Anasayfa / Nasıl Yapılır / Halı Saha Nasıl Yapılır
indir - Halı Saha Nasıl Yapılır
halı saha

Halı Saha Nasıl Yapılır

Halı sahalar çeşitli gayelara uygun olarak yapılmaktadır. Halı saha yapılacak yeri iyi belirlenmelidir, kullanılacak alanın genişliği ölçütlendirilmelidir. Harita mühendisi yahut topograf, sahanın yapılacağı alanı belirlemektedir.

halı saha
halı saha

Bundan sonra evvela saha aplikasyonu yapılır. Harita mühendisi tarafınca meydana getirilen saha aplikasyonu en iyi şekilde konumlandırılmalıdır. çevre hatıl duvarlarının konumu birbirlerine dik şekilde ise halı saha yapılmasına uygundur.
Peşinden kazıya başlanır. Bu noktada iş makineleri yardımıyla zemin düzeltilirken belirlenmiş olan kotlar dikkate alınır. Belirlenen sınırlara gelmesi için kazı düzeyi aplikasyon esnasında planlanmaktadır.
Sahanın içi için drenaj kanalları iş makinaları yardımıyla kazılır. Böylece sahanın temelleri atılmış olur.

Halı saha yapımı teknik detayları
Arsada saha yapımı için belirlenen alanın çevresine aplikasyon sırasında ayarlanmış olan kotlara ve köşe kazıkları dikkate alınarak beton duvarın imalatı gerçekleştirilir. Böylece sahanın çsafha duvarı atılmış olur. Bu duvar halı sahayı öteki alandan ayırma görevini de üstlenir. Bir sonraki ismim drenajdır. Kazı esnasında drenaj kanalları halı sahaya yerleştirilir. Drenaj boruları delikli olup yağmurlu hava koşullarında suyun halı sahada birikmemesi sağlanır.
Drenaj kanallarının ve sahanın üzerine yaklaşık 15 santimetre iri taş dolgu dökülmektedir. Ardından ince kırma dolgu ile desteklenmektedir.
Arkasından saha yüzeyinde pürüzsüzlük yaratmak adına başarılı bir üst katman dolgu yapılır. Bu işlemin adı ise mastarlamadır. Mastarlamanın ardından sahanın yüzeyine zarar vermeden araya ortalama 1 ton ağırlığında silindir şeklinde bir saha yüzeyi yerleştirilir. Saha zemini bu işlemlerle tamamlanmış olmaktadır.
Saha tel çit sayeinde öteki alanlardan ayrılır. Bu esnada kullanılabilecek malzemeler ise çelik hasır ya da uygun fiyatlı olan pvc kaplı ter örgüdür.
Saha aydınlatma sistemleri kurulur. Suni çim ile saha kaplanır. Sahanın üst tarafına ağ konulmak isteniyorsa bu ağlarla beraber kale arkası ağlar da tamamlanır.

Samsung digital camera
Halı saha imal maliyetleri
Halı saha yapımı için çok sayıda malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Halı sahalar farklı çeşitlerde yapıldığında kullanılan malzemeler farklılık gösterir. Böylece maliyetlerde yapılacak sahaya gore değişim göstermektedir. Açık halı saha, tavanı file halı saha, yanları ter örgü ile kaplı halı saha şeklinde minik halı sahalar yapılabildiği gibi çim halı sahalar efsunk boyutlarda da yapılmaktadır.

Halı saha bir ay ila bir buçuk ay arasında tamamlanmaktadır. Suni çim olarak adlandırılan bileşik çim halılar da hala saha imalında kullanılan ve maliyetleri direkt etkileyen malzemelerden biridir. Yapay çimler çok rakamda modelde, boyda ve fiyatta satışa sunulmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Kollarda titreme’nin nedenleri nelerdir
Sonraki Projeksiyon Nasıl Çalışır ve Kullanım Alanları Nelerdir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir