Anasayfa / Nedir / Forklift Nedir Forkliftlerin Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir
forklift çeşitleri
forklift çeşitleri

Forklift Nedir Forkliftlerin Çeşitleri ve Görevleri Nelerdir

Forklift Nedir?

Forkliftler insan gücünün kaldıramadığı ağır ve büyük yükleri daha güvenli ve hızlı bir şekilde kaldırmak amacıyla üretilmiş makinelerdir İş sağlığı ve iş güvenliği nedeni ile çok daha fazla tercih edilen makinelerdir.

Büyük fabrikalar ve işletmelerde büyük malzemeleri ağır tonajlı yükleri kolay ve hızlı şekilde taşımak için kullanılır. Genel performans ve kullanım kolaylığı açısından fabrika ve benzeri büyük işletmeler ve küçük işletmelerde farklı forklift çeşitleri ve kullanım alanlarıyla büyük öneme sahiptir.

Forklift Çeşitleri Nelerdir?

Genel Amaçlı Dengeli (Counterbalance) Forkliftler

Her yerde sıkça rastladığımız klasik tip forkliflerdir ve yükün ağırlığı ile dengelenerek çalıştığı için adı dengeli forklifttir. Basit operasyonlar için kullanılır. Elektrikli, gaz ve dizelle çalışan Forklift çeşitleri mevcuttur.

3 Tekerlekli Dengeli  Forkliftler

forklift çeşitleri
forklift çeşitleri

Arkada 1 önde 2 tekerlek olan bu forkliftler maksimum manevra kabiliyeti sağlamaktadır.  3 tekerlekli olmasından dolayı mükemmel manevraları, rahat dönme özelliği ile sınırlı alanlar için rahat kullanılmaktadır. İç – dış mekân kullanımı için uygun ve raf gerektiren işler için de kullanılmaktadır. Maksimum verimlilik sağlamaktadır.

Sık Depolama Forkliftleri -Reach Truck – İstifleme Makinesi

Dar Alanlar için mükemmel hareket ve manevra kabiliyetine sahiptir. Çok dar alanlar da  bile rahat dönebilmektedir. Yaya kumandalı ve operatörle çalışan Forklift çeşitleri vardır. Yük taşıma kapasitesi ortalama 45-50 tonlara kadar çıkmaktadır.

Malzemeleri mümkün olduğu kadar yerden yükseğe kaldırarak istiflemek için üretilmiştir. Yaya kumandalı modeli genel forkliftlerin çalışamadığı yerler-alanlar da kullanılır.

Transpalet

Genellikle kapalı ortamlarda kullanılan, motorsuz ve küçük yüklerin taşınabilmesi için kullanılmaktadır. Sadece kaldırma mekanizmasına sahiptir. İnsan gücü ile hareket ettirilerek yük kaldırılır. Geniş yelpazede ürün çeşidi vardır.

Özel Forkliftler

Yandan Yükleyici Forklift (sideloaders): Kendi adından da anlaşılacağı gibi operatör açısından, konteynerleri yandan kavrayarak çalışmaktadır.  Geniş veya uzun yükleri taşımak için çok elverişlidir.

Teletrucks

Nispeten uzman makinelerdir.  Performansı yüksek ve çok verimli çalışmaktadır. Ürünleri üstten kavrayarak çalışmaktadır.

Peki Sizin İçin En Uygunu Hangisi?

Onlarca forklift modeli arasından işiniz için hangisinin en mantıklı ve kârlı çözüm olacağını düşünmekte zorlanıyor olabilirsiniz ki bu gayet normaldir. Bu durumda hangi forklifti kiralayacağınızın kararını veremediğinizde, forklift kiralama sayfamızı inceleyebilir ya da yazımızın altında bulunan yorum kısmına yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Forklift Firmaları sizde en çok ziyaret edilen bu sayfamıza reklam vermek isterseniz lütfen iletişime geçiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Türkiyenin Plaka Kodları Listesi (Alfabetik)
Sonraki küçük modern ev dekorasyonu ve örnekleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir