Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede İş İmkanları / Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır
doğru meslek seçimi
doğru meslek seçimi

Doğru Meslek Seçimi Nasıl Yapılır

hepimiz okulu bitirip güzel bir işte çalışmayı hayal etmişizdir. O gün geldiğinde hiçte öyle olmadığını görüyoruz aileye kızgınlıktan seçilen yanlış meslekler biran önce hayata atılmak için verilen yanlış kararlar silsilesi ile sonucun geri dönülmez bir üzüntüye doğru ilerlediğini görüyoruz ve yaşıyoruz.

bu yazımızda sizlere doğru meslek seçimi ve kişiliğinize göre meslek seçimi nasıl yapılır onları elimizden geldiğince anlatmaya sizlere doğru bir şekilde açıklamaya çalışacağım.

“sevdiği işi icra eden, ömür boyunca bir gün bile çalışmamış olur.” sözü, yaşamıyla ne yapacağına karar vermek üzere olanlara anımsatılması ihtiyaç duyulan çok eski bir özdeyiştir. Gerçekten de, doğru mesleği seçenler için, her gün işe gitmek bıktıran bir yük olmaktan çıkar. Ilk bakışta bir kariyer kura çekmek çok güç görünebilir. Binlerce kariyerin arasından, “kişiye çalıştığını hissettirmeyecek” olan iyi mi seçilir? Belki birazcık abartılı bir sual olsa da, insanın sevdiği bir işte çalışması, bireyin bütün ömür seçtiği o mesleğe bakılırsa biçimlendiğinden, çok önemlidir.

Bir üniversiteyi, fakülteyi, bölümü kura çekmek, “havasına” bakılarak yahut bazı hırslara kapılarak yapıldığında, geri dönülmesi zor bir hata yapılmış olur. Doğru meslek tarzı, ferdin ilgi alanlarının, yeteneklerinin, değerlerinin ve kişiliklerinin doğru değerlendirilmesine bağlıdır. Kazanç olanaklarının, alan ve görev tanımlarının da göz önünde bulundurulması gerekse de, bunlar iş tatminine katkıda bulunmak açısından, bireyin mesleğinin, kabiliyetlerine, bilgi birikimine, karakter özelliklerine ve motivasyonlarına müsait olmasından daha önemli değildir.

Kariyer planlama döneminin aşamaları
“ilk işiniz” kendiniz ile alakalı olabildiğince “doğru” malumat edinmektir. Eğer kendiniz ile alakalı bilmeniz gereken her şeyi bildiğinizi düşünüyorsanız, değerlendirme ölçeklerinin cevabında keşfedecekleriniz sizi şaşırtabilir. Kariyer planlamanızda size yardımcı olması için bir kariyer danışmanıyla görüşebilirsiniz.

kariyer seçimi
kariyer seçimi

Bir kariyer seçerken, doğru karar vermenize yardımcı olacak iki şey vardır. Ilki, kendiniz ile alakalı bilgi sahibi olmaktır. Ikincisi de, bu bilgiye dayanarak iyi uyum sağlayabileceğiniz kariyerleri detayıyla incelemektir. Bunlar, kariyer planlama döneminin iki aşamasıdır. Internette aklınıza gelen herhangi bir kariyer hakkındaki sayfalarca malumat bulabilirsiniz, ancak kendinizi tanımak hakkındaki daha fazla çaba sarf etmek zorundasınız.

Doğru hüviyet değerlendirmesinin yapılması
Bir değerlendirmenin doğru sonuç vermesi için, bireyin işle ilgili hükümları, alaka alanları, benlik tipi ve yetenekleri hesaba katılmalıdır. Bu karakteristikler sadece birlikte ele alındıklarında kişinin “kim” bulunduğunu ortaya çıkarırlar:

1 – hükümlar: hükümlarınız, sizin için değerli olan fikirler ve inançlardır. Seçeceğiniz alanla ilgili değerler arasında özerklik, prestij, güvenlik, kişilerarası ilişkiler, başkalarına yardımcı olma, elastiki çalışma takvimi, aleni havada çalışma, boş zaman ve yüksek maaş sayılabilir. Bir alan seçerken bunları dikkate alırsanız, işinizden beklediğiniz tatmini elde etme şansınız daha yüksektir.

2 – ilgi alanları: çeşitli etkinliklerle ilgili beğenileriniz veya beğenmedikleriniz alaka alanlarınızı oluşturur. Stanford üniversitesi’nden edward k. Strong ve öteki psikologlar seneler önce, benzer alaka alanlarını paylaşan kişilerin benzer mesleklerden zevk aldıklarını keşfettiler. Bu kurama dayanılarak, kariyer geliştirme uzmanlarının, kariyer planlaması mevzusunda danışanlamış olurına yardımcı olmak için kullandıkları bir değerlendirme ölçeği olan “strong ilgi envanteri” geliştirildi. Bu alaka alanları içinde okuma, koşma, golf oynama ve örme örnek verilebilir.

3 – kişilik: kişiliğiniz sosyal özelliklerinizden, güdüsel yönelimleriniz, ihtiyaçlarınız ve tutumlarınızdan kaynaklanır. Carl jung, kariyer planlamasında yaygın olarak kullanılan bir benlik envanteri olan “myers-briggs tip göstergesi”nin (mbti) temelini gerçekleştiren bir kişilik teoriı geliştirdi. Tipinizin ne işe yaradığını bilmek, bir mesleği seçmenize yardımcı olabilir. çünkü muayyen benlik tipleri, muayyen kariyerlere ve çalışma ortamlarına daha uygundur.

4 – kabiliyet: bir bireyin organik yetenek edinme, öğrenme ve uygulama kapasitesini ifade eder. örnek olarak, matematik, fen, görsel sanatlar, müzik, shususi veya makalelı iletişim, okuduğunu algılama, mantık ve akıl yürütme, el becerileri, mekanik yada uzaysal ilişkiler sayılabilir.

Meslekler hakkında doğru bilgi edinme

meslek seçimi
meslek seçimi

Kişinin kendisi ile alakalı doğru ve ayrıntılı malumat edinmesi, bu bilgiye ahenk gösteren meslekler listesi ni oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Ancak doğru kariyeri bulma arayışı burada bitmemektedir. Bazı meslekler mükemmel görünebilir, ancak aralarında bazı yanlış olanlar da olabilir. Kişiliğe, alaka, değer ve yeteneklere tam uyumlu bir eşleşme şeklinde görünebilir, ancak başka açılardan müsait olmayabilir. örneğin, o işin gerektirdiği bazı görevler sıkıcı olabilir, prestiji sıska olabilir veya öğrenim periyodu çok büyük gayret gerektirebilir.

Listenizdeki mesleklerin teferruatını, bugününü olmasıyla birlikte, örneğin istihdam oranındaki değişim tahminlerini, şu demek oluyor ki on sene sonraki geleceğini, hem ülke birtakımnda bununla beraber dünyadaki durumunu istatistik verilere bakarak çok iyi araştırmalısınız. Ayrıca, kura çekmek üzere olduğunuz meslek bir yüksek lisans hatta doktora derecesine haiz olmayı gerektiriyorsa ne şeklinde hazırlıklar yapmanız icap ettiğini de araştırmalısınız.

Bir mesleğin öğrenimi için yapacağınız vakit ve para yatırımı, staja veya işe başlamaya hazır olduğunuzda, o meslekteki fırsatların çok sınırlı bulunduğunu görürseniz, vakit, emek ve para yitirilmesine ve büyük bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Listenizi birkaç seçeneğe indirdikten sonra, o mesleklerdeki kişilerle görüşmeler yapmanız size çok önemli ipuçları sağlar ve daha doğru bir karar vermenize yardımcı olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Vizyona Girecek Film Inhumans Fragmanı
Sonraki İtalya Nerededir? italya ülkesi hakkında genel bilgiler

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir