Anasayfa / Bilim / Biyoloji / Karaciğer Kendini Yenilermi? Karaciğer Kaç günde Temizlenir?
karaciger-kanseri
karaciger-kanseri

Karaciğer Kendini Yenilermi? Karaciğer Kaç günde Temizlenir?

Karaciğer Kendini Yenilermi?

Karaciğeri benzersiz kılan yaralanma sonrası yenilenme kabiliyetidir. Karaciğer kendini düzeltmek için inanılmaz bir kapasiteye haizdir, böylece tam olmayan karaciğer ile bir bireyin hala hayatta olabilir. Aşağıda karaciğer ve karaciğerin yenilenme yeteneği hakkındaki daha çok malumat vereceğiz.

Biliyor muydunuz?

Hepatositlerin % 75’i (karaciğer ana dokusunu meydana getiren baş fonksiyonel hücreler) ölü olsa bile karaciğer fonksiyonları etkilenmez. 300’den fazla fonksiyonu gerçekleştirebilen insan karaciğeri kendini yenileme kabiliyetine haizdir. Karaciğerin harikası, karaciğer dokusunun sadece% 25’inin karaciğerin kendini yenilemesi için yeterli olabilmesidir. Hatta birinin karaciğerinin yarısını çıkardıktan sonra, kalan ksıcaklıkm ile standart boyuta bir karaciğeri yine oluşturabilirsiniz.

karaciger-kanseri
karaciger-kanseri

Asetaminofen aşırı dozu benzer biçimde belirli durumlar, karaciğer hücrelerinin % 50-60′ ının yıkımına neden olup ciddi karaciğer hasarına yol açabilir. Burada, başka komplikasyonlar olmaması durumunda karaciğer bir ay arasında kendini tamamen yenileyebilir. Sadece uzmanlar kütlesini önemli oranda kaybetmesine karşın, karaciğerin hangi mekanizmalar tarafından kendini yenileyebildiğini henüz tam olarak belirleyememiştir.

Karaciğer kendi hücrelerini yenilenme potansiyeline haiz olmasına rağmen hasar çok ciddi ise, tamamen iyileşme mümkün olmayabilir. örneğin, karaciğerin zarar görmesinden sonra komplikasyonlar gelişirse, bu durum karaciğer iyileşme sürecini duraklatıp skar (yara) dokusu oluşumuna sebep olabilir. Zamanın geçmesi ile yara dokusu yavaş yavaş sağlıklı karaciğer hücrelerinin yerini kaplamaya adım atar, böylece sonunda karaciğer yetmezliğine yol açabilir. Bu şeklinde durumlarda, karaciğer nakli ameliyatı hastanın hayatta kalmasına yardımcı olan tek seçenektir.

5837_kckaraciğer yenilenme süresi:

Ameliyattan sonrasında karaciğerin kendini tekrar üretmesi için tıbbi literatürde çoğu zaman 3 ile 6 aylık bir dönemden bahsedilmesine karşın, “the journal liver transplantation”( karaciğer nakli dergisi) bildirilen son çalışmaya gore karaciğer çok daha hızlı bir şekilde yenilenmektedir. Bu çalışmada bahsedilen hız karaciğerin, nakilden 3 hafta sonra orjinal boyutunun kazanmasıdır. Doğrusu karaciğerin bir parçası vericiden alıcıya nakledildiğinde, hem donör aynı zamanda alıcının karaciğerinin sağlıklı kısmı bir aydan daha kısa bir müddette düzgüsel boyuta ulaşacaktır. Yeni çalışmanın sonucu gelecek vaat eden ve özellikle ileri karaciğer hastalığından etkilenen hastalar için ümit verici olmuştur. Tıbbi uzmanlar da karaciğer cerrahisi sonrası ilk bir kaç hafta karaciğerin daha hızlı yenilendiğini ancak hala tam boyutunu yine kazanmak için 6 ay icap ettiğini düşünmektedir.

karaciger-kanseri
karaciger-kanseri

5837_liver-cleansing-foodskaraciğeri iyileştiren besinler:

Bir kişi nelerle beslendiğine bağlı olarak karaciğerini daha da bozabilir yahut iyileşmesini sağlayabilir. Rahatçe söylemek gerekirse, hasar sonrası karaciğer yenilenmesini sağlamak sadece sağlıklı bir diyet takip edildiğinde mümkündür. Doğru besinlerle beslenmek karaciğerin detoksifiye olmasını ve kendini yenileme kapasitesini arttırmaktadır.

-alkol direkt karaciğerde metabolize olduğundan, karaciğerin yükünü arttırır ve karaciğerin kendini yenileme dönemini engellemektedir. şu demek oluyor ki beslenmenizden her türlü alkolü çıkardığınızdan inanın.

-non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı riski ile rabıtalı olduklarından tereyağı, kızarmış ürünler, hamburger, yağlı etler, pastırma, biftek ve sosis benzer biçimde yağlı besinlerden kaçınılmalıdır. Yağlı gıdalardan kaçınılması mutlaka karaciğerin sağlıklı hücrelerinin yenilenmesini desteklemektedir.

5837_karaciger-rejiminize çeşitli meyve ve sebzeleri ilave ederek karaciğerin kendini onarım etme kabiliyetini arttırabilirsiniz. Soğan ve lahana, enginar, pırasa, roka ve acı kabak gibi yeşil sebzeler ve elma, portakal, çilek benzer biçimde meyveler antioksidanlardan zengindir. Antioksidanlardan varlıklı olan bu besinler karaciğer sağlığını iyileştirmektedir ve yenilenmesini kolaylaştırmaktadır.

-limon suyu c vitamininden zengindir ve vücuttan zararlı maddelerin giderilmesinde karaciğere destek sağlar. şu demek oluyor ki bir bardak limon suyu karaciğerin kan arındırıcı kapasitesini çoğaltmak için tavsiye edilir.

-yoğurt şeklinde probiyotik besinler de karaciğeri iyi durumda tutmak için yardımcı olabilir. Y

karaciger-kanseri
karaciger-kanseri

oğurttaki canlı bakteri kültürleri karaciğer enzim düzeylerini artırmaktadır ve hatta durumu tersine çevirmeye destek verir. Sarımsak ve zerdeçal benzer biçimde baharatlar da karaciğer için faydalı bulunmuştur.

Sonuç olarak, insan karaciğerinin rejeneratif potansiyeli dikkat çekicidir. Tertipli olarak çok miktarda alkol alımının niçin olduğu karaciğer üzerinde oluşan yağ tortuları alkol tüketimi durdurulursa, geri döndürülebilir. Ancak kronik karaciğer hasarı olan insanların kalıcı yara dokusu oluşumunu önlemek ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesini desteklemek için besleyici bir diyet takip etmeleri ve müsait tedaviyi almaları gerekir.

 

Diğer yazımız olan Ağız içi yara nedir ve neden olur  adlı yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Mitoz Bölünme Nedir Evreleri Nelerdir
Sonraki Nafile Namazlar Nelerdir ve Nafile Namaz Nasıl Kılınır?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir