Anasayfa / Nedir / İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) Nedir?
İdiopatik Pulmoner Fibrozis
İdiopatik Pulmoner Fibrozis

İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) Nedir?

“meçhul” anlamına gelen idiopathic (ipf) kelimesi, akciğerlerdeki dokunun sertleşmesine neden olan bir akciğer hastalığıdır. Ipf, naturel şekilde nefes almanızı zorlaştırır ve her bir ipf vakası birbirinden farklı özellikler gösterir.

Idiyopatik pulmoner fibrozise’ in nedeni nelerdir?
Bazı pulmoner fibroz olayları enfeksiyonların, devaların, çevresel etkenlerin ve hatta diğer hastalıkların bir sonucu olarak meydana gelir. Ipf vakalarının çoğunda, doktorlar bir niçin tespit edememektedir.

Pulmoner fibrozis tanısı konduğunda doktorlar çeşitli potansiyel nedenlere bakabilir. Bunlar şunları içerebilir: kirlilik ve toksinler, radyasyon tedavisi, mevcut, koşullar, ilaçlar, genetik etmenler. Bunların haricinde bir neden bulamıyorlarsa, rahatsızlık idiyopatik olarak belirlenecektir.

Koah ile arasındaki farklar

İdiopatik Pulmoner Fibrozis
İdiopatik Pulmoner Fibrozis

Ipf’ nin nedeni bilinmemektedir ve hastalığın seyri öngörülemez. Buna karşılık, koah olgularının yaklaşık yüzde 90′ ının sigara içmesi niçin olmaktadır ve hastalığın seyri iyi çalışılmaktadır. Ipf genellikle kalıcı akciğer izi bulunana kadar teşhis edilmez. Koah’ lı biroldukca insanın sadece hafifçe semptomları vardır ve hastalıkları ilerledikçe teşhis edilmez.

Ipf risk faktörleri
Ipf’ nin nedeni bilinmemekle birlikte, rahatsızlık sigara ve yaş benzer biçimde çeşitli risk faktörleri rahatsızlık ile ilişkilendirilmektedir.
Ipf olan hastaların ortalama üçte ikisi, teşhis edildiğinde 60 yaşın üzerindedir.
Toz, kimyasal madde yada dumanın ortamlarda çalışılan meslekler. çiftçiler, kuaförler ve taş ustaları gibi tozlu, dumanlı işlerde çalışanlarda ipf’ ye yakalanma “orta derecede artmış risk” olarak belirtilmektedir.
Cinsiyet: bayanlardan daha fazla erkeğe ipf teşhisi konuyor.

Ipf’nin aile tarihi: genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.
Göğüs için ışınım tedavisi: göğüs yakınındaki radyasyon tedavisi, meme ve akciğer kanserini tedavi etmek için kullanılanlar şeklinde, akciğerde skar dokusuna yol açabilir.
Bazı devalar: bu, kemoterapi ilaçları metotreksat (romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılıan ilaç), bleomisin (kanser tedavisinde kullanılan antitümöral etkili bir ilaç) ve siklofosfamidin (kemoterapide kullanılan faal maddelerden biri) yanı sıra bazı kalp devaları ve antibiyotikleri içerir.

Koah risk faktörleri
Koah için risk faktörleri ipf’ ye benzer.

Sigara: koah’ lı olguların % 90′ ından uzun soluklu sigara içme mesuldür. Buna pipo, sigara ve esrar içenleri dahildir. Sigara dumanına uzun soluklu maruz kalma da bir risktir. Sigara içen astımlı insanlar daha yüksek risk taşırlar.
Yaş: çoğu insan, koah semptomlarını ilk fark ettikleri zaman yaşları 40 yöreındadır.
Toz: kimyasal madde veya dumanın çevresinde çalışmayı içeren meslekler.
Cinsiyet: hanım içmeyenlerin koah’ lı olma olasılığı daha yüksektir. Bir 2007 gözden geçirmesi, kadınların dumandan fizyolojik hasara daha duyarlı olduklarını göstermektedir.
Koah’ın aile öyküsü: alfa-1-antitripsin eksikliği olarak adlandırılan ender bir genetik bozukluk, koah olgularının yaklaşık yüzde 1′ inin nedenidir . öteki genetik faktörler de söz mevzusu olabilir.

Idiopatik pulmoner fibrozisin belirtileri nedir?
Idiopatik pulmoner fibrozis (ipf) akciğerlerde skarlaşmaya (yara izi) ve sertliğe niçin olur. Zamanla, skar kötüleşir ve sertlik soluk almayı zorlaştırır.a1 29 300x169 300x169 - İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) Nedir?

Ortak belirtiler şunlardır: nefes darlığı, kronik öksürük, zayıflık, yorgunluk, kg, kaybı, göğüs rahatsızlığı. Sonucunda, ciğerleriniz ihtiyaç duydukları miktarla beslenmek için yeterli miktarda oksijen alamayabilir. Bu neticeta teneffüs yetmezliği, kalp yetmezliği ve diğer sıhhat sorunlarına yol açabilir.

Idiopatik pulmoner fibrozisin aşamaları nelerdir?
Ipf’ nin belirlenmiş aşamaları yoktur. Ancak hastalığın ilerlemesinde benzersiz semptomlar oluşmaktadır.

Ilk teşhis edildiğinde, oksijen desteğine ihtiyacınız olmayabilir. Aktivite yaparken bir müddet sonra oksijene ihtiyaç duyduğunuzu keşfedebilirsiniz, çünkü yürürken yahut başka bir hareketi yaparken nefesinizi yakalamakta zorlanırsınız.

Akciğerlerdeki skar kötüleştiğinde muhtemelen her vakit oksijene ihtiyaç duyacaksınız. Bu, etken olduğunuzda, dinlendiğinizde ve hatta uyurken bile ihtiyacınız olması demektir.

Ipf’ nin sonraki aşamalarında, yüksek değerli oksijen makineleri, artan oksijen seviyelerini geliştirmek için kullanılabilir. Evden uzakta olduğunuzda, taşınabilir makineler devamlı oksijen sağlayabilir.

Ipf hastaları yavaş yavaş kötpayir. Bazı insanlar ayrıca hastalık alevlenmeleri ya da soluk almanın daha zor olduğu dönemleri deneyimleyecektir. şayet bu işaretlere rastlanırsa akciğerlere verilen hasar tersine çevrilemez ve işaretlerden önce haiz olduğunuz akciğer fonksiyonlarından herhangi birini geri kazanma muhtemellığınız yoktur.a3 25 300x165 300x165 - İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) Nedir?

Idiyopatik pulmoner fibrozis nasıl teşhis edilir?
Ipf emareleri ve semptomları zaman içinde yavaşça geliştiğinden doktorların bunu hemen teşhis etmesi zor olsa gerek. Skarlaşan ipf nedenleri, öteki akciğer hastalıklarının neden olduğu yaralara da benzer görünmektedir.

Doktorlar, erken dönemlerinde ipf ve diğer akciğer hastalıkları arasındaki ayrımı bildiren zor bir vakit geçirebilirler. Ipf’ yi onaylamak ve diğer olası nedenleri dışlamak için çeşitli testler kullanılabilir.

Ipf’ yi teşhis etmek için kullanılan testler şunları içerir: göğüs röntgeni, akciğer fonksiyon testleri, nabız oksimetre (kandaki oksijen saturasyonunu (kandaki oksijen doygunluğu) ve nabzı en basit ve hızlı şekilde ölçebilen, ek olarak kayıt atına alabilen bir cihaz), yüksek çözünürlüklü bilgisayarlı tomografi (hrct) taraması, arteriyel kan cam testi (vücuttaki asit baz dengesinin ve teneffüs dengesinin tespiti), egzersiz testi, akciğer biyopsisi. Türk toraks derneği (ttd) klinik sorunlar çalışma grubu’ nun yaptığı araştırmada ipf insidansı ülkemizde 100.000’ de 5 olarak bulunmuştur.

Idiyopatik pulmoner fibroz nasıl tedavi edilir?
şu anda ipf için belirlenmiş bir tedavi yoktur, sadece semptomlarınızı tedvir etmek ve azaltmak için tedavi seçenekleri mevcuttur. Medikal tedavinin temel amacı, akciğer iltihaplanmasını azaltmak, akciğer dokusunu korumak ve akciğer fonksiyonunun kaybını yavaşlatmaktır. Bu daha rahat nefes almanızı elde edecektir.

En yaygın tedavi seçenekleri arasında enflamasyonu kontrol etmek ve akciğer dokusunun azalmasını indirgemek için devalar ve solumaya yardımcı olmak için oksijen tedavisi yer alır. Bir akciğer nakli de gerekebilir, ancak bu genellikle bir son tedavi ismimı olarak görülür.

Bu akciğer hastalığı tanısı konmuş kişiler için erken tedavi dirimsel örutubet taşımaktadır.

Idiopatik pulmoner fibrozis ile prognoz nedir?
Ipf ilerleyici bir hastalıktır, bu da zaman içinde daha da fenaye gideceği demektir. Semptomları yönetmek için lüzumlu ismimları atabilirken yara izi ve akciğer hasarını tamamen durduramazsınız.

Bazı insanoğlu için hastalık çok hızlı ilerleyebilir. Ama ötekiler için, solunum problemleri oksijen gerektirecek kadar zor olduğundan seneler önceden başlamış olabilir.

Akciğer fonksiyonu ciddi şekilde sınırlı hale geldiğinde, ciddi komplikasyonları tetikleyebilir. Bunlar şunları içerir: kalp yetmezliği, zatürree, pulmoner, hipertansiyon (vücudumuzda dokularda kullanılmış kirli kanı, oksijenlendirmek üzere akciğerlere getiren damardaki basıncın artmasına denir), pulmoner embolizm (akciğerlerde kan pıhtılaşması). Mevcut semptomlar, bir enfeksiyondan, kalp yetmezliğinden yada pulmoner emboliden (akciğer dolaşım sistemi içinde kanın pıhtılaşması ve bu pıhtının da akciğer (ve hemen sonra vücut dolaşımını) dolaşımını tam veya tama yakın oranda durdurması ile karakterize bir hastalık) sonrasında daha da kötpayebilir. Ne makalek ki, ipf nihayetinde ölümcül bir konuma gelebilir. Sertleşmiş akciğer dokusu solunum yetmezliğine, kalp yetmezliğine yada başka bir ömürı tehdit eden duruma yol açabilir.

Idiopatik pulmoner fibrozis ile yaşam beklentisi nelerdir?
Ipf tipik olarak 50 ila 70 yaşları arasındaki insanları etkisinde bırakır. Bu yaş grubu sahibi genelde etkilendiğinden tanıdan sonraki ortalama ömür süreleri üç ile beş yıl olabilmektedir.

Ipf ile ömür kalitesi beklentiniz çeşitli faktörlere bağlıdır. Bunlar şunları içerir: yaşınız, genel sağlığınız. Hastalığın ne kadar hızlı ilerlediği semptomların yoğunluğu ipf için bir çare yoktur. Araştırmacılar sonuçta hayat kurtaran bir keşfe yol açabilecek klinik denemeler için çabalamaktadırlar.

Idiopatik pulmoner fibrozis yönetimi için ömür biçimı değişimleri
Ipf’ yi yönetmenin efsunk bir bölümü, semptomları azaltabilen ve bakış açınızı artırabilecek sağlıklı ömür tarzı uygulamalarını benimsemeyi öğrenmektir. Bu yaşam biçimı değişiklikleri şunları içerir: şu anda sigara içmeyi bırakmak, sağlıklı, kilogram vermek, bütün aşıların, ilaçların, vitaminlerin yada besin takviyelerinin üstünde kalmak, oksijen satürasyonunuzu optimum aralıkta tutmak için oksijen ekranü kullanmak pulmoner rehabilitasyon destek grubu bulmanız da iyi bir fikirdir. Doktorunuzun ofisi veya yerel bir hastanesi tarafından düzenlenebilecek bu gruplar, sıhhat profesyonellerine ve muhtemelen ipf ile yaşayan öteki insanlara bağlanır.

Beraber, solunum ve kondisyon egzersizlerinin yanı sıra stres, anksiyete ve bu tanının niçin olabileceği biroldukça duyguyu idare etme teknikleri öğrenebilirsiniz.

Idiyopatik pulmoner fibroz ile yaşamak
Ipf teşhisi konulduysa kendinize bakmanın yollarını aramaya devam etmeniz önemlidir. Tedavi hastalığı durduramaz, ancak gmeşhurk yaşamınızı iyileştirebilirsiniz. Stres yönetimi için öğrenme araçları kötpayen semptomların önlenmesine yardımcı olabilir. Yardımcı grupları hastalık ilerledikçe soru yada belirsizlikle yüz yüze kaldıkça, kaygı ve yalnızlık duygularını da hafifletebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Tay-Sachs Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir
Sonraki Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir