Anasayfa / Nedir / ishak paşa sarayı nerededir? ishak paşa sarayı hakkında detaylı bilgi
ishak-pasa-sarayi
ishak-pasa-sarayi

ishak paşa sarayı nerededir? ishak paşa sarayı hakkında detaylı bilgi

İshak Paşa Sarayı

ishak Paşa Sarayı veyahut diğer bir adıyla ishak paşa külliyesi çok eski bir yapıdır nerededir peki bu yapı? ishak paşa sarayı nerededir, Sızı Dağı ’nın çok yakınlarında, Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde bulunan enkaz olmaya yüz tutmuş bir bey kalesidir.

ishak paşa sarayı Osmanlı döneminde yapımına başlanmış ve yine Osmanlı döneminde bitmiştir. inşasına 1685 yılında Beyazıt beyi Çolak Abdi Paşa tarafından yaptırılmıştır. sonrasında oğlu İshak Paşa inşaatın devamını sağlamış bulunmaktadır bitiremeyen ishak paşa nın da oğlu ve Beyazıt beyin torunu Mehmet Paşa vaktinde inşaat tamamlamıştır.

ishak paşa sarayı‘nın kapısında yazılı olan bilgiye göre sarayın Harem kısmı 1784 yılında tamamlanmıştır. İshak paşa sarayı ayrıca 100 Türk lirası banknotları’nın arka yüzünde de bulunur Türk mimarisinin eşsiz eserlerinden biri olma özelliğini  taşıyan ishak paşa sarayı görülmeye değer bir şaheserdir.

İshak Paşa Sarayı nerededir?

Saray, Ağrı ’ya emrindeki Doğubayazıt ilçesinde bulunmaktadır. Sarayı gezmek isterseniz 15 Nisan – 2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00 saatlerinde veya 3 Ekim – 14 Nisan tarihleri aralarında 07.30-15.45 saatleri arasında uğrayabilirsiniz. Saray Pazartesi günleri kapalıdır. Antre ücreti ise 5 TL ’dir.

ishak-pasa-sarayi
ishak-pasa-sarayi

İshak Paşa Sarayı özellikleri

1930 yılına dek saray Eski Beyazıt şehri göre çevreleniyordu, fakat bir Kürt isyanından sonradan bu kent, modern Doğubayazıt ’ın hakimi olan Türkler tarafından yıkıldı. Sarayın ana kapısı birinci avluya açılmaktadır, bu avlunun kapıları ise tüccarlar ile misafirlere açılmaktaydı.

Sarayın sağ tarafında ise zindanlar bulunmaktaydı. İkinci avlu kısmına ise sadece hanedan ve özel konuklar kabul edilirdi, buradan haremlik ve selamlık kısımlarına girilirdi. Sol taraftan aşağıda inen merdivenden ise hizmetkarların bölümüne ve tahıl ambarına inilirdi.

Avlunun sağındaki merdivenlerden yukarı çıktığınız vakit selamlık ile karşılaşırsınız. Selamlık kısmında misafirler ağırlanır ve sağ taraftaki merasim avlusuna kabul edilirdi. Selamlık kısmında ayrıca üstelik cami bulunmaktadır, bu cami hala orijinal dekorasyonunun ve tavan fresklerinin çoğunu korumaktadır.

Selamlık girişinin dış kısmında İshak Paşa ’nın mezarı bulunmaktadır. Bu mezar Selçuk oymaları ve Fars kültürüne özgü tarzlarla dekore edilmiştir. Haremlik kısmının dikkatle dekore edilmiş kapısı ise avlunun sonuna dek yükselir.

Haremlik, yani kadınlar kısmında bir mutfak, bir hfakatm, bir tuvalet ve şömineli, panoramik pencereli odalar bulunur. Bunlara ek olarak Selçuk taş işçiliği ve Ermeni çiçek dekorasyonunun bir karışımı olan duvarlara sahip merasim avlusu bulunur.

Sarayın doğusunda ise Eski Kale ’nin kalıntıları bulunmaktadır. Bu kalenin M.Ö. 800 yıllarında Urartular zfakatnında yapıldığı düşünülmektedir. Benzer bölgede Eski Beyazıt ’a ait, halen ayakta olan 16. yüzyıl camisi bulunmaktadır.

Kalenin sağ tarafında ise 17. yüzyılda yaşamış Kürt yazan ve filozof Ahmed-i Hani ’nin taş mezarı bulunmaktadır. Sarayın bölümleri ise; dış cephe, iki adet avlu, selamlık, haremlik, cami, mutfak, hamam, tören avlusu, surlar, mozole, fırın, zindanlar ve merkezi ısıtma sistemidir. Saray Osmanlı, Fars ve Selçuklu sanatının ögelerini barındırır. Mimarı ise Mehmet Paşa ’dır.

Türkiyede gidilecek tatil yerleri için :

Türkiye’de turizm nasıldır tatil için nerelere gidilir

Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Çok Şık Tırnak Oje Tasarım Örnekleri 2018
Sonraki Hamilelikte Hafta Hafta Yenmesi Gereken Besinler

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir