Anasayfa / Nedir / Fiziki harita nedir ve özellikleri nelerdir
Fiziki harita nedir
Fiziki harita nedir

Fiziki harita nedir ve özellikleri nelerdir

Fiziki harita nedir?

herhangi bir bölgede bulunan dağlar, ovalar,göller veya buna benzer her türlü fiziki daha doğrusu coğrafi yer şeklini belirli bir düzlem üzerinde ve belirli bir ölçek ile hazırlanmış şekilde gösteren haritalardır.

Fiziki haritalar yükseltileri yani dağları ve eğim gibi (örn: göller) özellikleri gösterir ve eş yükselti, eş derinlik değerleri kullanılır bu derinlikler ve yükseltiler için farklı renkler kullanılır ve bu sayede yükseklik değerleri ayırt edilebiliriz. Fiziki harita nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre şimdi sıra sonraki soruya geldi.

Fiziki haritaların özellikleri nelerdir?

Fiziki haritalarda dağlar, tepeler, vadiler, ovalar, akarsular ve göller rahatlıkla görülür. Bu yeryüzü şekillerinin yükseklikleri, vadilerin veya denizlerin derinlikleri ve ne kadar dik oldukları da anlaşılır.

Yani sadece yeryüzü şekillerini de değil, bu şekillerin yükselti ve derinlik bilgileri de haritalarda mevcuttur.

Akarsular üzerindeki barajlar görülebilir, hatta karayolları bile görülür. Bu tip haritalar sayesinde ülkelerin veya bölgelerin yükseltisini anlaşılır ve buradaki yer şekilleri tanımlanabilir.

Yol yapımı, baraj ve köprülerin inşa edilmesi gibi farklı hizmet edebilirken; aynı hizmet askeri hizmetlerde de kullanılabilirler. Coğrafya alanıyla ilgili kişiler de genellikle fiziki haritalar kullanmaktadır.

Fiziki haritalardaki renklerin anlamı nedir?

Fiziki haritaların çizimi yapılırken her zaman renklendirme teknikleri uygulanır; ancak bu teknik çizilen bölgenin yer şekillerine göre değişim göstermektedir.

fiziki harita

değişim göstermesindeki sebeb haritalarda bulunan dağlar göller ve ırmakların kolay bir şekilde ayırt edilebilmesidir. Örneğin, dağlar bulunan bölgelerde kahverengi, hatta daha da yüksek noktalarda koyu kahverengi, yüksekliği az olan veya deniz seviyesindeki yerlerde yeşil ve yüksekliğe göre yeşilin farklı tonları; denizlerde ise derinliğe göre mavi ve mavinin tonları kullanılarak yükseklik ve derinlik ifade edilebilmektedir.

Platolarda ise sarımsı renkler görülebilir.

Kısacası yükseltiler genellikle yeşil, sarı ve kahverenginin tonları ile ifade edilirken; derinlikler mavi rengin tonları ile gösterilir.

Fiziki ve siyasi haritalar arasındaki farklar nelerdir?

Siyasi haritalar, bir ülkenin sınırılarını gösterir, bu sınırlar içerisindeki şehirleri ilçeleri ve köyleri gösterir, siyasi haritada ölçeklendirme yapıldığı için bir bölgeye ait bir şehrin ne kadar yer kapladığını,hangi ilin hangi bölgede bulunduğu çok rahatlıkla görebilir ve ayırt edebilmemizi sağlamaktadır.

Genellikle komşu ülkeleri ve şehirleri görmek için, çevrede kıyı olup olmadığı görmek için de kullanılabilmektedir. Eğer renklendirme tekniği uygulanıyorsa genelde her şehir, eğer dünya haritası ise her ülke, farklı renkle ifade edilir ve karışıklıktan kaçınılmış olur.

Ancak fiziki haritalarda daha farklı değerler görülmektedir, bir fiziki harita ait olduğu alanın her türlü coğrafi özelliğini ortaya koymaya yardımcı ve coğrafya alanıyla ilgili çalışmalarda coğrafi koşulların bilgisini verir.

Örneğin, bir fiziki harita yardımıyla incelediğimiz bölgedeki yükseltileri, gölleri, ovaları, platoları ve akarsuları yani kısacası bölgenin her türlü coğrafi alanını görülebilir.

Ancak fiziki haritalarda şehir sınırları belirtilmez, bu haritalarda önemli olan şey coğrafi özelliklerdir. Siyasi haritanın yanı sıra fiziki haritalarda renklendirme yüksekliğe ve derinliğe göre yapılır.

Fiziki harita kelimesinin cümle içinde kullanımı

Öğretmenimiz her coğrafya dersine elinde bir fiziki harita ile gelir, her detayı görsel bir şekilde anlatmayı tercih ederdi.

Fiziki haritanın İngilizcesi nedir

1. Physical map

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Önceki 2018 En iyi Yabancı Müzikler Dinle
Sonraki Ağustos 2018 En iyi Telefon Listesi TOP 50

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir