Anasayfa / Nasıl Yapılır / elma sirkesi nasıl yapılır? elma sirkesi yapımı anlatımı
elma sirkesi yapımı
elma sirkesi yapımı

elma sirkesi nasıl yapılır? elma sirkesi yapımı anlatımı

Elma sirkesi nasıl yapılır ? elma sirkesi yapımı , elma sirkesinin faydaları varmı ?  elma sirkesinin saça faydaları varmı? tüm bu sorulara cevap bulabileceğiniz yazımda sizlere elma sirkesinin faydalarını elma sirkesinin evde nasıl yapabileceğinizi anlatacağım.

evinizde 5-6 litrelik bir kova yada kavanoz camdan olursa iyi olur 2 kilo kadar elma yeterli olur  bir çay kaşığı şeker, bir çay kaşığı tuz ve birkaç adet nohut ya da bir parça ekmek yeterli olacaktır.

öncelikle yapmanız gereken elmaları dörde bölmek ardından elmalar büyük gelirse size dahada küçük kesilebilir ortasında bulunan çekirdekli kısım kesilerek atılır kavanoz yada kovanın yarısına gelecek şekilde elmalar doldurulur ve üzerine nohut eklenir ve ardından üzerine içeride oluşacak gaz için kavonozun üzerinde bir parça boşluk bırakılır 1 çay kaşığı şeker ve tuz ekleyip karıştırılır. Kavanozun üzeri tülbentle kapatıp bağlanarak sabitlenir. Mayalanma için karışımın hava alması icap eder. 30 – 45 gün beklemeye bırakılır. Arada bir tahta kaşıkla karıştırmak faydalı olur. Sirke sinekleri oluşmaya başladığı zaman, elma posası süzülüp atılır. Posayı ayırdıktan sonra sirkeye 1 çay kaşığı şeker ve 1 çay kaşığı tuz daha eklenip karıştırılır.

Kavanoz kapağı kapatılıp serin ve ışık almayan bir yerde saklanır. Bir müddet sonra sirkenin üzerinde sirke anası denen maya doğar. Beyaz, şeffaf halka biçimli maya ve keskin koku sirkenin hazır olduğunu bildirir.

Organik Elma Sirkesi Yapmanın Püf Noktaları

Sirke yapımında elmayı fermantasyon işlemine doğal olarak tutmak icap eder. Tabip ibrahim saraçoğlu’nun onayladığı sirke yapım tekniği başarılı neticelar vermektedir. Doktor feridun kunak da hemen hemen aynı formülü kullansa da elmayı yiyip kabuğunu kullanmayı öneri eder.

Elma sirkesi mantar veya istenmeyen bakteri oluşumunda bozulduğu için kavanozun çok pak olmasına özen işaret etmek gerekir.
Elma kabuğu üzerindeki bakteriler mayalanmanın başlamasını sağladığı için elmaları yıkamadan kullanmak da iyi sonuç verir.
Sirke hazır olduktan sonrasında üzerinde oluşan sirke mayasını kaşıkla alıp yeniden ve daha çabuk sirke üretebilirsiniz.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Bakterileri yok etme özelliğiyle ateş düşürücü olarak kullanılır.
C vitamini ihtiva ettiği için vücut direncini arttırır, hastalığa yakalanma riskini azaltır.
Sinir sistemini onarıcı ve yapsıcaklıknı güçlendirici özellikleri bulunur.
Vücuttaki alkalin derecesini arttırarak ph dengesini düzenler, böylece bazı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır, cilde parlaklık verir.
Hazım sistemi üzerinde olumlu tesir yapar. Suda çözünebilen elma lifleri ihtiva eder, bu lifler bağlarırsak spazmlarını yatıştırır.
Elma sirkesi cilt bakımı ve vücut temizliğinde kullanılabilir. Teni yakmadan derideki fazla yağı alır ve cildi temizler.
Elma sirkesi sivilce lekeleri üzerinde kısmi iyileşme sağlar.
Bazı bakterileri ortadan kaldırma özelliği yardımıyla ishal için faydalı olabilir.
Elma sirkesi suyla karıştırılıp içildiğinde hıçkırığı önler.
Kalsiyum kaynağı olması yardımıyla elma sirkesi diş ve kemik yapsıcaklıknı güçlendirir, fosfor ve magnezyum da içerdiği için eklem sertliklerine ve ağrılarına karşı yararlıdır.
Ihtiva ettiği elma asidi ve enzimler sayesinde yorgunluğa, halsizliğe çözüm olur. Vücutta laktik asit birikmesini engeller, özellikle sebze suyuyla karıştırılarak içildiğinde genel yaşam standardını yükseltir.
B12 vitamininin vücutta emilimini destekler.
Koltuk altı terlemesi ve ayak kokusuna sebep olan bakterileri yok eder.
Sivrisinek ısırıklarında yahut hafifçe güneş yanığında seyreltilmiş haliyle rahatlama sağlar.

Elma sirkesi saça nasıl uygulanır?

Elma sirkesi saça faydaları açısından da harikalar yaratır. Saçı yıkamak için kullanıldığında, saça gürlük ve naturel bir parlaklık kazandırır. Zararlı bakterileri ve olası mantarları yok ederek saç köklerini güçlendirir. Kafa derisinin ihtiyaç duyduğu vitaminleri de sağladığı için saç dökülmesine karşı da kısmen faydalı olabilir.

Ehil oranda suya çok az elma sirkesi ilave ederek saçları yıkayıp, 15 dakika kadar beklemek ve durulamak gerekir. Birkaç gün içinde enfeksiyonlardan meydana gelen kaşıntı problemlerı ortadan kalkar, saçlar sağlığa kavuşur. şampuana elma sirkesi koymak da ergonomik bir yaklaşım olarak denemeye kıymet görülür.

Peki, elma sirkesi saç rengini açar mı? Saç açmak için kullanıldığında papatya suyu ile karıştırılarak denenmesi icap eder. Sirke genel olarak renklerin sabitlenmesinde kullanılır. Dolaysıcaklıkyla açılan renk daha parlak, daha uzun soluklu olur.

Elma sirkesi biti öldürür mü? Diye araştırılmış olduğunda sirkenin bit ve pire temizliği için hayvanlarda eskilerden beri kullanıldığı görülür. Sirkenin asidik yapısı tertipli kullanımda bu zararlı canlıları temizler.

Sirke tarifleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki 2018 Tesettür Abiye Modelleri
Sonraki 2018 Koton Erkek Çoçuk Giyim Modelleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir