Anasayfa / Bilim / Ezberleme Yöntemleri ve Belleği Güçlendirmenin Yolları
ezber-yapma-teknikleri
ezber-yapma-teknikleri

Ezberleme Yöntemleri ve Belleği Güçlendirmenin Yolları

biz Türk halkı olarak çok çabuk unutuyoruz özellikle 40 yaşından sonra yavaş yavaş unutkanlık başlıyor ve bu yüzdende şikayet ediyoruz 50 yaşındaki bellek araştırmacısı Daniel Schacter şöyle söylüyor “15 sene önce bir makaleyi okuduğumda her kelimesini hatırladım. şimdi ise bilgili olarak bildiğim şeylerle ilişkilendiremezsem veya tekrar okumazsam daha zor hatırlıyorum”

Bu tür unutkanlıkların sebebi olarak genellikle ufak cılız geri getirme hatırlama ip uçları vardır fazlaca çalışmaktan anlamlı çağrışımları yapmaya zaman ayırmamaktan kaynaklanır.

Belleğimizi güçlendirmemiz için minemonik yöntemler kullanılır. Minemonik şekilleri, canlı çağrışımları oluşturarak kodlama ve daha iyi geri getirme ipuçları oluşturma yöntemleridir. Böylece anımsama geliştirilir.

Belleği geliştiren iki malum minemonik yöntemi ele alalım:

yerleşim yöntemi ve asma yöntemi (mason & kohn, 2001).

Yerleşim yöntemi:

şayet terim, kavram yada isimlerden oluşan bir listeyi belli bir sırada hatırlamamız gerekiyorsa yerleşim yöntemi etken bir yöntemdir. Yerleşim yöntemi, halihazırda ezberlenmiş yerlerle ezberlenmesi gereken yeni maddeler içinde görsel çağrışımlar gerçekleştiren bir kodlama tekniğidir.

Brennicke, theron ve kidman isimlerini ezberlemek için, yerleşim yönteminin üç ismimı kullanılabilir.

ilk adım: bazı yerlerin görsel dizisini ezberleyin. Mutfağınızdaki lavabo, dolap, buzdolabı, fırın ve çekmece gibi kolay hatırlanabilir yerleri seçin.

ikinci adım:ezberleyeceğiniz her madde için çok canlı bir çağrışım gerçekleştiren, örneğin, brennicke’nin köprüde asılı kaldığını ve ”atlamak brennicke’yle doğar” dediğini düşünün. üçüncü adım: canlı çağrışımları oluşturduktan sonra her bir adı zihninizde seçtiğiniz bir yere yerleştirin: brennicke lavaboya gidiyor, theron dolaba, kidman ise buzdolabına. Bu kişilerin isimlerini anımsamak için mutfağınızda düşsel olarak gezerseniz ve ezberlediğiniz yerlerdeki depolanan görüntüleri görürsünüz.

Asma yöntemi:

uzun listeleri özellikle tam sırası ile ezberlemek için bir diğer kullanışlı minemonik aracı, asma yöntemidir.

Asma yöntemi, sayı-kelime kafiyeleri ve ezberlenecek maddeler içinde çağrışım gerçekleştiren bir kodlama tekniğidir.

Kafiyeler, hatırlanacak kelimeleri asmış olduğumız birer askı rolü görüyor. Tekrar üç kişinin isminı (brennicke, theron, kidman) anımsamak için bu sefer asma yönteminin iki adımını kullanalım. Birinci ismim: birer rakam ve kafiyeli bir kelimeden oluşan şu askı listesini ezberleyin: bir göstermez kir-iki fazla kirli-üç temizlemesi güç-dört kireçle ört-beş kokusu leş.

Ikinci ismim: şimdi ezberlemek istediğiniz kelimelerden her birini, askı kelimelerden bir tanesiyle eşleştirin. örneğin, brennicke’nin fazla kirli bulunduğunu, theron’un kireçle örtülü bulunduğunu, kidman’ın ise leş koktuğunu düşünün.

Bu adları anımsamak için, her bir askıyı, üstüne yerleştirdiğiniz isim ile birlikte hatırlarsınız.

Yöntemlerin etkililiği:

41 yaşında olan ve belleğinin zayıflamasından şikayetçi olan bir mecmua yazarı, üç farklı yöntemi kullanarak belleğini güçlendirmeye karar verdi (yoffe, 1997).

önce, askı yöntemine yoğunlaşan 3 saatlik bir bellek güçlendirme kursuna katıldı (49$). Yazar; askı yönteminin çok etkileyici olduğunu ve hala üniversitede olsaydı yeni terimler ezberlemek için bu yöntemi kullanacağını söylüyor.

Ikinci olarak, herkesin içinde var olan ”harika fotografik belleği” serbest bırakacağı iddia edilen bir kaset dinledi (79$). Kaset, gerçek hayattaki uygulamasına fazla yer vermeden askı yöntemine yoğunlaşıyordu. Fakat kasedin iddia ettiğinin aksine, bellek araştırmacıları fotografik belleğin bir ördeğin dişleri kadar ender olduğunu söylüyor (schacter, 1996).

üçüncü olarak, asma yöntemini tanım eden, nasıl dikkat edileceğini, anlatan ve çağrışım ve imge oluşturmanın önemini belirten bir kitap okudu (10$).

Yazarın deneyimlerinden de görüleceği üzere, belleğin güçlendirilmesi iyi kodlama yapmak için çaba sarf edilmesini, özümleyerek tekrarlamayı ve böyle iyi çağrışımlar oluşturarak iyi geri getirme ipuçlarının oluşturulmasını ve böylece belleği güçlendirmeyi icap ediyor.

50 yaş üstündeki insanoğluın nispetı arttıkça, popüler nebat ginko benzer biçimde bellek güçlendirici ilaçlara olan alaka de artıyor. Sadece araştırmacılar ginkonun sağlıklı yetişkinlerde belleği ya da konsantrasyonu güçlendirmediğini tespit etmiş olduğu (solomon 2002). Araştırmacılar farelerin belleğini geliştirmenin yollarını buldu, sadece insanların belleklerini güçlendirecek ilaçların bulunması için daha seneler var (weed, 2000).

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki 2018 Koton Erkek Çoçuk Giyim Modelleri
Sonraki Vizyon Filmi Karantina XII Fragmanı izle

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

Influencer Pazarlaması için ilk Türkçe Kaynak Raflarda!

Merakla Beklenen  ‘Dijital Çağın Mesleği: Nasıl Influencer Olunur?’ Kitabı Yayınlandı! “Oyun oynayarak para kazanıyorlar,  Fashion …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir