Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Teknoloji / Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

Günümüzde elektrik enerjisinin sürekliliği ve kalitesi önemlidir. Elektrik dağıtımı ve perakende satışına ilişik hizmet kalitesi yönetmeliğine nazaran tedarik sürekliliği kalitesi, dağıtım sistemi kullanıcılarına ekonomik olarak kabul edilebilir maliyetlerle ve olası olan asgari aidat süresi ve sıklığı ile elektrik enerjisi sunabilme kapasitesidir. şundan dolayı elektrik dağıtım şirketleri elektrik arızalarını kayıt dibine alarak anlık epdk ile paylaşmaktadır.

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

Burada önemli olan arızaların miktarı ve süresidir. özellikle 12 saati aşan arıza kayıtlarında elektrik dağıtım şirketleri bu arıza kaydından etkilenen kullanıcıların tamamına mesken abonelerine 25 tl öteki abonelere 50 tl olmak üzere ödeme yapar. Uzun enerji nakil hatlarında olup biten arızaları erken tespit etmek zira çok önemlidir.
Havai hat arıza gösterge aygıtı sayesinde uzun enerji nakil hatlarında arıza meydana vardığında hattın tamamına bakma zorunluluğu kalmayacaktır. Konulduğu yer kadar hat yerlere ayrılmış olacak ve arızayı belirlediğimiz yerler arasında bırakarak, arıza yok etme sürelerimiz azalacaktır. Yusufeli ilçesinde merkez dm ile altıparmak dm arasında iki noktaya, merkez dm ile kılıçkaya dm içinde iki noktaya olmak üzere toplam dört noktaya havai hat arıza gösterge cihazı konulmuştur.

Havai hat arıza gösterge aletinin çalışması

örneğin arıza 2 numaralı cihaz ile merkez dm arasında meydana geldiyse 1 ve 2 numaralı cihazların hiçbiri yanıp sönmeyecektir. Böylece arızanın merkez dm ile 2 numaralı cihaz arasında olduğu belirlenecek ve hattın hepsina bakılmasına gerek kalmayacaktır. Arıza 1 ve 2 numaralı aygıt arasında meydana geldiyse ancak 2 numaralı cihaz yanıp sönecektir. Böylece arızanın 1 numaralı cihaz ile 2 numaralı aygıt içinde olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

Eğer arıza altıparmak dm ile 1 numaralı aygıt içinde meydana geldiyse 1 ve 2 numaralı cihazlar yanıp sönecektir. Böylece arızanın altıparmak dm ile 1 numaralı aygıt arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Merkez dm ile altıparmak dm arasındaki havai hat arıza gösterge cihazlarının çalışma şekli merkez dm ile kılıçkaya dm içinde da aynı şekildedir.

Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

örneğin; arıza 3 numaralı aygıt ile merkez dm içinde meydana geldiyse 3 ve 4 numaralı cihazların aslabiri yanıp sönmeyecektir. Böylece arızanın merkez dm ile 3 numaralı cihaz içinde olduğu belirlenecek ve hattın tüm bunlarna bakılmasına gerek kalmayacaktır. Arıza 3 ve 4 numaralı aygıt arasında meydana geldiyse ancak 3 numaralı cihaz yanıp sönecektir. Böylece arızanın 3 numaralı aygıt ile 4 numaralı cihaz içinde olduğu tespit edilmiş olacaktır.

Eğer arıza kılıçkaya dm ile 4 numaralı aygıt arasında meydana geldiyse 3 ve 4 numaralı cihazlar yanıp sönecektir. Böylece arızanın kılıçkaya dm ile 4 numaralı aygıt arasında olduğu tespit edilmiş olacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) Nedir?
Sonraki İslam Düşüncesinde Enerji Politikası

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir