Anasayfa / Nedir / Kaçış Sendromu Nedir Kaçış Sendromu Nedenleri
kaçış sendromu
kaçış sendromu

Kaçış Sendromu Nedir Kaçış Sendromu Nedenleri

Kaçış Sendromu Ilginç ve tedavisi olmayan rahatsızlıkların başlangıcında yer alan kaçış sendromu, ülkemizde de görülmeye adım atmıştır. 1960 seneından beri kendini gösteren bu sendrom, capillary leak syndrome adı ile tıp biliminde yer almaktadır.

Eski yıllarda nadir olarak görülen bu hastalık türü, günümüzde artış göstermiştir. Mehmet ali erbil ile tanınmaya ve duyulmaya başlamış olan bu rahatsızlığın sebebi, henüz ortaya çıkmamıştır. Damar dışına sıvı kaçması ile oluşan bu sendrom, gerilim düşmesine ve kan basıncının azalmasına ve sonuç olarak hastanın şoka girmesine sebep olmaktadır.

gunluk yaşamı negatif hale getiren hastalık, daha ağır hale ulaştığında diğer organları da negatif etkiliyor ve ani gelen krizler ölüm ile sonuçlanabiliyor. Ruhsal açıdan da kişiyi buhrana sokan sendromun yol açtığı septik şok reaksiyonun, ne zaman geleceği belli değildir. Damarlarda bulunan protein, kanı besleyen diğer maddelerin ve minerallerin dışarıya sızması ile ortaya çıkan ve öteki organların işlevini azaltan kaçış sendromu hastalığına, köpek pisliği ya da diğer hayvanların dışkılarının yol açabileceği, uzmanlar tarafından ortaya atılmıştır.

kaçış sendromu
kaçış sendromu

Sendrom, bazı belirtiler ile hastanın önlem almasını sağlayabiliyor. Kriz reaksiyonu yaşanmadan bir gün önce, grip hastalığının gösterdiği emareler; septik krizin gelebileceği sinyallerini verebiliyor. Hastadan hastaya değişiklik gösteren sendromun ölümcül kriz vakası, ya senede bir defa yahut ayda bir kez kendini gösteriyor. 791 bireyin yakalandığı bu hastalığa yakalanma riski, günden güne artmaktadır. Bu sendrom başladığı andan itibaren, derhal vücuda yerleşiyor ve kronik hale geliyor. Damarların çalışma dengesini elde eden test mekanizmasını yansız hale gelmesi ile oluşan bu hastalık, tehlikeli ve sürekli takip altında tutulması ihtiyaç duyulan bir vaka’dır. Her organa zarar verecek bir potansiyele haiz olduğu için, bireyin çok kısa müddette yaşamsal organlarını iflasa uğratıyor ve kişi farklı hastalıklardan ölebiliyor. Bayılma ve bacak ağrısı olarak da emaresini yayınlayan sendrom, vücutta ödeme ve kan yoğunlaşmasına neden oluyor. Bu hastalığın yol açtığı en büyük korku akut böbrek yetmezliğidir. Böbrekleri zarar bulan hasta, kendini rahat rahat toparlayamaz ve ömür fonksiyonlarını yitirir. Bazı organların oksijen akışına mani olmakta, idrar çıkışını, sıvı kaybını, dolaşım dehidratasyonunu yavaşlatmaktadır.

Kaçış sendromu hastalığının kriz aşamasında hasta komaya girmektedir. Ansızın gerilim düşebilir ve bu düşme en alt düzeyde de olabilir. Kan aşırı derecede yoğunlaşır ve hasta şişmeye başlar. Ek olarak kriz sırasında kan albümin azalması, ödem oluşması şeklinde reaksiyonlarda gerçekleşir. Bu reaksiyonlar vehamet arz etmiş olduğu için krizin bir gün öncesinde beliren ateşlenme, halsizlik, karın ve bacak ağrısı, bayılma, baş dönmesi, kusma ve bulantı gibi durumlarda hemen bir hekime danışmalı ve hastanede gözetim altında olunmalıdır.

Hastalığın herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Krizi daha azca riskle atlatmak ve tekrarlayan etkisini aza indirmek için, uzmanlar tarafınca tavsiye edilen ilaçları kullanmakta yarar vardır. üst solunum rahatsızlıkları için kullanılan devalar, bu sendrom için kullanabilinmektedir. Astım, bronşit, nefes darlığı benzer biçimde hastalıklarda kullanılan haplar, hekimler tarafınca önerilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Samsung Galaxy J8 Güncellemesi
Sonraki Kral Midas Kimdir Hangi Efsaneleri vardır

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir