Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Enerji / İslam Düşüncesinde Enerji Politikası
enerji politikası
enerji politikası

İslam Düşüncesinde Enerji Politikası

Enerji; insanların barınma, ısınma, soğutma, aydınlatma şeklinde temel ihtiyaçlarının karşılanmasına, mekanik ve teknolojik cihazların devamlı kullanmasıyla, insan yaşamının kolaylaştırılmasına ve uygar dünya araç-gereçlerinin çalışmasına imkan sağlar. şu an kullanılan en önemli enerji kaynağı olan fosil yakıtların sınırlı ve kısıtlı olduğu gerçeğinden hareketle bunların kullanımı, üretimi, stoklanmasında mevcudiyet âleminin hak ve hukukunun istimal edildiğinin farkında olunması islam düşüncesinin esaslarındandır.
Yeryüzünde ömürın temel taşı ve hayatiyeti sürdürmenin olmazsa olmazı olan enerji ve enerji kaynakları ile alakalı çağdaş islam düşüncesinin belirleyici bir rolünün olmaması kabul edilemez. Bu konuda enerji kaynaklarının dengeli, ölçülü ve planlı kullanımı; enerjinin üretimi, tüketimi, değerlendirilmesi ve kazanımların hissedarlara sunulması ile enerji arzı ve eminği konusunda farkındalığın oluşturulması kapsamlı bir enerji politikasının eğer olmazsa olmazlarındandır.
“evet. Akarsuyun kenarında bulunsan bile suyu israf etme!” düsturunu esas alan islam uygarlığı geçmişten emanet alınan, ksıcaklıktlı yeraltı ve yerüstü zenginlikleri ile enerji kaynaklarını hoyratça kullanımı yerine alternatif enerji kaynaklarına önem vererek enerji üretimi ve tüketiminin sorunsalını çevreye zarar vermeden çözümlemektedir. Giderek artan ve sorun haline gelen enerji ihtiyacının, gelecek nesiller de hesaba katılarakyenilenebilir enerji kaynakları ve temiz enerji kaynakları ile giderilmesi, meselenin küresel ısınmayave iklim değişikliğine niçin olmadan çözümlenebilmesine de fırsat vermektedir.
Klasik enerji kaynak temini ve enerji üretimini planlaması yerine, enerji-iktisat-ekoloji (3e) dengesi prensibine nazaran planlama anlayışı ile kaynak çeşitliliği ve jeopolitik gerçeklerin dikkate alındığı enerji eminği modelinin esas alınması öngörülebilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Önceki Havai Hat Arıza Gösterge Cihazı
Sonraki Diyaliz Nedir ve Nasıl Yapılır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir