Anasayfa / Bilim / Tarih / Giza Piramitleri Hakkında Genel Bilgiler ve Giza Piramitleri Özellikleri
giza piramitleri
giza piramitleri

Giza Piramitleri Hakkında Genel Bilgiler ve Giza Piramitleri Özellikleri

Genelde herkes tarafından bilinen pramitler mısırdaki keops pramidi (khufu), kefren pramidi (khafra), mikerinos pramidi (menkaura), bu pramitler dünyanın yedi harikası kapsamında koruma altına aldığını ve pramitlerin mısırlılara özgü olmakla birlikte ilk ve en iyi örneklerinden biri olan imhotep’in fravun djoser ismine yaptığı sakkara pramidi

 

giza piramitleri özellikleri

Adı “barış ve sükundan gelen” anlamına gelen ustalar ustası imhotep, hipokrat’tan çok önce çağdaş tıbbı kullanmış bir hekim. Mimarlık, mühendislik ve astrolojide söz sahibi, yazarlık, rahiplik ve vezirlik yapan, çok yönlü bir bilgin. Onun ölümünden yaklaşık 80 sene sonrasında; keops piramidi 20 yılda yapılmış. önce, yapımında çalışacak 200 bin bireyin yaşayacağı bir kent yapılmış.

Taş bloklar piramide 300 m mesafedeki taş ocağından taşınarak inşaat alanına yığılmış. 1990’a kadar piramitlerin köleler tarafınca inşa edilmiş olduğu sanılıyordu.

giza piramitleri
giza piramitleri

Tesadüf kararı ortaya çıkan bir ustabaşının mezarı, ihtişamı ve duvarlarındaki işlemlerin güzelliğiyle bu insanların köle olmadıklarının anlaşılmasını sağladı. Her biri, minimum 1,5 ton ağırlığında olan iki milyon taş bloktan yapılmış. Bu blokların iyi mi yerleştirildiği hemen hemen anlaşılmış değil.

Bir teoriye nazaran; meydana getirilen spiral bir rampaya çıkarılan taş bloklar, üst üste konuluyordu. Rampa çamur kaplanıyor, sulanıyor ve taş bloklar itilerek kaydırılabiliyor.

giza piramitleri
giza piramitleri

Bir diğerine bakılırsa ise, taş bloklar dev manivelalarla kaldırılıyor. Piramitler için yeni teoriler geliştiriliyor ve sadece firavun kabri olmadıkları, astronomik bir gözlem evi, özel bir inanç için tapınak benzer biçimde çok amaçlı yapılar oldukları düşünülüyor.

Mühendis ve piramit araştırmacısı robert bauval, piramitlerin orion takım yıldızının kemer yıldızları olan alnilam, alnitak ve mintaka yıldızlarının gökteki konumlarına gore dizildiğini ve bu yıldızların izdüşümleri bulunduğunu bulmuş.

 

giza piramitleri
giza piramitleri

giza piramitlerinin sırrı

giza piramitleri
giza piramitleri

Antik dünyanın en gizemli yapılarından biri olarak görülen Keops Piramidi’nde bilim dünyasını şaşırtan bir keşfe imza atıldı. ABD’li mühendis Glen Dash, Keops Piramidi’nin tasarımının ardındaki sırrı çözdüğüne inanıyor.

giza piramitleri
giza piramitleri

Günümüzden yaklaşık 4 bin 500 yıl önce inşa edilen Keops Piramidi’nin tepesi orantısız olsa da kuzey, güney, doğu ve batı ana yönleri son derece kusursuz biçimde tasarlanmış.

Peki Keops Piramidi’nin bu şekilde tasarlanmasının sebebi aslında ne? İngiliz Daily Mail gazetesine konuşan Dash, bu sorunun cevabını bulduğu iddiasında.

giza piramitleri
giza piramitleri

İddiası ile bilim dünyasının gündemine gelen Dash’e göre Keops Piramidi’nin tasarımının ardındaki gizemin basit bir açıklaması var, o da Sonbahar ekinoksu.

giza piramitleri
giza piramitleri

Dash, Keops Piramidi, Kefren Piramidi ve Kızıl Piramit’in ana yönlerinden saat yönünün tersine doğru döndürüldüğünün altını çiziyor.

giza piramitleri
giza piramitleri

Dash bu teorisini doğrulamak için ekinoks esnasında ahşap bir platform kullandı ve gölgenin ucu düz bir şekilde, doğu-batı yönünde mükemmel bir doğrultuda ilerledi.

giza piramitleri
giza piramitleri

Dash’ın iddiasını içeren makakesi The Journal of Ancient Egyptian Architecture’da yayınlandı.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Son Trend Kışlık Çizme Modelleri ve Çizme Kombinleri 2018
Sonraki Mavi Yolculuk Nedir? Mavi Tur Nasıl Yapılır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir