Anasayfa / Dinimiz-Islam / Kandil Gecesi Nedir? Kandil Geceleri Niçin Kutlanır?
kandil-gecesi-nedir
kandil-gecesi-nedir

Kandil Gecesi Nedir? Kandil Geceleri Niçin Kutlanır?

Kandil Gecesi; eski zamanlarda aydınlatma amaçlı kullanılmış, yanan kısmı çok dar, içinde sıvı yağ ve fitil olan, çoğu zaman imajsü itibariyle bir nevi çaydanlığı andıran yayvanca bir aydınlatma aracıdır. Kullanım olarak çok eski zamanlara dayanır. Hatta antik çağlardan kalma eserler içinde farklı kandillere rastlanmıştır.

Kandil müslümanlar arasında özellikle türkler’de ruhani bir mana taşıdığı için özellikle mescitler, dergahlar kandil ile aydınlatılmıştır. Tekrar bu ruhani değerinden dolayı kutsal sayılan ve müslümanlarca kutlanılan beş mübarek geceye de “kandil” adı verilmiştir.

Bu beş mübarek gece türkler tarafından çok benimsenmiş, bu geceler öteki günlerden farklı bir coşku içerisinde senelerce kutlanagelmiştir. özellikle osmanlılar zamanında ii. Selim zamanından minarelere kandiller asılarak duyurulduğu için halk bu geceleri kandil geceleri olarak anmış, böylece şöhret bulmuştur.

6116_indir

Hicret’ten üç yüz sene sonra ilk kere msıcaklıkr’da, fatımiler döneminde mevlit; dört asır sonrasında da kudüs’te miraç, regaip ve berat geceleri kutlanmaya, bu geceler camilerde toplu biçimde yapılan ibadetlerle geçirilmeye başlandı. Hemen sonra bu kutlamalar islam dünyasının bazı bölgelerine yayılarak gelenekleşti.

Kadir gecesi dışındaki gecelerin kutsallığı hakkında kur-an’ı kerim’de bir bilgi bulunmamakla beraber, hadis-i şeriflerde de beraat gecesi haricinde diğer geceler için bir yönlendirme yoktur. Bundan dolayı kandillerin camilerde toplanılarak kutlanmasına bazı kişiler karşı çıkmıştır. Günümüzde de kandillerin kutlanması ile alakalı ileri geri konuşanlar bulunmakta ise de müslüman halklar tarafınca bu geceler coşku içinde kutlanmaya, ibadetle geçirilmeye özen gösterilmektedir.

Kandil geceleri şu şekilde açıklanmıştır.

1. Kadir gecesi: kur-an’ı kerim’in dünya semasından peygamber efendimiz muhammed sallallahü aleyhi ve sellem’e indirilmeye başlandığı gecedir. Tam olarak kesin zamanı bildirilmemiş olmakla beraber ülkemizde ramazan’ın 27. Gecesi olarak kabul görmektedir.

Mirac_kandili_yarin_en_guzel_kandil_mesajlari_mirac_kandili_smslik

2. Miraç gecesi: peygamber efendimiz muhammed sallallahü aleyhi ve sellem’in miraç hadisesini yaşadığı gecedir. Recep ayının yirmi yedinci gecesi kutlanır.

3. Beraat gecesi: kur-an’ı kerim’in levh-i mahfuzdan dünya semasına indirildiği gecedir. şaban ayının on beşinci gecesidir.

4. Regaip gecesi: hz. Amine’nin peygamber efendimiz muhammed sallallahü aleyhi ve sellem’e hamile kaldığı gecedir. Recep ayının ilk cuma gecesidir.

5. Mevlit gecesi: peygamber efendimiz muhammed sallallahü aleyhi ve sellem’in dünyaya geldiği gecedir. Rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir.

2015 yılında kandil geceleri 02/03 ocak mevlit kandili, 23/24 nisan regaip kandili, 15/16 mayıs miraç kandili, 01/02 haziran beraat kandili, 13/14 temmuz kadir gecesi, 22/23 aralık mevlit kandili olarak kutlanılacaktır.

Kandil gecelerinde en azından bir tespih namazı kılmak güzeldir. Yine fazilet neşriyat adlı yayın evinin bu beş geceye ve diğer mübarek gecelere ait yakarış ve ibadetleri içerir küçük kitapçık çalışması bu geceleri en verimli şekilde geçirebilmenin ipuçlarını barındırdığı için öneri edilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Charollais Koyunu – Şarole Koyun Özellikleri
Sonraki Kara Mürver Nedir Faydaları Nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir