Anasayfa / Nasıl Yapılır / Etkili Bir Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?
etkili sınıf yönetimi
etkili sınıf yönetimi

Etkili Bir Sınıf Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir okulun en önemli unsuru nedir, diye sorulursa buna verilecek cevaplardan biri sınıftır. Derslik, bütün öğrenim-öğretim etkinliğinin yapıldığı yerdir. Elbette ki derslik da öğrencisiz olmaz. Sınıf, sadece öğrencilerin varlığı ile bir anlam kazanır. öğrencilerin ileriki hayatlarına sağlam adımlar atabilmesi, ancak etken bir eğitimden geçer. öğrenciye her davranış derslik arasında kazanmıştırrılmaktadır. Bu davranışları kazanmıştırran ve derslikı yöneten şahıs öğretmendir. Kısaca derslik ortamının planlayıcısı ve yöneticisi öğretmendir.

Başarılı bir derslikı ve öğrenci kitlesini meydana getirebilmek için etken bir derslik yönetimi olması gerekmektedir. Buradan hareketle öğretmenin etken bir sınıf yönetimini elde edebilmesi için birtakım hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bir öğretmen 40 – 45 dakikalık ders boyunca neler yapmalıdır?

 

sınıf yönetimi
sınıf yönetimi

Derslik içi öğretmen ve öğrenci davranışları

Her öğretmen öğrenci için bir rol-modeldir. Bir öğretmenin derslik içindeki hal ve tavırları öğrenciler üzerinde oldukça etkilidir. Bir bakıma onların davranışları öğrencilerin hal ve tavırlarını da etkilemektedir. çünkü öğretmen, öğrencileri tarafından öykünmek edilir. Bundan dolayı tüm öğretmenler kendilerinin öğrenciler tarafından dikkatle izlendiklerinin ayrımında olmaları gerekmektedir.

öğretmen sınıfa her girdiğinde sınıftaki öğrencileri kesinlikle selamlamalı ve yerlerine oturmaları için komut vermelidir. Bu öğretmenin öğrencilere verdiği değerin ilk kanıtıdır. Eğer öğretmen; öğrenciler derste dağınık haldeyken, öğretmenin geldiğini ayrım etmemişken ve arkadaşlarıyla mevzuşan öğrencileri lafla uyarmadan birkaç saniye sessizliği sağlarsa sınıftaki bütün öğrencilerin bakışlarını üzerine çekmiş olur.

Her öğretmen dersine vakitında girip vakitında çıkmalı, kılık ve giyim düzenine azami dikkat etmeli, konuşmaları olabildiğince öğretici olmalıdır. Sınıfta öğretmen göz münasebetı kurmalıdır.

öğretmen sınıfa girip çantasını veya dokümanlarını masaya yerleştirdikten sonrasında öğrenciler üzerinde uzun olmayan kısa bir göz gezdirmeli, sorunlu yada hasta öğrenci var ise onların halini ve hatırını sormalı, gelmeyenin neden gelmediğini öğrenmelidir. Yerlerde derslik ortamını bozan çöp varsa ve göze batan durumların derhal giderilmesini nazikçe istemelidir. Yalnız burada öğrenciler yerden çöpü almakta tereddüt ömürışlarsa öğretmen öğrenciler buyruk vermeden kendi derhal eğilip oradan çöpü almalıdır. Burada öğretmen olayın önemsiz bir durum benzer biçimde idraklanmasını sağlamalıdır. Bu davranış öğrenciler üzerinde şok tesiri yapmış olacaktır. Bir daha yerde çöp olmayacaktır. Olsa bile bir örgenci derhal çöpü almak için harekete geçecektir.

sınıf yönetimi
sınıf yönetimi

Yoklama hafife alınmamalı, öğretmen tarafınca yapılmalı
Yoklamaları derslik başkanına aldırmadan kendisi sınıfta olan ve olmayan öğrencilerini devam-devamsızlık çizelgesine geçirmelidir. çünkü derslik başkanı devamlı yoklama alıyorsa yoklamanın suiistimal edilmesi kaçınılmazdır.

öğretmen dersini gmeşhurk ve yıllık plana uygun olarak işlemeli, ders bitimine iki üç dakika kala derslik defterine işlenen mevzuyu ilgili parçaya doldurmalıdır. Mevzu takip açısından bu önemli bir durumdur.

öğretmen sınıfta olsun teneffüste olsun hareketlerine, jest ve mimiklerine dikkat etmelidir. Bu alışkanlıklar öğrencilerin üzerinde önemli bir ve sağlıklı bir etki meydana getirir.

ölçülü şakalaşmaktan korkmayın
öğretmen ders sırasında öğrencileriyle ölçülü olmak koşuluyla şakalaşmalıdır. şakalaşma düzeyli olduğu sürece öğrencilerin kendilerini derse verecektir. Adam öğretmenin kız öğrenciye veya hanımefendi öğretmenin adam öğrenciye elle münasebet şeklindeki şakalaşmamaları son aşama hatalıdır.

Sınıfta diğer arkadaşını eliyle koluyla rahatsız eden veya bacak, bacak üstüne atmış diğer koluyla arkadaşının omzuna dayamış biri öğrenciyi yada öğrencileri sertçe uyarı etmeden yüz hareketleriyle sevimli bir şekilde uyarmak en doğru davranış olacaktır.

Sınıftaki her öğrenci elbette aynı zekâ düzeyinde değildir. öğrencilerin psikolojik durumları birbirinden farklıdır. Bundan dolayı sınıfta öğrencinin yaptığı her negatif davranışı saygsıcaklıkzlık olarak algılamayın. öğrencilere karşı anlaklı olmak, onlara sevginizi hissettirmek ve onların yanlışlarını bağışlamak mutlaka onlar üzerinde sağlıklı bir tesir bırakacaktır. Bu durumda her öğrenci kendi hal ve tavırlarını kontrol etmelerinde bir faal güç olacaktır.

sınıf yönetimi
sınıf yönetimi

Derslik içi otoritenin sağlanması
Otorite, sınıf testünün ve derslik yönetiminin öğretmenin elinde olması demektir. öğrencilerin her davranışını ve konuşmalarını bastırmak, engel olmak, onları sürekli olarak susturmak yada korkuyla öğrencilerin üzerinde hâkimiyet sağlamak öğrencilerin öğrenim – öğretim ortamına zarar verir. Ne olursa olsun her öğrencinin kendisini anlatım etmesine olanak sunulmalı, alışkanlıklarına orantılı bir esneklik sağlanmalıdır.

Dersin sonu
Ders bitiminde öğretmen her öğrencinin üzerinde gözlerini gezdirmeli ve sevgisini tümüne sunmalıdır. Hepsine birlikte “iyi dersler” ve “derslerinizi iyi çalışın” temennileriyle dersi bitirmelidir. Unutmayın, öğrenciler sözlerinizden çok gözlerinizle onlara vermek arzu ettiğiniz mesajı daha iyi anlarlar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Uçtan Uca Şifreleme Nedir, Ne Kadar Güvenlidir?
Sonraki Dronelar Nasıl Çalışır ve Drone Çeşitleri Nelerdir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir