Anasayfa / Bilim / Kromosfer Tabakası nedir
Kromosfer Tabakası
Kromosfer Tabakası

Kromosfer Tabakası nedir

Kromosfer güneşin dış katmanlarından biridir. Insanoğluın dünya yüzeyinden gördükleri tabaka olan doğrudan fotoferin üzerindedir. Kromosfer, adını renginden alır ki bu koyu kırmızıdır. Helyum 1868 senesinde güneş tutulması esnasında kromosfer emisyon hatlarını inceleyerek ortaya çıkarıldı.
Güneşin atmosferi, başta fotofer, kromosfer ve korona olmak üzere birkaç katmandan oluşmaktadır. Bu dış tabakalarda güneşin iç katmanlarından çıkan güneş enerjisinin güneş ışığı olarak algılanmasıdır. Güneşin atmosferinin en alt tabakası, fotoferdir. Yaklaşık 300 mil (500 kilometre) kalınlığındadır. Fotofer’de, güneş enerjisinin ışık olarak serbest bırakıldığı yer olup, güneşten dünya’ya olan mesafeden dolayı, ışık yaklaşık sekiz dakika içinde gezegenimize ulaşır.
Fotosent, güneşin manyetik alanı yüzeyde kırıldığında ortaya çıkan, parlak, kabarcıklı plazma granülleri ve daha koyu, daha soğuk güneş lekeleriyle işaretlenir. Güneş lekeleri güneş diski süresince hareket ediyor şeklinde görünüyor. Bu hareketi gözlemlemek, astronomların güneşin kendi ekseni üzerinde döndüğünü ayrım etmelerine yol açtı. Güneş, katı bir formu olmayan bir gaz camiası olduğundan dolayı, farklı bölgeleri farklı oranlarda dönmektedir. Güneşin ekvator bölgesinde yaklaşık olarak 24 gün arasında dönüyorken, kutup yerleri tam dönüş yapmak için 30 günden fazla vakit geçmesi icap eder.
Güneş patlamaları, x-ışınları, ultraviyole radyasyon, elektromanyetik radyasyon ve radyo dalgaları üretir. Bir sonraki tabaka kromosferdir. Süper-ısıtılmış hidrojen yanarken kromosfer kırmızımsı bir parlaklık yayar. Fakat kırmızı jant sadece toplam güneş tutulması sırasında görülebilir. Diğer zamanlarda, kromosferden gelen ışık genellikle daha parlak olan fotofere karşı görülemeyecek kadar zayıftır. Kromosfer, güneşin iç bölümündan en dıştaki tabakasına, korona kadar ısı iletmede rol oynayabilir.
Güneşin atmosferinin üçüncü tabakası koronadır. Sadece toplam güneş tutulması esnasında görülebilir. Beyaz füzeler veya uzaya doğru akan iyonize gazın tüyleri şeklinde görünür. Güneşin koronalarındaki sıcaklıklar 3,5 milyon derece fahrenheit (2 milyon santigrat aşama) kadar yükselebilir. Gazlar soğudukça güneş rüzgârı olurlar.

Kırmızı görmek

Kromosfer, hidrojen alfa emisyonu denen bir ışık verir ve ona kırmızı renk verir. Kromosfer’in yansıttığı ışık, fotofer tarafınca verilen parlak ışığa kıyasla sıska olmakla birlikte, çoğu insan güneş tutulması sırasında ancak kromosferi görebilir. Bilim adamları, özel ekipman kullanarak kromosferini gözlemleyebilirler. Güneşin kromozof dalga boylarını gözlemlemek için güneş tarafınca verilen bütün diğer dalga boylarını filtrelerler.

Kromosfer özellikleri
Kromosfer ince bir katman olup, ortalama 2.000 ila 3.000 kilometre kalınlığındadır. Sıcaklığı irtifa ile birlikte 6,000 ila 50,000 santigrat derece (10,800 ila 90,000 derece fahrenheit) içinde. Bilim adamları, magneto-hidrodinamik dalgalardan dolayı yüksekliğin ısı ile arttığını tahmin etmektedirler. Kromosferdeki manyetik alan çizgileri, özgün biçimlerine döndüklerinde, yerinden oynar ve salınır. Salınımdan dolayı, kromosferde sıcaklığı yükselten bir enerji dalgası oluşmaktadır.

Süper hücreler
Süper hücreler, kromosferde efsunk parlak ve karanlık alanlar olup, fotoferde gözlenen granüllerden çok daha büyüktürler. Güneşin manyetik alanı burada bulunmaktadır. Bu güneşte manyetik alan çizgileri ağı yapar. Manyetik alan çizgileri kesiştiği zaman sıcaklık o bölgede azalmakla beraber kromosferde daha koyu bir nokta oluşturmaktadır.
Karanlık filamentler
Filamentler, kromosferde son aşama yoğun olan uzun, ince jetler olup, çevrelerindeki alanlardan daha koyu görünmektedirler. Bunun sebebi ise çok fazla kırmızı ışık yaymamalarıdır. Güneşin manyetik alanı tarafınca yerinde tutulurlar ve manyetik alan çizgilerinde serin olduğundan dolayı daha karanlık görünürler. Filamentler güneşin kenarında gözlemlendiklerinde öne çıkarlar.

Dans eden alevler
Spiküller, kromosferde görülen plazmanın sivri uçlarıdır. Yaklaşık 480 kilometre (300 mil) çapındadır ve 7000 kilometreden (4,300 mil) fazla yükselebilir. Spiküller kromosfere pürüzlü bir manzara verir. Herhangi bir zamanda 100.000’den fazla spiküller gözlenebilir.

 

Kaynakça:
https://sciencing.com/chromosphere-sun-5370144.html
https://www.space.com/17160-sun-atmosphere.html

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Diyaliz Nedir ve Nasıl Yapılır
Sonraki Charollais Koyunu – Şarole Koyun Özellikleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir