Anasayfa / Nedir / Kabotaj bayramı nedir ve hangi gün kutlanır
kabotaj bayrami
kabotaj bayrami

Kabotaj bayramı nedir ve hangi gün kutlanır

Kabotaj Bayramı Nedir, Kabotaj bayramı nedir, kabotaj bayramı mesajları,  kabotaj bayramı ne zaman kutlanır, kabotaj bayramı neden kutlanır,  kabotaj bayramının önemi, kabotaj nedir,
Kabotaj bayramı hangi gün kutlanır

yukarıda sizlere Kabotaj bayramı ile ilgili google da aranma yapılan kelimeleri sıraladım bu bilgilerin tümünü tek bir makalede toplayıp sizleri bilgilendirmek istiyorum ilk soru Kabotaj Bayramı Nedir? sorusu bu sorunun cevabına gelelim ;

Kabotaj bayramı nedir

Ülkemizde her sene 1 Temmuz tarihinde kutlanan denizcilik bayramıdır. Tam adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı ’dır.
Kabotaj hakkının elde edilişini anmak, deniz araçlarının işletmeciliğini ve denizciliği teşvik etmek için kutlanmaktadır. Kökeni 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ’na dayanır.

artık öğrendinizmi? 🙂 Kabotaj Bayramı Nedir sorusunun cevabı bu kadar basit denizcilerin kutladığı bir bayram sıra geldi ikinsi sorumuza  Kabotaj bayramı hangi gün kutlanır bu sorunun cevabı iste;

Kabotaj bayramı hangi gün kutlanır

Kabotaj bayramı 1 Temmuz 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu kabul edildiğinden beri her sene 1 Temmuz tarihinde kutlanmaktadır.

Kabotaj bayramı neden kutlanır

20 Nisan 1926 tarihinde Kabotaj Kanunu kabul edilmiştir. Bu kanunda şu ifadeler geçmektedir: “Türkiye limanları ve sahilleri aralarında tartma ve yolcu taşınması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetleri, Türk Vatandaşları ve Türk Bayrağı içeren gemilerce yapılır.”

Bu kanun ile daha önce yabancılara açık olan denizcilik faaliyetleri yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına açık tutulmuştur. Bu da Türk denizciliğinin gelişmesine imkan sağlamıştır.
Osmanlı döneminde belli kapütilasyonlar yüzünden yabancılara denizler üstünde büyük haklar verilmiştir ve bu da Kabotaj Kanunu ile geri alınmıştır. Kabotaj Kanunu ile çay, göl, deniz, boğazlar gibi tüm sularda ve bu sularda yer alan kıyı, liman, körfez gibi yerlerde denizcilik yapma hakkı sadece Türklere özel ülkü getirilmiştir.
Bu kanun da 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten daha sonra her yıl temmuz ayının ilk günü Kabotaj ve Denizcilik Bayramı olarak kutlanmaya başlamıştır.

Kabotaj nedir

Fransızca “cabotage” kelimesinden dilimize giren bu sözcük “bir ülkenin iskeleleri ve limanları arasında deniz araçlarını işletme işi” anlamına kazanç. Kabotaj, bir ülkenin limanları arasında yük ve yolcu taşıma hakkına da denmektedir.

Hem kabotaj terimi milletlerarası hukukta da kullanılır ve bir devletin iskele ve limanlarına deniz ticari konusunda sağladığı ayrıcalık anlamına gelir. Bu ayrıcalık devletin kendi vatandaşlarına ve ulusal çıkarlarına tanınır. aynı zfakatnda yabancı deniz taşıtlarına kabotaj yasağı da konabilir.

Kaynak:

www.tdk.gov.tr

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Trendyol Mini Etek Modelleri 2018
Sonraki Yeni Trend Yüksek Bel Pantolon Modelleri ve Kombinleri 2018

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir