Anasayfa / Yaşam / Sağlık / Çocukların Duygusal Zekası Nasıl Gelişir?
duygusal zeka
duygusal zeka

Çocukların Duygusal Zekası Nasıl Gelişir?

çocuklarda duygusal zekanın en az pratik zeka kadar önemli ve geliştirilir olduğunun araştırmalar cevabında ortaya çıkmasıyla birlikte aslına bakarsak geleceğin erişkin insanoğluını daha iyi ilişkiler kurabilmesinin de yolu açılmış oldu.

14783 duygusal zeka1 300x1501 - Çocukların Duygusal Zekası  Nasıl Gelişir?

Romantik zeka topluluk içinde yaşayan kişinin mutluluğunu, başarısını, toplumsal uyumunu sağlar, ayrıca duyguları tanıyabilmek ve yönetebilmek kabiliyeti olarak da açıklanabilir. Romantik zekanın geliştirilmesinde çocuğun empati yapabilmesinin sağlanması örutubet taşımakla beraber bunu yaparken iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerde ilki, çocuğun yaptığı negatif bir davranış daha sonra sert çıkış yapmak yerine arkadaşının ne kadar üzülmüş olabileceğinin kendisine sorulması, ikincisi de arkadaşının bir sorunsı yada ihtiyacı varken nasıl yaklaşılması gerektiğinin gösterilmesidir. çocuğun gelişebilen becerileri içinde yer alan romantik zekanın gelişimi ufak yaşlardan başlayarak geç ergenliğe kadar devam edebilmektedir. çocuklarımızın gelişimlerinde ve hayatları boyunca bu kadar önem taşıyan romantik zekanın inkişaf ettirilebilmesi için ebeveynlerin bilinçlenmesi yeterli olabilecektir.

çocukların romantik zekasını geliştirmek için yapılması gerekenler arasından en önemlisi, kendi duygularını fark etmesini sağlamaktır. çocuk kendi duygularını anlayabildiğinde karşısındaki ferdin anlayabilmektir. Ayrıca burada yapmanız ihtiyaç duyulan yavrunuzla duygular hakkındaki konuşmanız yeterli olacaktır. Empati yeteneğini geliştirecek bu konuşmaları yaparken kendinizden örnekler verebileceğiniz gibi neden-sonuç ilişkisinin çocuklar için öneminin de farkında olmanızı tavsiye etmelisiniz. çocuklarınızla konuşurken göz münasebetı kurabilmeniz ve kendisini kişi olarak kıymetli bulunduğunu hissettirmeniz etkili dinleme becerisinin geliştirilmesinde faydalı olacaktır.

6309 cocuk yuva 300x2001 - Çocukların Duygusal Zekası  Nasıl Gelişir?

çocukların duygusal zekasını geliştirme çalışmalarınızda sorunlara karşı yaklaşımı hakkındaki sakin hareket etmesi gerektiği şeklinde telkinlerde bulunmanız bu mevzuda size yardımcı olacaktır. Olaylar karşısında bir anda sinirlenmemesi icap ettiğini öğrenmesi, sakinleşmesinin ardından harekete geçmesini bilmesi hayatı boyunca kontrolü elinde tutmayı başarabilmesinin altın anahtarı olacaktır. çocukların romantik zekaları empati yapabilmeyi öğrenmeyle doğrudan ilişkili olmakla birlikte bunun içinde karşısındaki kişilerin hislerini okuyabilmesi gerekecektir. Yavrunuza yüz ifadelerinden, mimiklerden duyguları tanımasını öğretmeniz bu konuda yapılması gereken en önemli çalışma olurken bunu çizgi filmlerdeki kahramanların yüz ifadelerini dile getirerek başarabilirsiniz. Yüz ifadelerinden iyi mi düşündüklerini hayal edebilen ve anlayabilen çocuk yaşamı boyunca empati yaparak ikili ilişkilerinde başarıya ulaşacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Çocuklarda Obezite Riski Nedenleri
Sonraki Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir