Anasayfa / Nedir / Fezleke Nedir
fezleke
fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla bildirişimde karşımıza çıkabilecek bir kavramdır.

Fezleke, herhangi bir kararın ya da probleminin kısa ve öz olarak anlatılmasıdır. Herhangi bir sıkıntı hakkında kısaca bilgi verilmeye çalışılmasıdır. Idari soruşturma oluşturulan şahıs ya da kurumlar ile alakalı, müfettişlerce yahut tahkikat kurullarınca düzenlenen raporlara da fezleke denir. Fezleke daha fazla hukukçuların, hakimlerin ve müfettişlerin bilgi sahibi olduğu bir kavramdır.

Fezleke
Fezleke

Fezleke daha fazla hukuk dilinde kullanılan bir kavramdır. Fezlekede önemli olan, kısa ve öz bir şekilde istenilenin en ayrıntılı şekilde anlatılmasıdır. Olay, mevzu, sorun özü değiştirilmeden, en yalın haliyle ve en kapsamlı biçimde anlatılmaya çalışılmaktadır. Fezleke daha çok bir hukuki vakasın sonucunu değil, hukuki olayın başlangıcını belirleme eder. çünkü fezleke olayın başlangıcında hazırlanır. Kanıtlar toplandıktan, ifadeler alındıktan sonrasında fezleke hazırlanmaya başlanır.

Fezleke yazılırken ortada bir suç var ise, ne olursa olsun suç unsuru, kabahatun yeri, tarih ve saati ve kabahatun delili eksiksiz bir şekilde en yalın şekilde kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde kapsamlı bir şekilde ifade edilir. şüphelinin kişisel detayları, aile detayları, ikamet adresi eksiksiz bir biçimde doldurulur. Olay özet bir şekilde, karşı tarafın aklında canlanacak şekilde ifade edilir.

Fezleke
Fezleke

Hukukta kullanılan bir kavramdır. Yapılan bir hukuki sualşturmada, tarafları, taraflara ilişkin kişisel ve aile bilgilerini, tarafların ifadelerini, olayla ilgili kanıtları, tanık beyanlarını özetlemek gerekirse özetleyen, soruşturmacının görüşünü ve vardığı kararı ortaya koyan rapor için kullanılır.

Ile alakalı fezleke düzenlenen bir kişi için soruşturulması ihtiyaç duyulan ve cezalandırılması gereken bir durum oluşuyorsa laf konusu şahıs yada kişiler yargı önüne çıkarılarak cezalandırılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Pick Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir
Sonraki Çocuklarda Obezite Riski Nedenleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir