat çayıdır. Boldo ve benzeri özelliklere haiz bitkiler, yaygın olarak geleneksel tıpta özellikle kırsal kesimlerde kullanılmaktadır. Güney ABD ülkelerinde faydaları nedeniyle yaygın olarak tüketilir. Acı tadı sebebiyle çoğu zaman tıbbi amaçlarla kullanılır. Hazım bozuklukları, kabızlık, baş ağrıları ve öteki bazı hastalıklara karşı kullanılabilen popüler bir bitkisel tedavi seçeneğidir.

Boldo Çayı Nedir
Boldo Çayı Nedir

Boldo, güçlü organik antioksidanlar olan fitokimyasallar; “boldin”, “kafur”, “limonen” ve “kumarin” şeklinde önemli maddeler bakımından zengindir. Ek olarak; flavonoid glukozitler, tanenler, reçineler ve uçucu yağlar içerir.

Boldo çayının faydalarından bir çok rivayette bahsedilir. En malum yararları karaciğeri detoksize etmesi, safra taşlarını ortadan kaldırması ve safra kesesi sağlığını desteklemesidir. Ayrıca iyi bir antiseptik, safra ihtarcı ve kilo verme yardımcısı olarak bilinir.

Herbalistler (nebat uzmanı) ve doğal tıp uygulayıcıları, sıklıkla karaciğer fonksiyon bozukluğu, hazım problemleri ve romatizma için reçete eder. Yüzlerce senedir güçlü detoks ve ağrı giderici etkisi nedeniyle özellikle cenup ABD’da geleneksel tıbbın bir parçasıdır.

önemli bir sıhhat içeceği olan boldo çayı, aşağıdaki sorunlara karşı tüketilmektedir;

Karaciğer hastalıkları,
Mide rahatsızlıkları,
Romatizma ve eklem sorunları,
Sistit
Belsoğukluğu,
Uyku problemleri,
Kaygı,
Kabızlık…
Boldo çayının potansiyel faydaları şunlardır;

En iyi malum yararlarından biri karaciğer sağlığını desteklemesidir. Hatta hepatit şeklinde karaciğer hastalıklarını giderebilme yeteneği vardır.
çayda bulunan antioksidanlar, karaciğer üzerinde temizleyici tesir gösterir. Böylece karaciğeri hastalıklara karşı koruyarak, kuvvetlendirir.
Sindirim ve safra sistemlerinin işlevlerini kolaylaştırarak, karaciğerin toksinleri atmasını destek sunar.
Antioksidan içeriği yardımıyla karaciğer hücrelerini, serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı korur.
Antienflamatuar özelliği, karaciğer içindeki enfeksiyonları önleyerek, karaciğerin restorasyon potansiyelini artırır.
Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştırır. Karaciğerin safra üretimini aktifleştirerek, gıda maddelerinin parçalanmasını destekler.
Mide ağrılarına ve sindirim problemlerine karşı ülkü bir nebat çayıdır. Mide ekşimesi ve krampları önleyerek, mideyi rahatlatır.
Bağırsaklar üzerinde hafif bir laksatif etkisi vardır. Bağırsak kramplarına karşı antispazmodik özelikler içerir. Kabızlık şeklinde sorunlarda naturel bir müshil olarak kullanılabilir. Bağlarırsak parazitlerini azalttığı belirtilir.
Gaz ve şişkinlik yada kolik durumlarında rahatlama sağlar. Bağlarırsak spazmlarını yatıştırmaya ve irritabl bağlarırsak sendromu olaylarında inflamasyonu hafifletmeye yardımcı olarak, yatıştırıcı tesir gösterir.
Safra kesesi işlevlerini destek sunar; daha fazla safra boşaltılmasını sağlar.
Safra kesesi ve böbrek taşlarının oluşumunu önler. Mevcut taşları da azaltabildiği belirtilmektedir. Ancak bu faydası sadece küçük boyutlu taşlar için geçerlidir.

Vücuttaki toksisiteyi azaltır, metabolizmayı iyileştirmeye destek sunar. Böylece kilogram vermeyi destekler.
Vücudu hastalıklara karşı sakınan anti-bakteriyel ve antimikrobiyal özellikler ihtiva eder.
Bağışıklık sistemini güçlendiren antimikrobiyal ve antiviral özelliklere sahiptir.
Antienflamatuar ajan olarak enfeksiyonlardan etkilenmeden azaltılmasına yardımcı olur.
Vücudun çeşitli işlevlerini uyararak, kanı inceltir ve kan pıhtılarını önler.
Içerdiği antioksidanlar, vücuttaki kronik ve akut inflamasyonu azaltabilmektedir.
Iştahı artırabilir, zayıflatıcı bir hastalıktan sonra kilogram almaya yardımcı olabilir.
Sinirler üzerinde sakinleştirici etkisi de olabilmektedir. Uykusuzluk niteliğinde zihni rahatlattığı ve uykuyu desteklediği belirtilir.
Vücutta yağ birikmesini önlediği, aşırı sodyumun ortadan kaldırmasını desteklediği, idrara çıkmayı artırarak sıvı tutulmasını azalttığı yönünde bilgiler mevcuttur.
Böbrek ve mesane rahatsızlıklarının tedavisine yardımcı olabilmektedir. Mesane iltihabını azaltarak, sistit ve idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi edebileceği belirtiliyor.
Not: boldo çayının insan sağlığına yararlarına ait yukarıda verilen bilgilerle ilgili ehil kanıt bulunmamaktadır. Bu mevzuda daha çok bilimsel araştırmaya ihtiyaç vardır! Ek olarak, bazı durumlarda güvensiz olabildiği için ilaç kullanımı ve rahatsızlık niteliğinde tüketilmemesi öneriliyor.

Boldo çayının yan etkileri nelerdir

Boldo çayı, uygun dozlarda tüketildiğinde genel hatlarıyla emin kabul edilir. Düşük dozlarda yan etkileri nadirdir; sadece biroldukça tıp uzmanı, uzun soluklu boldo çayı tüketilmesinin böbrek yetmezliği, konvülsiyon (havale) ve bağlarırsak hasarına yol açmış olduğuna inanmaktadır. Bundan dolayı, bazı ülkelerde satışı sınırı olandır.

Boldo yaprağı, karaciğer için zararlı toksik uçucu yağ “askaridol” ihtiva eder.
“askaridol” adlı maddenin toksisitesi sebebiyle gastrointestinal sorunlar, kanama bozuklukları, safra kanallarının tıkanması ve gebelikte

boldo çayı
boldo çayı

komplikasyonlar görülebilmektedir.
Bazı esenlik kaynakları, boldonun yan etkilerinden korunmak için “askaridol” içermeyen preparatlar kullanılmasını önerir.
Bu çayı günlük olarak aşırı miktarlarda tüketmek sağlıksız, hatta zehirli olabilir. çok fazla dozda tüketilmesi mide bulantısı, baş dönmesi, ajitasyon, konvülsiyon, hatta felç ve ölüme bile neden olabilmektedir.
Bazı durumlarda böbrekleri ve idrar yolunu tahriş edebilmektedir. çok fazla safra üretimini desteklediği için karaciğerin işlevlerini engelleyebilir.
Akut hepatit, efsunk safra taşı ve safra kanalı tıkanıklıkları niteliğinde tüketilmemelidir. çünkü boldo çayı, karaciğer ve safra kesesinin işlevini, bu organlara zarar verecek şekilde artırabilir.
Direkt cilde uygulanan boldo çayı, döküntülere neden olabilmektedir.
Bazı ilaçlarla etkileşime girebildiğinden tabip tavsiyesi ile tüketilmesi önerilir. özellikle lityum içerikli ilaç veya takviyeler alanlara tavsiye edilmemektedir. Kan ve karaciğer devaları ile de kullanılmamalıdır.
Hamile ve emziren hanımefendilerın tüketmemesi yada hekim tavsiyesi ile tüketmesi öneri edilmektedir.

Herhangi bir cerrahi işlem uygulanacak kişiler, en az iki hafta önceden boldo çayı tüketmeyi bırakmalıdır.
Alkol ile birlikte tüketilmemesi icap eder.
önemli not: bir kanser araştırma merkezinin çalışmasına nazaran, tertipli olarak boldo çayı tüketilmesi prostat, akciğer, mesane, yemek borusu ve baş ve boyun kanserlerinin büyüme riskini artırabilmektedir!

Boldo çayı nasıl hazırlanır

Boldo bitkisinin kurutulmuş yaprakları çay olarak pazarlanır. Yapraklar bitkiden koparıldıktan sonra kurumaya bırakılır. Daha sonra ufalanarak, sıcak suda demlenir.
Boldo çayı yapmak için ufalanmış veya öğütülerek toz haline getirilmiş yapraklar sıcak suya eklenmiş olur. Torba formunda marketlerde de bulunur; sadece evde de yüksek kaliteli boldo çayı elde edilebilir.

Boldo çayı hazırlamak için şu yöntem kullanılabilir;

Bir çay fincanına iki çorba kaşığı kuru, ezilmiş boldo yaprağı koyun.
Kaynamamış, 90 ila 95 derece sıcaklıktaki suyu fincana dökün.
5 ila 15 dakika demlenmesini bekleyin.
Içmeden önce fincandaki yaprakları süzün.
Başka bir metot de;

Boldo yapraklarını minik bir tencereyi koyun.
üzerini suyla doldurun.
Kaynama noktasına kadar ısıtın.
Ortalama 5 dakika pişirin.
Içmeden önce birazcık soğutun.
Boldo çayının hazırlanmasına ait şu detayları de paylaşalım;

Taze boldo çay preparatlarının (hazır biçim) tadı daha güçlü ve etkilidir.
Taze yada kurutulmuş boldo yaprakları haşlandığında çok acı ve tatsız bir lezzeti vardır.
Boldo çayı, genellikle günlük olarak tüketilmez. Ancak, yerba mate gibi bitkilerle seyreltildiğinde sağlık için gmeşhurk olarak tüketilebileceği belirtilmektedir.
Herbalistler, çayın acı hazzını hafifletmek için boldoyu genellikle öteki bitkisel çay yapraklarıyla karıştırır.
çayda istenen lezzeti elde etmek için çoğu vakit az oranda boldo yaprağı kullanılır.
çayın acı hazzını hafifletmek için bal benzer biçimde bazı tatlandırıcılar kullanılabilir.

Boldo hakkında faydalı bilgiler

şili’de bulunan fosilleşmiş boldo yapraklarında insan dişlerinin izleri tespit edilmiştir.
Boldo fosillerinden yola çıkılarak yapılan araştırmalara göre, 13 bin yıldan daha uzun bir süredir besin ve tıbbi amaçlarla tüketildiğine inanılıyor.
Boldo yaprağı çayı, şili ve peru’nun eski uygarlıkları tarafınca kullanılmıştır. Cenup Amerika’nın yerli kabileleri, bu yaprakları karaciğer, safra kesesi ve idrar yolu sorunlarını tedavi etmek için bitkisel infüzyon olarak kullanmıştır.
Yavaş büyüyen bir ağaç olan boldodan elde edilen çay, son yıllarda küresel pazarlarda popüler hale gelmektedir.

Boldo Çayı Nedir
Boldo Çayı Nedir

Boldo çalısının kabuğu tüketilse de, esenlik amacıyla genellikle yaprakları tüketilir.
Boldo çayı, bitkisel bir çaydır şu demek oluyor ki geleneksel anlamda bir “çay” değildir. Siyah veya yeşil çay şeklinde “camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından elde edilmez.
Boldo çayı, sadece boldo ağacının parçaları kullanılarak demlenir. Bu yüzden tamamen kafeinsizdir. Kafein için siyah çay, beyaz çay veya yeşil çay ile kombine edilebilir.
Bazı güney Amerika topluluklarında boldo çay, ezilmiş ve büzülmüş taze yapraklardan yapılır; çünkü ticari olarak satılan taze yapraklar pahalıdır.
Cenup ABD’da çoğu tıp uzmanı, herhangi bir hastalık için boldo çayı tavsiye eder.

özellikle alkol tüketiminin yol açtığı baş ağrıları için tavsiye edilir. Hangoversi (alkol sersemliği, sarhoşluğu, akşamdan kalma durumu) hafifletmek için de kullanılabilmektedir.
Hem de geleneksel olarak karın ağrılarını dindirmek, bağlarırsak solucanlarını vücuttan atmak ve iltihaplardan kurtulmak için kullanılmıştır.
Boldonun güçlü kokusu kozmetik sektörü için oldukça değerlidir. Parfüm endüstrisinde yapraklarından çıkarılan uçucu yağlar kullanılır.
Minik boldo meyveleri, şili’de yenir yada kurutulur. Hatta halk sanatlarında da kullanılır, boncuklarından kolye yapılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Yeni Sezon Prenses Model Abiye Elbiseler 2018
Sonraki Erbakan Vakfı Başvuru Formu

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir