Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Sağlık / El ve Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır
el ve tırnak bakımı nasıl yapılır
el ve tırnak bakımı nasıl yapılır

El ve Ayak Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır

Tırnak bakımı

çoğu insanın pek önemsemediği bir harekettir. Çoğumuz tırnaklarımıza pek önem vermeyiz aslında en çok önem vermemiz gereken yerlerden biridir nedeni ise hem dinimiz açısında hemde sağlığımız açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.

dinimizce tırnakların temiz olmaması yediğimiz yiyeceklerin mekruh olması demektir. Sağlık açısından el tırnak bakımı tırnak arasında biriken pisliklerin yiyeceklerimize geçmesi ve bizlerin ağız yolu ile tırnak arasında biriken mikropların alınması ve hasta olmamıza sebebiyet vermesi demektir.

sizlere bunları anlatmamın sebebi gerçek anlamda güzelliğimize güzellik katan tırnakların aslında bizlere ne kadar zarar verebileceğinden söz etmek istedim şimdi sizlere güzel tırnakların nasıl olabileceğini anlatacağım. Tırnaklarına hiç özen göstermeyen bir bayanın güzelliği yarım kalmış demektir.

Kadınların, en az erkekler kadar etkin olduğu iş hayatında ve sosyal hayatta yer almaları, onların daha fazla bakımlı olmalarını gerektirir. El ve ayak tırnağı bakımı uygulamalarının ne denli önemli olduğunu, Amerikada bir yıl içerisinde 1,5 milyar doların, sadece tırnak bakımı ve tırnak kozmetikleri için harcandığından anlayabilirdiniz.

el_ve_ayak_tirnaklari
el_ve_ayak_tirnaklari

Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

El ve ayak tırnaklarının bakımı, aslıda 3 aşamadan ibarettir. Birincisi; tırnak dokusunun sağlıklı olmasını sağlamak, ikincisi; tırnağa uygun şeklin verilmesi, üçüncüsü ise; tırnakların süslenmesidir.

Tırnak dokusunun kalitesini arttırmak ve kırılmaları önlemek

Tırnaklar; ne çok yumuşak ne de çok sert olmamalı, hafif sert bir yapıya sahip olmalıdır. Kuruluk ve sertlik arttığında, tırnak üzerinde kırılmalar ve yarılmalar meydana gelir. Bunu önlemek ve daha sağlıklı tırnak yapısına sahip olmak için, doğal tırnak bakımı uygulaması yapmanın, oldukça faydası vardır.

Çabuk kırılan tırnaklar için doğal bakım uygulaması

Gerekli malzemeler

Yarım limon, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 su bardağı ılık su.

Uygulanışı

Tüm malzemeler, cam veya porselen bir kabın içerisine koyularak, karıştırılır ve bir pamukla tüm el ve ayak tırnaklarına sürülür. Bu bakım kürü, haftada 2 kere yapılarak kullanılabilir. Böylece, tırnaklarınızın çabuk kırılmasını önleyebilir, daha güçlü tırnaklara sahip olabilirsiniz.

doğal tırnak bakımı
doğal tırnak bakımı

Tırnağa uygun şeklin verilmesi

Öncelikli olarak, daha önceden kullanılan tırnak cilasının silinmesi ile işe başlayın ve tırnaklarınızı limonlu su ile temizleyin. Tırnak kenarındaki fazla etleri temizleyerek, manikürünüzü tamamlayın. El tırnaklarına keserek şekil verirken, yuvarlak ve küt kesimleri tercih edin. Unutmayın; fazla uzun tırnakların, erkeklere oldukça itici geldiği de bilinen bir gerçektir.

Ayak tırnakları bakımı, özellikle ucu açık ayakkabı giyildiğinde son derece önem taşır. Tırnaklar pedikürlü ve kısa olmalı, uygun cila kullanılmalıdır.

Tırnakların cila ile süslenmesi

Tırnak cilalarının kullanım amacı, tırnağın güzel görünmesini sağlamak ve korumaktır. Tırnak cilası seçerken, alerjilere sebep olmayan, içeriğinde besleyici ve koruyucu maddeler olan ürünleri tercih etmek gerekir.

Bakımlı tırnaklar için bilinmesi gerekenler

Eller yıkandıktan sonra, tırnakların mutlaka kurulanmasına dikkat edilmeli, ev işi yaparken eldiven kullanılmalı, fazla uzaması önlenmeli ve doğru kozmetik ürünlerinin kullanılması oldukça önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Kadınların Hoşlandığı Erkek Sakal Modelleri 2018
Sonraki Google Play Helix Jump Android Oyunu

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir