Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Sağlık / Kap krizi anında neler yapılmalı? Kalp krizi nasıl anlaşılır
Kap krizi anında bunları yapın
Kap krizi anında bunları yapın

Kap krizi anında neler yapılmalı? Kalp krizi nasıl anlaşılır

kalp krizi,kalp krizi anında yapılması gerekenler,Kalp krizi nasıl anlaşılır
Kap krizi anında bunları yapın

Türkiye kalp krizi nedeniyle ölen kişi sayısı bakımından oldukça yüksek olan bir ülke buna rağmen kalp krizi geçiren birine müdahele edecek bilgiye sahip olma açısından ise bu oran çok düşüyor ne yazıkki ülkemizde kalp krizi geçiren bir insana nasıl ve ne şekilde müdahale edilmesi gerektiği bilinmiyor Ülkemizde kalp krizi geçiren insanlara nasıl müdahale edilmesi gerektiği hakkında çok iyi bir eğitim verilmiş olsa yılda kalp krizi riskinden ölen insanların %50 sini kurtarma şansımız olabilirdi.

o nedenle Türkiye de kalp krizi çok önemli bir konu yazımıza başlamadan önce önemli bir hatırlatmayı yapmak istiyorum değerli okurlar sizde bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve fikirlerinizi lütfen yazının altındaki yorum bölümüne yazarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Prof. Dr. Nihat özer, kalp krizi anında alınması ihtiyaç duyulan yaşam kurtarıcı önlemleri anlattı.

Kalp krizi baskı ve yanma hissi ile gelir

Kalp krizi, halk arasında damarlarda kireçlenme olarak bilinen “ateroskleroz” adlı hastalığın cevabında daralmış damarın pıhtıyla tam tıkanması kararı kaynaklanır. Göğüste hemen orta hatta baskı ve yanma başlamaktadır. Genellikle hastalar bunu “üzerime ağır bir şey oturdu” şeklinde anlatım ederler. Bu ağrı ve yanma zaman içinde boyun, alt çene, sırt ve sol kola yayılmaktadır. Bununla beraber terleme ve bulantı da olabilmektedir.

Kalp krizinde bu adımlar çok önemli

1. Telefonla kesinlikle 112 acili aranmalı yada yakınlara haber vermelidir.

2. Bulunulan zeminin kapısı veya penceresi aralanarak ortamdaki oksijen artırılmalıdır. Bu, yardıma gelecek kişilerin hastayı bulmasını da kolaylaştırır.

3. Aspirin bir bardak su ile içilmelidir. Bunun haricinde kesinlikle bir şey yenilip içilmemelidir.

4. Kriz esnasında kalp damarındaki akım bozuktur ve ölümcül ritimler oluşabilir. Kuvvetli öksürük geçici olarak kan akımını artırır ve ritmi normalde tutabilir.

5. Soğuk ya da sıcak suyun altına kesinlikle girilmemelidir. özellikle soğuk kalp damarlarını büzer ve durumu daha kötpaytirebilir.

6. Oturarak veya yatarak yardımın gelmesi beklenmelidir. Ayakta beklemek kriz anında ani ritim ve gerilim değişikliklerinden dolayı düşmelere kısacası travmatik kazalara yol açabilir. Bu da kalp krizi ile alakalı yapılacak tedavilerin, özellikle başa alınan darbe nedeniyle yapılmasına mani olabilir.

Bilinçsiz müdahale kalbi tehlikeye atar

Sıhhat deneyimi olmayan kişilerin, kalp krizi geçiren bir kişiye müdahale etmesi ya da kendi ya da başka hastaların kalp devalarını vermesi uygun değildir. şayet bir kişi kalp krizi geçiriyorsa en doğru davranış derhal ambulansı aramak ve hastanın koroner anjiyografi yapılabilen tam donanımlı bir hastaneye ulaştırılmasını sağlamaktır.

Ambulansı beklerken, kalp krizi geçiren kişi müsait bir yere yatırılmalı ve hava alması kolaylaştırılmalıdır. Hasta soluk, terli ve hızlı soluk almaktaysa tansiyonu düşmüş olabilir. Bu durumda ayakları kalp seviyesinin üzerine kaldırarak kalbe daha çok kan akışının olması sağlanmalıdır.

Hasta kusuyorsa, soluk borusuna kaçmaması için kafası yan tarafa çevrilmelidir. üzerindeki sıkı kıyafetler gevşetilerek vücut dolaşımı rahatlatılmalıdır.

Kalp krizi cinsiyet ayrımı yapmıyor

Kalp krizinin çoğu zaman erkeklerde daha sık görüldüğü bilinse de, kadınların da sigara içme, diyabet, menopoza girme benzer biçimde faktörleriyle risk oranları hemen hemen artık eşitlenmiş durumdadır.

Kalp damar hastalığı teşhisi konmuş, tedavi görmüş veya ailesinde kalp hastalığı hikayesi olan, sigara içen, şeker-yüksek kolesterol ve gerilim şeklinde hastalıkları olan kişiler kesinlikle tertipli bir halde sıhhat kontrollerini yapmış oldurmalıdır.

şuursiz spor aktiviteleri ve çabuk kilo verme telaşı kalbinizi yorar

Risk faktörlerinin yanı sıra ömür biçimının da düzeltilmesi kalp sağlığını için önemlidir. ömür biçimını düzeltmek için en başta gmeşhurk yürüyüşlerle hareket ve metabolik olarak kontrollü beslenme yaşamın bir parçası olmalıdır.

Bu doğru davranışları uygularken de kesinlikle tabip tarafından kontrol sağlanmalıdır. çünkü kontrolsüz meydana getirilen spor aktiviteleri veya bilinçsiz yapılan diyetler, riski olan veya daha önceden hastalığı olan kişiler için kalp krizi riski doğurabilmektedir.

Kondisyonsuz spor faaliyetleri, çabuk zayıflama, ani metabolik değişiklikler, akut enfeksiyonlar, ani ısı değişimleri, ciddi stresler gibi vücuttaki birçok ani değişikliğin kalp krizlerine yol açabileceği unutulmamalıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Aselsan Teknolojileri : AselsanYurt dışına teknoloji satıyor
Sonraki 2018 Trafik cezası fiyatları ne kadar

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

1 Yorum

  1. bu konuda hiç bir çalışma yapılmıyor çok bilinçsiz bir toplumuz varsa yoksa siyaset konuşuluyo ülkede

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir