Anasayfa / Yaşam / Biyografi / El-Biruni Kimdir
El-Biruni
El-Biruni

El-Biruni Kimdir

El-Biruni Kimdir

Gelmiş geçmiş en büyük Türk bilim adamlarından biri olan el-biruni… El-biruni kimdir Işte sizin için el biruninin hayatını araştırdık ve aşağıdaki bilgilere ulaştık işte el-biruni’nin biyografisi.
Ebu reyhan muhammad bin ahmed el-biruni, bugünün özbekistan’ı rakamlan harezm’de 973 senesinde dünyaya geldi. Bölgenin hükümdar ailesinden olan ebu nasr mansur’dan bilim mevzularıyla ilgili ilk eğitimini aldı. Ebu nasr mansur seçkin bir gökbilimce ve matematikçiydi ve el-biruni’ye öklid geometrisi ve batlamyus astronomisini öğretti.

11. Yüzyılın önemli müslüman hükümdarlarından gazneli mahmut ise hindistan seyahatlerine el-biruni’yi de götürdü.

El-Biruni
El-Biruni

El-biruni, ünlü kitabı kitab’üt-tahkik ma li’l-hind’i 1017-1030 senelerı arasında hindistan’da yaşarken yazdı. 17 yaşında ilmi çalışmalarına başlayan biruni, yunan filozoflarından aristo, arşimet ve demokritus’un çalışmalarından etkilendi.

Biruni güneşin yüksekliği ve şehrin boylamını hesapladı, güneşin hareketlerinden mevsimlerin ne zaman başladığını belirledi. Dünyanın çapını, bugünkü değere çok yakın olarak buldu. Jeodezi biliminin ise kurucusu oldu. Biruni ek olarak hindistan’dayken öğrendiği trigonometrinin astronomiden ayrı bir bilim olarak görülmesi icap ettiğini savundu. Trigonometrik fonksiyonlarda yarıçapın ünite olarak kullanılmasını önerdi.

Biruni’nin astronomi ve coğrafya ölçümleri için geliştirdiği birçok alet zaman içinde kayboldu. Günümüze kadar ulaşan ölçme vasıtaları ise piknometre, mekanik usturlap ve bazı harita projeksiyonlarıdır.

Hem de çok iyi bir ansiklopedi yazarı olan biruni, el-asar’il-bakiye an’il-kuruni’i haliye isminde kitabında orta ve yakın doğu’da kullanılmakta olan takvim sistemlerini gösterdi. Hindistan’ın erken ortaçağ bilimlerini betimleyerek, matematik, astronomi ve astrolojinin temellerini anlattı. El-kanunü’l-mesudi kitabı ile ise tafsilatlı bir matematiksel coğrafya eseri yazdı. Istihrâc el-evtâr fî dâire adlı kitabında orta asya’nın topoğrafyasını belirledi. Kitabü’i cemahir fi ma’rifeti cevahir’de 50’nin üzerinde mineral, maden, metal, alaşım, porselen gibi maddeler ile alakalı detaylı bilgi verdi. Kitabında, herbir maddenin, maddeleri birbirinden ayırt etmeye yarayan özgül ağırlıklarını gösterdi. ömrü boyunca incelemiş olduğu bitkileri kitâbü’s-saydele adlı kitabında listeledi ve naturel ilaçların hangi hastalıklara iyi geldiğini kapsamlı bir halde anlattı.

El biruni newtan’dan 700 sene önce, netwon’un matematiksel olarak ispatladığı yer çekimi teoriı üzerine ilk fikirlerini ileri sürdü. Ek olarak geliştirdiği teleskoplar ile gözlemleri cevabında, gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü doğrulayan galileo’dan da 600 sene önce, ‘dünyanın döndüğü’ fikrini el-biruni savundu. Dünya dönüyorsa, ağaçlar ve taşların niçin fırlamadığı sorusuna ise merkezde bir çekicilik olduğu ve her şeyin dünyanın merkezine düştüğü cevabını verdi. Kuzey, cenup, şark ve batı’nın farklı noktalarda icattuğunu; denizlerin peşinde bir karanın bulunmuş olduğunu (bugünkü ABD) öngördü.

Kendisinden çok sonra gelen newton, toricelli, copernicus, galileo gibi bilim insanlarına ilham kaynağı olan el-biruni, 75 yaşlarında vefat etti. Türkçe dâhil 15 dilde piyasaya sürülen the unesco courier dergisi, 1974 senesinde çıkardığı rakamyı el-biruni’ye ayırdı. El-biruni’yi “bin sene önce, orta asya’da yaşamış evrensel deha” olarak tanıttı.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki 2018 kanepe modelleri
Sonraki Galileo Galilei Kimdir Kısaca Hayatı

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir