Anasayfa / Yaşam / Biyografi / Galileo Galilei Kimdir Kısaca Hayatı
Galileo Galilei

Galileo Galilei Kimdir Kısaca Hayatı

Galileo Galilei Kimdir

çağdaş fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan italyan bilim adamı. 1564’te italya’nın pisa şehrinde dünyaya geldi. Döneminin tanınmış müzikçilerinden vincenzo galileo’nun oğlu olan galileo, ilk tahsilini floransa’da yaptı. 1581’de pisa üniversitesi’nde tıp tahsiline başladı. Ancak parasızlıktan okulu terk etti. 1583’ten itibaren matematiğe ilgi duyan galileo, bu konudaki çalışmaları yardımıyla, 1589’da pisa’da profesörlük elde etti.

Sarkacın, yüzen cisimlerin ve hareketin aristo fiziğinden farklı bir düşünceyle matematiksel olarak ele alınması icap ettiğine kanan galileo, pisa kulesi’nden ağırlık düşürerek aristo’nun yanlışlığını aleniça gösterdi. Bu davranışı yaşlı profesörlerle anlaşmazlığa düşmesine sebep oldu. 1592’de pisa’yı terk ederek, padova üniversitesi matematik kürsüsüne geldi.

1597’de pratikte çok faydası olan pusulayı ticari olarak piyasaya arz etti. 1600 senesinden derhal sonra ilkel bir termometre, insan kalp atışının ölçümünde kullanılmak üzere bir sarkaç ve 1604’te özgür düşüşün matematik kanunlarını keşfetti. Sadece muntazam ivmeli hareket kavramı hatalıydı.

1609’da hollanda’da teleskopun bulunduğunu işitti. Kendisi daha ileri bir alet yaparak bunu astronomi gözlemlerinde kullandı. 1610’da aydaki dağlar, star kümeleri ve samanyolu üzerine ilk tespitlerini yayınladı. Bu arada jüpiter’in dört uydusunun varlığını bildirdi. Bu kitabı çok alaka uyandırdı ve floransa’da saray matematikçisi olmasını sağladı. Derhal sonra venüs gezegeninin devreleri ve satürn’ün şekli hakkındaki malumat verirken, astronomideki ptolemy (batlamyus) sistemini tartıştı.

1611’de roma’ya gitti ve oradaki bilim akademisi’ne üye seçildi. Floransa’ya dönüşünde hidrostatik üzerine bir çok profesörün itirazına sebep olan kitabı ile 1613’te güneş lekeleri üzerine yazdığı eserini yayınladı. Bu eserinde kopernik sistemini açık bir şekilde müdafaa etti. Bundan dolayı papazların ağır hücumuna uğradı.

1615’te bizzat roma’ya giderek iddiasını savunma etti. Ancak 1616’da papa beşinci paul tarafından kitaplarını tetkik için bir komisyon kuruldu. Bu komisyon galileo’nun kitaplarını yasaklamadı. Sadece dünyanın döndüğü iddiasından vazgeçmesini istedi.

Galileo, bir süre bilimin pratik istikametüne döndü, mikroskobu geliştirdi. Ancak 1618’de üç kuyruklu starın görülmesiyle kiliseyle münakaşaya girdi. Arkadaşının sekizinci urban olarak papa seçilmesinden cesaret alarak yazdığı “iki evren sistemi üzerine konuşmalar” adlı eserini 1632’de yayınladı. Ancak kitabı daha önce yapılan uyarılarla çeliştiği söylentilerine karşın roma’da mahkemeye çağrıldı. 1633’te bu kitap yasaklandı ve mübarek engizisyon’ca müebbet hapse mahkum edildi. Cezası kendi evinde göz hapsine çevrildi. Yetmiş yaşında hapsedilen galileo kör oldu ve 1642 yılında öldü.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki El-Biruni Kimdir
Sonraki Uber Taksi Nedir? Uber Taksi Nasıl Kullanılır?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir