Anasayfa / Bilim / Güneşin yapısı ve özellikleri kısaca
güneşin özellikleri ve yapısı
güneşin özellikleri ve yapısı

Güneşin yapısı ve özellikleri kısaca

Güneşin özellikleri nden bu yazımızda bahsedeceğiz güneşin özellikleri nelerdir detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız.

Güneş diğer tüm gezegenler gibi bir yıldızdır. Güneş o kadar büyüktür ki kendi çekim kuvveti tüm güneş sisteminde bulunan gezegenleri kendi etrafında dönmesini sağlar buda güneş sisteminin oluşturmaktadır. Güneş Sistemi, Samanyolu Galaksisi’nde bulunmaktadır. Bizim dünyamız da güneşin etrafında dönmekte olan bir gezegen yani bir yıldızdır.

Güneş bir yıldız olarak, milyonlarca yıldızdan sadece biridir. Belli bir kütlesi, hacmi, çapı ve çekimi bulunmaktadır. Güneş ısı ve ışık kaynağı olarak yararlandığımız doğal bir varlıktır.

Samanyolu gökadasında bilinen yaklaşık 200 milyar yıldızdan birisi olan güneş’in kütlesi sıcak gazlardan kaynaklanır ve çevresine ısı ve ışık şeklinde radyasyon yayar. Güneş, ortalama olarak, dünya’nın çapının 109 katına (1.5 milyon km), hacminin 1,3 milyon katına ve kütlesinin 333 bin katına sahiptir. Yoğunluğu ise dünya’nın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni çevresinde saatte 70.000 km hızla döner ve bir tam turunu ortalama 25 günde tamamlar. Güneşin yüzey sıcaklığı 5500 °c ve çekirdeğinin sıcaklığıysa 15,6 milyon °c’dir. Güneş’ten çıkan enerjinin 2,2 milyarda 1’i yeryüzüne ulaşır. Geriye kalan enerjisi uzayda kaybolur. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, dünya’daki tüm petrol, ağaç, organik gaz vb. Yakıta eşdeğerdir. Güneş ışınları 8,44 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş, dünya’ya en yakın yıldızdır. çekim kuvveti dünya yer çekiminin 28 katıdır.

güneşin özellikleri ve yapısı
güneşin özellikleri ve yapısı

Güneş yüzeyi hacminin % 74’ünü ve hacminin % 92’tepsi meydana getiren hidrojen, kütlesinin % 24-25’ünü[9] ve kütlesinin % 7’sini gerçekleştiren helyum ile fe, ni, o, si, s, mg, c, ne, ca, ve cr benzer biçimde diğer elementlerden kaynaklanır.[10] güneş’in star sınıfı g2v’dir. G2 güneş’in yüzey sıcaklığının yaklaşık 5.780 k olduğu, dolayısıyla beyaz renge haiz olduğu anlama gelir. Günışığının atmosferden geçerken kırılması sonucu sarı gibi görünür. Bu mavi fotonların rayleigh saçılımının sonucunda yeteri kadar mavi ışığın kırılmasıyla geride sarı olarak algılanan kırmızılığın kalmasıdır.

Tayfı arasında iyonize ve yansız metaller olmasıyla birlikte çok sıska hidrojen çizgileri de bulunur. V eki (roma rakamıyla beş) çoğu star gibi güneş’in de ana dizi üzerinde olduğunu gösterir. Enerjisini hidrojen çekirdeklerinin füzyonla helyuma dönüşmesinden elde eder ve hidrostatik balans içindedir, şu demek oluyor ki zaman içinde ne genişler ne de küçülür. Saniyede 600 milyon ton hidrojen, helyuma dönüşür. Bu da, güneş’in her geçen saniye 4,5 milyon ton hafiflemesine yol açar. Güneş’teki füzyon vakaı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ve güneş fırtınası meydana gelir. Galaksimizde 100 milyondan fazla g2 derslikı star bulunur. Güneş, galaksimiz arasında bulunan yıldızların % 85’inden daha parlaktır, güneş’ten daha sönük olan bu yıldızların çoğu kırmızı cücelerdir.[11]

Güneş, samanyolu merkezinin çevresinde ortalama 26.000 ışık seneı uzaklıkta döner. Galaktik merkez çevresinde bir dönüşünü yaklaşık 225–250 milyon yılda bir tamamlar. Ortalama yörünge hızı saniyede 220 kilometredir (+/-20 km/s). Bu da her 1.400 yılda bir 1 ışık seneıdır. Bu galaktik uzaklık ve hız detayları şu anda haiz olduğumuz en doğru bilgilerdir. Ancak bilimde her vakit olduğu şeklinde malumat arttıkça bunlar da değişebilir.[12]

Güneş günümüzde samanyolu’nun daha büyük olan kahraman kolu ve yay kolu içinde kalan orion kolu’nun iç kısmında, mahalli yıldızlararası bulut içinde yüksek sıcaklıkta dağınık gaz bölgesi olan düşük yoğunluklu mahalli kabarcık içinden geçmektedir. Dünya’ya 17 ışık seneı uzaklıkta yer edinen en yakın 50 yıldız içinde güneş, mutlak kadir olarak dördüncü sıradadır. (m=4,83)

 

Güneş’in özellikleri şu şekildedir:

*Güneş hareket etmektedir.

*Güneş’te Hidrojen ve Helyum dönüşümleri yaşanmaktadır.

*Güneş katmanlardan oluşmaktadır.

*Güneş’in yüzey sıcaklığı ile merkez sıcaklığı arasında milyonlarca kat fark vardır.

*Güneş gaz halindedir.

*Güneş’in %75’i Hidrojen, %25’i Helyum’dur.

*Güneş, Dünya’ya yaklaşık 150 milyon kilometre uzaklıktadır.

*Güneş ışınları Dünya’ya 8 dakikada gelir.

*Hacmi Dünya’nın 130.000 katıdır.

*Kütlesi Dünya’nın 332 bin 946 katıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Uydu ile nasıl iletişim kurulur ve uydu haberleşme teknikleri nelerdir
Sonraki Yörünge ile ilgili cümleler nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir