Anasayfa / Genel / Encümen-i Şuara Hareketi Nedir
f4 12 300x2291 - Encümen-i Şuara Hareketi Nedir

Encümen-i Şuara Hareketi Nedir

f4 12 300x2291 - Encümen-i Şuara Hareketi Nedir

Osmanlı devleti’nin her döneminde padişahların ve devlet erkeklerinın (veziriazam, sadrazam, şehzade vs.) çevrelerinde birtakım aydınlar bulunmuştur. Padişahlar ve devlet adamları bazen bu aydınlar ile adına “yazınsal çevre” denilen konaklarda icatmuş, şiir ve edebiyat meclisleri düzen etmişlerdir. Bu mecliselere genel anlamda “encümen-i şuara” adıyla anılıyordu.
Osmanlı edebiyatının yenileşmeye başladığı 19. Yy’da bazı osmanlı şairleri bazı mekânlarda şair arkadaşlarıyla buluşmaya, edebî ve fikrî faaliyetler yapmaya başlamıştır. Aynı zamanda bir düşünce erkekı olan bu şairler, içkili toplantılarda yazdıkları şiirleri birbirlerine okuyorlardı. Bir kısmı devlet erkekı olan şairler, osmanlı’nın son döneminde divan şairleri benzer biçimde şiirleri karşılığında aldıkları caizelerle değil, kendilerini himaye eden paşalara sundukları şiirler karşılığında aldıkları makamlarla hayatlarını sürdürüyorlardı. Bu manada, aslına bakarsanız toplumsal hayatta ve iş hayatında da birbirleriyle tanışan bu şairler için bahsi geçen meclisler birer encümene dönüşmüştür.

f2 3 300x2961 - Encümen-i Şuara Hareketi Nedir
  1. Yy’da encümen-i şuara meclisleri, çeşitli sebeplerle msıcaklıkr’dan istanbul’a gelen devlet erkeklerinın ve tacirlerin konaklarında toplanmıştır. Peşinden mısırlıların yanında yetişen abdurrahman sami paşa, suphi paşa, yusuf kamil paşa, münif paşa şeklinde bazı osmanlı devlet adamları da benzer bir çevre oluşturma gayreti içerisine girmiştir. Encümen-i şuara adı, genel bir ad olmaktan çıkmış, osmanlı’nın yenileşme döneminde küçük bir şair grubunun adı olmuştur. Encümen toplantılarını icra eden devlet adamlarından hersekli arif hikmet bey’in laleli çukurçeşme’deki evinde, 1861 senesinde icatmaya başlayan ve bir sene müddetince her salı bir araya gelerek edebiyat ve siyaset toplantıları meydana getiren şairlere özel olarak “encümen-i şuara” denmeye başlanmıştır.
    Encümenin reisi leskofçalı galib bey’dir. Müdavimleri ise hersekli arif hikmet, ruznamcecizade mehmet lebib efendi, rumeli kazaskeri mustafa izzet efendi, osman nurettin şems efendi, koniceli musa kazım bey, ismail paşazade ibrahim hakkı bey, manastırlı hoca salih naili efendi, manastırlı salih faik bey, abdulhamit ziya bey, ibrahim halet bey, recaizade mehmet celal bey (recaizade mahmut ekrem’in ağabeyi), mazlum paşazade memduh faik bey, niğdeli çılgın hikmet bey, namık kemal bey, miratci mustafa refik bey’dir. Bu şairlerin bir araya gelmesinde belli sebepler vardır. Işyar olmaları, pek çoğunun rumeli kökenli olması, inançları ve mensup oldukları tarikatlar (nakşibendilik, mevlebilik ve hepsini de çeşitli şekillerde kapsayan bektaşi melamiliği), devam ettikleri tekke, dergah ve kahvehaneler bu şair devlet adamlarını bir araya getirmiştir.
f3 15 300x2011 - Encümen-i Şuara Hareketi Nedir
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Osmanlı’da Batılılaşma Hareketleri Nelerdir
Sonraki Acve Hurmasının Birbirinden Müthiş Faydaları

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir