Anasayfa / Bilim / Biyoloji / Fosil Nedir ve Fosil Nasıl Oluşur
fosil
fosil

Fosil Nedir ve Fosil Nasıl Oluşur

Fosil Nedir

Günümüzde yapılan ilmi araştırmalar, oldukca çeşitli alanlarda yapılmaktadır. Yapılan bu incelemelerin bir kısmı ise, dünyanın fazlaca eski dönemlerinde yaşamını sürdürmüş fakat günümüze kadar gelemeyerek nesli tükenmiş olan canlılar üzerinedir. Hem bu tür canlıları daha yakından tanımak, bununla birlikte dünyanın eski dönemlerinde yaşamın iyi mi olduğunu anlayabilmek adına, bazı araştırmalarda bulunulmaktadır. Bu incelemelere istikamet veren ise fosillerdir.

fosil
fosil

Fosil, özetlemek gerekirse eski canlı kalıntısı olarak tanımlanabilmektedir. öncelikle fosillerin nasıl meydana geldiği incelenirse eğer, ömürı sonlanmış olan canlılar toprak üzerinde kalır. ölen canlıların kalıntılarının üstü, fiziki şartlara bağlı olaraktan toprak, kum, kil ve çamur gibi etkenlerle kapatılır. Böylece, kalıntının havayla teması engellenmiş olur. ölen canlının havayla olan i·lişkiı, ansızın kesilir ve bu vaka sayesinde canlı kalıntısı binlerce yıl bozulmadan kalabilir. üstü kapanan canlı kalıntısı, zamanla toprak altına doğru gider. ölen canlıların fosilleşme durumları değişim gösterebilmektedir. Binlerce sene boyunca havayla ilişkisi kesilen canlı, katılaşarak fosil haline gelir. Bu katılaşma zaman zaman kyaşam haline gelebileceği gibi, ara sıra de mermer veya petrol haline de gelebilmektedir. Bu örnekler, fiziki koşullara ve de canlıların türüne bakılırsa farklı çeşitlerde çoğaltılabilmektedir.

Canlıların ölerek kalıntılarının hava almaması sonucunda meydana gelmekte olan fosiller, çok farklı türlerde ve de yapıda olabilmektedir. örnek vermek gerekirse, canlıların herhangi bir kayaç üzerinde bırakmış olduğu iz de, bilim dünyasında fosil olarak kabul edilmektedir. Bu türden meydana gelmiş bir fosil üzerinde, milyonlarca yıl önce ömürış fakat neslini günümüze kadar getirememiş canlılar hakkında

fosil
fosil

bilgiler edinilebilmektedir. Canlı kalıntılarının üzerini kapayarak, kalıntının hava almamasını sağlayan müessir madde, fosillerin oluşum sürecinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. öyle ki, bu müessir maddeler yardımıyla farklı tür fosil oluşumları meydana gelmektedir. Taş, toprak, çamur ve de kil gibi maddelerin haricinde daha bir oldukça madde de kalıntıların havasız kalmasına neden olur ve kalıntıların çürümeden kalmasını sağlar. Reçine ve amber gibi maddeler de, kalıntıların üzerini kapayarak canlıların fiziki yapısı milyonlarca sene boyunca bozulmadan kalmasını sağlamaktadır. Bu sayede, dünya üzerinde nesli tükenmiş olan hayvanlar hakkındaki çok detaylı incelemeler yapılabilmektedir.

Fosillerin çoğu toprak veya deniz altında bulunurken, bazı fosiller ise buzulların içerisinde yer almıştır. Kutup bölgelerindeki soğuk hava, fosilleşme için uygun koşullar sağlarken, donan canlı kalıntıları buzulun içerisinde fazlaca uzun yıllar boyunca hiçbir bozulmaya uğramadan kalabilmektedir. Fosilleşme vakasında, fizyolojik çsafha oldukça efsunk bir rol oynar. öyle ki, fosilleşmelerin yapıları ve de türleri fizyolojik çevreyle doğrudan alakalıdır. Fosilleşmiş olan canlı kalıntılarında, zaman zaman canlı doku tamamen yok olarak canlıdan geriye ancak kemikler kalmaktadır. Bu kemikler arkeoloji biliminin de yardımıyla incelenir ve kemiklerin hangi tür canlıya ilişik olduğu belirlenir.

fosil
fosil

Fosiller, ilmi araştırmalar için önemli bir rol oynamaktadır. Meydana getirilen kazılarla fosiller çıkarılır ve eski dünya ömürı hakkında bilgiler edinilmeye çalışılır. Bu araştırmalar ışığında, 21.Asırın adım atarında antarktikada 70 milyon yaşında olan bir bebek dinozor bulunmuştur. Bulunan bu dinozor fosili, buzul bölge fosiline verilebilecek en iyi örnektir. Türkiyede bulunan en yaşlı fosil kemiği ise 70 milyon sene önce yaşamış olan ‘mosasour adlı hayvana ilişik bir kemiktir. Bu kemiğin boyu 18 metre uzunluğundadır. Yine kırıkkaleden çıkarılan ve 25 milyon yaşlarında olduğu anlaşılan gergedan fosili, ülkemizden çıkarılan önemli fosiller içinde yer verilmiştir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Tarihte Kullanılan Türk Alfabeleri Nelerdir
Sonraki minyatür resim sanatı nedir minyatür resim nasıl yapılır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir