Anasayfa / Nedir / Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?
drone
drone

Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?

“drone” kelime olarak ingilizce kökenlidir, çalışma prensibinden yola çıkılarak erkek arıya benzetilmektedir. Günümüzde ise “drone” insansız hava araçları olarak adlandırılmaktadır. Iki farklı drone tipi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi wi-fi ile bağlanılarak çalışan drone, ikincisi ise uzaktan kumanda ile yönetilen dronelardır. Kullanım alanları fazlaca fazladır eski zamanlarda en fazlaca askeri alanda kullanıldığı görülmektedir. şimdilerde ise yarışmalarda, esenlik ve spor sektöründe, kullanılmaktadır. Bunun benzer biçimde birçok farklı alanda kullanımı yaygındır.

Quadcopter nedir
Quadcopter nedir

Drone çalışma ilkeleri
Quadcopter nedir?

Quadcopter birden çok pervaneye haiz bir helikopterdir. Burada en fazla simetrik ve durağan çalışanı 4 pervanesi olan vtol (vertical take off and landing) doğrusu dikey düzlem üzerinde uçma ve alçalma prensibi ile çalışan insansız hava aracıdır. Quadcopterların gövde kısmı + işaretini çağrıştırır ve her bir noktada motor vardır. Bu motorlar yardımıyla üzerindeki pervaneler hareket eder ve kaldırma kuvveti oluşur. Ek olarak bu motorlar quadcopterları kendi ekseninin dışında başka yönlere rahat bir halde hareket etmesini ve rahat olarak iniş yapabilmesini sağlar. Quadcopterların pervanelerinin dönüşleri ise tam tersinedir. Mütenazır iki pervane saat yönünde öteki iki pervane ise saat doğrultuünün bilakis doğru hareket ederler. Pervanelerin farklı yönde dönmesinin nedeni helikopterin balans sağlayıp kendi ekseni etrafındaki doğrultu açılarını sabitlemektir.

Sağ taraftaki pervaneler ile sol taraftaki pervanelerin dönüş hızlarının farklı olması helikopterin denge açısında değişiklik eserr. Diğer iki pervanenin de dönüş hızının farklı olması helikopterin yanlamasına giderken alacağı dönüş hızında farklılığa sebep olur.

Her pervanenin dönmesini elde eden motorların gücü esc (electronic speed controller) doğrusu elektronik hız ayar kontrol mekanizması kanalıyla belirlenir.

Drone çeşitleri nedir?
1) ulaşım alanında kullanılan dronelar

Bu dronelar çoğu zaman askeri ekipman ve teçhizatları yerine ulaştırmak için kullanılır. Ayak tarafında bulunan aleni görünümlü yapısal olarak pençeye benzetilen ayaklarıyla nakliyat amaçlı kullanılmak üzere üretilmiştir. Bu dronelar için ulaşım mevzusundaki çalışmalar sürdürülmektedir.

2) saldırı için tasarlanan dronelar

Quadcopter nedir
Quadcopter nedir

Genel hatlarıyla tehlikeli ve alev ateş silahlar taşırlar. Hedef üzerine kitlenip parçalama, patlatma ve hedefi infilak ettirme şeklinde tasarlanmıştır. Bu dronelar askeri amaçlı kullanılır. Fazlasıyla tehlikelidirler.

3) takip amaçlı kullanılan dronelar

Kızıl ötesi ve normal kameralar ile çalışırlar. Güvenilirği sağlamak için sokaklarda kullanılır ayrıca olası yangınları saptamak için ormanlık alanlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca doğal afetlerde de kullanılabirler.

4) resim, video ve hobi droneları

Fotoğrafçılar ve film imalatçıları artık bu droneları tercih ediyor. Eski zamanlarda uzaktan kuş bakışı görüntü almak için uçaklar kullanılıyordu. Ucuz ve maliyet açısından daha iyi olduğu için şu anda bu dronelar kullanılıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Etkili Bir Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
Sonraki Şansölye Nedir, Kime Şansölye Denir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir