Anasayfa / Bilim / köpekmi zekidir yoksa kedimi daha zekidir?
kedimi-zeki-kopekmi-zeki
kedimi-zeki-kopekmi-zeki

köpekmi zekidir yoksa kedimi daha zekidir?

Köpekmi zekidir yoksa Kedimi zekidir?

kediler zekimidir? köpekler zekimidir?

Evcil hayvan dediğimizde aklımıza gelen ilk hayvanlardan biri kedi diğeri ise köpektir. Bu hayvanların peki hiç ne kadar zeki olduğunu düşündünüz mü peki sizce hangi hayvan daha zekidir?

Vanderbilt Üniversitesi Psikoloji ve Biyolojik Bilimler Akademisi’nden Suzana Herculano-Houzel tarafından geliştirilen ve beyindeki nöron sayılarını ölçen bir makine sayesinde hayvanlar arasında en zeki havyanı bulmak için kolları sıvamışlar

Evcil hayvanlar sahiplerine hem fiziksel hem de duygusal yararlar sağlarlar. En popüler evcil hayvanlardan ikisi köpek ve kedidir. Çocuklar, engelliler, hastanelerdeki hastalar veyahut bakım hanelerindeki yaşlılar için, çoğunlukla köpekler ya da kediler başta olmak üzere, evcil hayvanların desteğinin tıbbi olarak onaylandığı bir terapi metodu de bulunmaktadır. Evcil hayvan terapisi, kişileri belirli fiziksel, sosyal, bilimsel veya duygusal hedeflere eriştirmek için bu eğitimli hayvanlardan yardım almaktadır.

kedimi-zeki-kopekmi-zeki
kedimi-zeki-kopekmi-zeki

Kedilerin mi köpeklerin mi daha akıllı oldukları ise, zekanın karmaşık soyut tabiatı hasebiyle cevaplanması hemen hemen olanaksız görünen suallerden biridir. Suale ilmi delillerle cevap bulmak için, yıllardır sürdürülen çalışmalar arasında, serebral kortekslerindeki nöronların sayısını hesaplayarak hayvanların zekalarını ölçmeye çalışan beynelmilel bir bilim insanları ekibinin araştırma neticeleri, Vanderbilt Üniversitesi Psikoloji ve Biyolojik Bilimler Akademisi’nden Suzana Herculano-Houzel tarafından geliştirilen, beyindeki nöronların sayısını, bilhassa de serebral kortekstekileri ölçmek için geliştirilen bir yola dayanıyor.

Serebral korteks beynin en büyük tabakasıdır ve bir hayli karmaşık davranışsal özellik ile ilişkilidir. Kortikal nöron sayısının, hayvanların zihni yapı zenginliğini ve geçmişteki tecrübelere dayanarak etrafında neler olacağını düşünebilme kabiliyetini belirlediği görülüyor. Köpekler, takriben 530 milyon kortikal nöronla ezici bir üstünlük gösterirken, kedilerin takriben 250 milyon kortikal nörona sahip oldukları bulundu. Göreceli bir karşılaştırma yapılmak istenirse, bir insanın beyni ise yaklaşık 16 milyar kortikal nörona sahiptir.

Serebral korteks, memelilerin beyinlerindeki en büyük bölgedir ve hafıza, dikkat, algı, biliş, farkındalık, düşünce, dil ve şuurda ehemmiyetli bir rol oynamaktadır. Korteks, nöronal hücreleri içeren ve gri maden olarak adlandırılan nöral dokunun dış bölgesinden oluşur. Ayrı olarak uzunlamasına bir fissür ile sol ve sağ serebral hemisferlere ayrılır ve her iki hemisfer korpus kallozum tarafından orta hem de birleştirilir. Serebral korteks, iki temel organizasyonel özellik ile karakterize edilir. Bunlar, yüzeyinde çeşitli duyusal, motor ve bilişsel işlevlere hizmet eden fonksiyonel alanlar ve nöronların giriş ve çıkış irtibatını tertip eden çeşitli tabakalardır.

Büyük memelilerde, serebral korteks çoğunlukla katlanarak, kafatasının hudutlu hacminde daha büyük bir yüzey alanı sağlanır. Artan yüzey alanlarının ehemmiyetli olduğu düşünülmektedir, zira daha geniş çeşitlilikte fonksiyonel modüllerin veya alanların ilave etmesine ve evrilmesine imkan sağlamaktadır. Serebral korteks, çok sayıda nöronal ve glial hücrenin yanı sıra, temel fonksiyonel devreleri oluşturmak için sinapslara bağlanan karmaşık dendritik oluşumları ve aksonal çıkıntıları içerir.

Mevzubahis araştırmalardan ele geçirilen daha da ehemmiyetli bir netice, diğer hayvanlar da incelendiğinde, beyinlerinin boyutlarının kortikal nöronlarının oranıyla direk bir ilişki göstermemesidir. Başka bir deyişle beyinleri ne kadar büyükse, o kadar fazla kortikal nörona sahip değildir. Sözgelişi, bir golden retriever köpeğin beyninin, kendisinden üç kat daha büyük bir beyne sahip olan bir boz ayınınkinden daha fazla kortikal nörona sahip olduğu bulundu. Ve, aslında bir boz ayının, bir kediyle benzer sayıda kortikal nörona sahip olduğu görüldü.

Gene, bir kedinin beyninin boyutlarına sahip olan rakun beyninin, bir köpekle takriben aynı nöronal yoğunluğa sahip olduğu da bulundu. Rakunlar tipik bir karnivor (etçil) sayılmazlar. Oldukça küçük bir beyinleri vardır, fakat orangutan veyahut şempanze gibi yüksek memeliler sınıfından bir primatta bulunması beklenen kadar da kortikal nörona sahiptirler. Evcil ve yabani hayvan türlerinin karşılaştırılması, karnivorların beyinlerinin nöronal yapısının evcilleştirmeden etkilenmediğini de göstermektedir.

Ancak, bir nöron ölçümü, zeka gibi çok karmaşık soyut bir özelliğin ölçülmesi için tek başına yeterli sayılmayabilir. Kedigillerin zekası, Padova Üniversitesi’nden karşılaştırmalı psikoloji uzmanı Christian Agrillo’nun, “balıklarla çalışmak, kedilerle çalışmaktan daha kolaydır” sözüyle özetlenen araştırma zorlukları nedeniyle, üzerinde oldukça az araştırma yapılmış bir akademik alandır. Aslında, karnivorlar, karşılaştırmalı nöroanatomi çalışmaları için, azalarının geniş beyin ve vücut büyüklüğü çeşitliliği nedeniyle ehemmiyetli bir örnek zenginliği sunmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Çoban Yıldızı Nedir? Çoban Yıldızının Özellikleri Nelerdir?
Sonraki Türkiyede Mera Hayvancılığı

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir