Anasayfa / Yaşam / Sağlık / Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir
gaz-yapan-yiyecekler
gaz-yapan-yiyecekler

Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir

Gaz Yapan Yiyecekler nelerdir diye soracak olursak Bağırsaklarınızda gaz bulunması normal bir durumdur. Sadece biriken gaz normal bir şekilde dışarı atılmazsa bir süre sonra rahatsızlık verici ağrılara neden olabilir. Bu imlaızda gaz meydana getiren besinler ile alakalı bilgi bulabilir ve gaz sorununuz var ise bu gıdaları daha kontrollü olarak tüketebilirsiniz.

Gaz oluşumu vücudumuzun düzgüsel fizyolojik döneminin sonunda meydana gelmektedir. Sağlıklı bir insan günde yaklaşık uçurumım litre ile 2 litre arası gaz üretmektedir. Oluşan bu gaz rektum aracılığıyla günde ortalama 10- 14 defa dışarı atılır. Insan bedeninden çıkan gazın kötü kokmasının sebebi içeriğinde metan, sülfür, hidrojen ve karbondioksit olmasıdır.

gaz yapan yiyecekler ‘in Bağlarırsaklarda gaz oluşmasının iki ana nedeni bulunmaktadır. Birincisi ağız yöntemiyle yutulan havanın bağlarırsak ve mide sisteminde bulunan bakteriler tarafından gaza dönüştürülmesidir. Ağız yöntemiyle yutulan hava miktarı az olduğu için bu şekilde oluşan gazlar rektum ya da ağız yöntemiyle kolayca vücuttan atılabilmektedir.

gaz yapan yiyecekler ikinci nedeni ise sindirim sistemi tarafınca öğütülmeyen lif ve karbonhidrat içerikli besin artıklarının bakteriler tarafından parçalanması sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu ikinci niçin esnasında hayli gaz üretilmektedir. Bu yüzden gaz icra eden gıdaları test altında tutarak bu probleminin hafiflemesini sağlayabiliriz.

gaz-yapan-yiyecekler
gaz-yapan-yiyecekler

İşte gaz yapan yiyeceklerin listesi:

  • – Soğan. – Patates. – Lahana. – Enginar. – Bezelye. – Karnabahar. …
  • – Brüksel lahanası – Kuşkonmaz. – Brokoli.
  • – Havuç – Salatalık. – Turp. – Yeşil biber. – Muz. – Elma. …
  • – Kuru erik. – Kuru üzüm. – Kayısı – Şeftali.
  • – Süt ve süt ürünleri. – Dondurma. – Peynir. – Buğday. – Yulaf kepeği.

Gaz yapan besinler Detayları

gaz yapan yiyecekler listesine belirli gıdaları almak yanlış olacaktır çünkü her besin her insanda aynı etkiyi göstermemektedir. Ancak bir genelleme yapacak olursak karbonhidrat açısından zengin besinlerin gaz oluşumunu tetikledikleri tanınmaktadır. Doğal lifli gıdalar ve protein içerikli gıdalar daha az gaz yapmaktadır. Aşağıda genel hatlarıyla vücudumuzda gaza yol açan besinler ile alakalı bilgileri bulabilirsiniz.
Süt ve süt ürünleri: süt içinde bulunan şeker olarak da bilinen laktoz en çok gaz icra eden gıda öğlelerindendir. Laktoz dayanıklılığı düşük olan kişilerde süt ve peynir, tereyağ, yoğurt, krema gibi süt ürünleri de gaz yapmaktadır.

Lif doğrultuünden varlıklı gıdalar: yulaf kepeği, fasulye şeklinde içerisinde yüksek oranda çözülebilir lifler bulunan besinlerin bağlarırsaklarda gaz oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Yüksek lifli gıda tüketimini azaltarak gazın bu sebeple oluşup oluşmadığını belirleyebilirsiniz.

Sebzeler: patates, kuşkonmaz, enginar, msıcaklıkr, lahana, karnabahar, brokoli, turp, soğan, bezelye, kereviz ve havuç şeklinde bazı sebzeler ve öteki baklagiller aşırı oranda gaz üretimine neden olabilir. Gaz hastalık verici boyutlardaysa bu sebzelerin tüketimini azaltabilirsiniz.

Meyveler: bazı meyvelerin içinde bulunan sorbital fazla oranda gaz üretimini tetiklemektedir. Sorbitol elma, şeftali, erik ve erik şeklinde birçok meyvelerde bulunan organik şekerdir. Ayrıca muz, kayısı, kavun, karpuz, üzüm ve kuru üzüm benzer biçimde bazı diğer meyvelerde gaz meydana getiren besinler arasında yer almaktadır.

Gaz yapan besinler listesine suni tatlandırıcılar, yağlı yiyecekler, gazlı içeceklerde eklenebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu besinler her kişide aynı miktarda gaz oluşumuna niçin olmayabilir. Bazıları için aşırı gaz üretimine sebep olan besinler diğer insanoğlu için hiç bir sorun yaratmamaktadır. Bundan dolayı vücudunuzun hangi besinlere karşı hassas olduğunu beslenmenizi ve tükettiğiniz gıdaları kontrol altında tutarak kendiniz belirleyebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Türkiye de yapılacak işler
Sonraki Ağız içi yara nedir ve neden olur

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir