Anasayfa / Yaşam / Biyografi / Kral Midas Kimdir Hangi Efsaneleri vardır
kral midas - Kral Midas Kimdir Hangi Efsaneleri vardır
kral midas

Kral Midas Kimdir Hangi Efsaneleri vardır

Tarihin esrarengiz krallarından bir tanesi fakat onun efsanesi dillere destan. Kral midas gordion kentinde ömürış efsanevi frigya kralıdır. Krallığa adım atışı, ömürı ve ölümü ile beraber onun efsaneleri tarihe damgasını vurmuştur.

Midas m.ö. 738 – m.ö. 696 yılları arasında gordion kentinde krallık devam etmiştür. En fazlaca malum midas’ın kulakları efsanesidir. Yaşadığı dönemde yaptığı çalışmalar ve araştırmalarla farklı bir öneme haizdir frigya halkı için ancak o yaşamaktan nefret etme derecesine gelmiş ve halkına aynı duyguları besleyememiştir. Peki nedir bu efsane?

Midas’ın kulakları:

kral midas
kral midas

Yunan allahsı apollon ve kır allahsı pan içinde yapılacak olan bir müzik yarışması için kral midas yargıç olarak istenmiş ve uygun görülmüştür. Midas’ın oyu pan adına idi, diğer yargıç ise oyunu apollon için kullanmıştır. Apollon midas’a sinirlenip güzel müzikten anlamış olmayan bir insana ancak eşek kulakları yakışır diyerek midas’ın kulaklarını eşek kulağına dönüştürmüştür. Efsaneleşmiş budur ki midas artık bu kulaklarla halkının arasındadır. Midas,bunu gizlemeye çalışır susar ve kimselere bahsetmez ancak bir gün berbere gittiğinde berber midas’ın kulaklarını farkına varır fakat bunu kimselere anlatmaz. Bir müddet sonra dayanamaz ve artık bunu içinde tutamayacağını ve anlatması gerektiğini düşünür, bir kuyuya gider ve haykırır…

Efsaneye gore kuyu, sulara, sular, sazlara bu şekilde midas’ın sırrı hepimiz tarafından duyulur. Halk, midas ile dalga geçmeye ve ona hakaret etmeye adım atar gölge oyunları ile onun taklidini yaparlar. Kral midas, bunlara daha çok dayanamamaktadır kulaklarını kestirmeyi düşünür ve bunu yapar da ancak bir müddet sonra farkına varır ki kulakları sarmaşık şeklinde eski halinden daha kötü bir görünüme kavuşur ve tanrıya yalvarır ondan yardım ister. Tanrı midas’ı affeder ama onu da sükunet içinde öldürür ve mezara gömer.

Altın midas:

kral midas
kral midas

şarap allahsı dionisos’un yoldaşı satiros… bigün frigya’yı gezerken midas’ın gül bahçelerinde uykuya dalar ve midas onu bulur 10 gün süresince misafir eder bundan etkilenen dionisos, kral’a istediğini yerine getireceğini söyler ve midas ondan dokunduğu her şeyi dibine çevirmeyi diler bu isteği gerçekleşir. Midas ilk zamanlar memnundur halinden ama yemek, meşrubat her şeyin altın olması onu zora sokmuştur ve sonra bundan vazgeçtiğini söyler ve yardım talep eder dionisos ona, paktalos ırmağında yıkanmasını söyler kral bunu gerçekleştirir ve eski haline geri döner.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Önceki Kaçış Sendromu Nedir Kaçış Sendromu Nedenleri
Sonraki Türkiyede Yetişen Elma Çeşitleri Nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir