Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Sağlık / Kardiyo Egzersizi Nasıl Yapılır Kardiyo Egzersizileri Nelerdir?
kardiyo-egzersizi
kardiyo-egzersizi

Kardiyo Egzersizi Nasıl Yapılır Kardiyo Egzersizileri Nelerdir?

Kardiyo Hareketleri üzerine sizlere biraz bilgi vermek istiyorum bizler sağlıklı ve fazlalık yaplarımızın olmadığı bir vücuda sahip olmak isteriz her defasında da bunu dile getiririz bu isteğimizi olması için öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmekle olacağını bilmemiz gerekiyor. Vücutta yağ olması pek çok insanın ortak sorunu haline gelmiştir. Bunun nedeni sağlıksız kilo verme çabaları sağlıksız beslenmeler tam tersine kilo almaya olanak sağlar bu işin püf noktası nedir dersek eğer  arkadaşlar bunun püf noktası kardiyo egzersizidir.

Kardiyo egzersizleri aynı tempodan uzun süre yapılan bir egzersizdir. Bu egzersizin amacı yağlarımızı yakmak ve aynı zamandada metabolizmayı hızlandırmaktır.

Bunların yanı sıra kalp ve damar sağlığını koruyan bir egzersiz türüdür. diğer yapılan tüm egzersizler bölgesel olarak ele alır vücudumuzu, kardiyo egzersizleri sayesinde vücuttaki fazla yağlar yakılır. Kardiyo egzersizlerinin başlıcaları şunlardır:

kardiyo egzersizi
kardiyo egzersizi

* Koşmak
* Bisiklete binmek
* İp atlama
* Step
* Aerobik
* Yüzmek
* Kürek çekmek

Kardiyo egzersizlerini ev ortamında yapmak da mümkündür. İster aletli ister aletsiz şekilde yapılabilir. Kardiyo egzersizlerine başlamadan önce vücudun ısınması gerekmektedir. Çünkü vücut yağ yakmaya, ısındıktan 10 dakika sonra başlar. 10 dakika boyunca yapılan hareketlerde vücutta sadece karbonhidrat yakılır. Yağ yakmaya başlamak için önce 10-15 dakika ısınıp daha sonra 20-25 dakika kardiyo egzersizleri yapmak gerekmektedir. Egzersize ve spora alışkın olmayan bir kişinin kaslarını yormadan yavaşça ısınması ve vücudu yavaş yavaş egzersize alıştırması gerekmektedir. Aksi halde kas ağrıları yaşamak kaçınılmaz olacaktır. Isınma öncesinde yapılacak olan esneme hareketleri ile kas ağrılarının önüne geçilebilir.

Evde yapılabilecek kardiyo egzersizleri ise şunlardır:

kardiyo egzersizi
kardiyo egzersizi

1. Sıçrayan kukla hareketi: Yukarı sıçrayarak kollar ve bacaklar açılıp kapanır.
2. Şınav: genelde zorlanılan bir harekettir. Kolaylaştırmak için dizler yere dayanarak şınav çekilebilir.
3. Sandalye hareketi: Sırt duvara yaslanarak, paralel bir şekilde sandelyeye otururmuş gibi aşağı yukarı doğru yapılan harakettir. Ne kadar yere yaklaşılırsa o kadar etkili olur.
4. Basamak hareketi: Sandalyenin üzerine çıkılıp inilen harekettir.
5. Yüksek koşu: Dizleri karın hizasına çekerek olduğu yerde tempolu şekilde koşma hareketidir.
6. Squat hareketi: Eller önde, bel düz, ayaklar omuz genişliğinde açılmış şekildeyken çöküp kalkma hareketidir.
7. Dips hareketi: dirsekler yerde şınav pozisyonundayken 30 saniye boyunca beklenilen harekettir. Başlarda çok zorlanan bir harekettir.
8. Zıplama hareketi: sağa ve sola doğru zıplanarak yapılan harekettir.

Yeni başlayan bir kişi için her hareketi 30 saniye boyunca yapmak yeterli olacaktır. Zamanla spora alıştıkça süre artırılabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Otel Transilvanya 3: Yaz Tatili Fragmanı
Sonraki Yeni Tasarım Yüzük Modelleri 2018

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir