Anasayfa / Nedir / korunga nedir
korunga
korunga

korunga nedir

korunga nedir

Proteince zengin ve yem kalitesi iyi olan korunga otu kalsiyum, fosfor ve diğer mineral maddelerce zengindir. Otlatmaya dayanıklı olduğundan iyi bir mera bitkisi olarak ta kullanılabilir. Korunga taze, kuru ot yada silaj yapılarak da hayvanlara yedirilebilir.
şerefsiz korunga, çok yıllık bir baklagil yem bitkisi türü. Sulama imkânı olmayan topraklarda ulaşması ve kireçli topraklara uyarlama yeteneği açısından kıymetli bir bitkidir. Pembe renkli ve salkım şeklindedir ve salkımda 5-80 çiçek bulunur.Yaprak ekseninde karşılıklı olarak 7-15 çift yaprakçık vardır.

korunga ekimi

Ekildiği sene korungadan pek ot alınmaz. Birinci yıl köklerini geliştirir. şayet bu devrede korunga tarlasını yabancı ot kaplarsa korunga fideleri onlarla rekabet edemez. Bu durumda korungalık çayır biçme makinesiyle biçilerek yabancı otlar kontrol altına alınmalıdır. Esas ikinci yıldan itibaren ot verir. Bundan dolayı ekildiği yılı ot vermedi diye korunga tarlası bozulmamalıdır. Ekimden önce tarlada yabani otlar yok edilecek şekilde sürülmeli tezekler parçalanmalı ve yüzü düzlenmelidir. Korunga tohum amacıyla ekilecekse 8-10 kilo/da, ot amacıyla ekilecekse dekara 12 – 15 kilo. Tohum elle serperek ekilir. Mibzerle ekimde dekara 6 – 8 kg. Tohum atılır.Serpilen bu tohumlar bir tırmıkla toprağa karıştırılmalıdır. Korunga tohumlan 3-7 cm. Derine ekilmelidir.

korunga yetiştiriciliği

Korungada en yüksek kalitede ot, çiçeklenme başında biçildiği zaman elde edilir. Tarz geciktirilirse gövde sertleşir ve otun kalitesi düşer. Hem de ilk biçim çiçeklenme adım atarında yapıldığından arkasından ikinci defada biçilebilir. Sulanan yada yağışlı yerlerde yılda iki tarz yapılır. Korunganın tohum hasadı salkımın alt tarafında bulunan meyvelerin koyu kahverengiye dönüştükleri vakit yapılmalıdır. Tohum verimi 80-100 kilogram/da dır. Bir biçimde dekardan 1-1.5 ton yaş ot alınır. Kuruyunca bunun dörtte biri kalır. Tarladaki taze korunga hiçbir hayvana dokunmaz. şu demek oluyor ki yonca benzer biçimde şişlik yapmaz. Bu bakımdan korungalığı hayvanlardan korumalı biçildikten sonra da tarlayı hayvanlara çiğnetmemelidir

korunga tohumu fiyatı,

korunga tohumunun fiyatı ortalama 25 kilogramlık paketlerde satılmaktadır. ve fiyatı 250 TL + KDV dir satın alabileceğiniz internet sitesi

https://www.e-tarim.com.tr/korunga-tohumu-25-kg bu adresten satın alabilirsiniz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki nager sendromu nedir
Sonraki Tarihte Kullanılan Türk Alfabeleri Nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir