Anasayfa / Nedir / Lazarus Refleksi Nedir
lazarus refleksi
lazarus refleksi

Lazarus Refleksi Nedir

Lazarus Refleksi

Hayata son tutunuş “lazarus refleksi

Bu makalemizle, 250.000 bin türk lirası değerinde bir konuyu açıklamaya çalışacağız. Bu mevzunun neden 250.000 bin türk lirası değerinde olduğunu ve bu parayı kazandırıp kazanmadığını yazının sonunda bulacaksınız.
Bir trafik kazasında veya silahlı kavgada ölen yakınınızı öldü diye morga kaldırdılar ve siz de görevlilere eşlik ediyorsunuz. Malum olduğu üzere sevdiklerinizden birinin ölümü siz de ilk olarak onun ölümüne inanmama şeklinde yasın ilk aşaması olan inkarla karşılanacaktır. Bütün bu tarifsiz hüzün ve her şeye karşın inanmama duygularının etkisiyle, sevdiğiniz insanı tam sedyeye kattıklarında birine sarılır benzer biçimde kollarını kavuşturduğunu fark ettiniz. Tıpkı sizden ayrılmak istemeyen ve yardım dileyen bir çocuk edasıyla. Işte artık sevmiş olduğinizin öldüğüne ikna edilmeniz için mantıklı açıklamalardan çok daha fazlası gerekecektir.

Lazarus Refleksi
Lazarus Refleksi

Tıbbi literatürde ‘lazarus refleksi olarak adlandırılan bu durum incildeki bir anekdottan isminı almaktadır. Rivayete nazaran hz. Isa, etrafında bulunan ve kendisine inanmakta şüphe duyan kalabalığa peygamberliğini ispatlamak için onları dört gün önce ölmüş lazarus adlı bir gencin mezarına götürür ve burada mezara seslenerek tanrıın ismiyla ölüye dirilmesini emreder. Aniden kalablığın hayretten fal taşı benzer biçimde açılmış gözlerinin önünde kabir toprağı açılıp lazarus adlı genç tüm canlılığıyla sapasağlam karşılarına dikilir.Tıpkı anlatılan anekdotta olduğu benzer biçimde beyin ölümü henüz gerçekleşmiş kişilerde kolların bir şeye sarılır şeklinde kavuşturulduğu bu tepkiye ‘lazarus tepkisi adı verilmiştir

Gerek basınımızda gerekse de dünya medyasında senelerdir haberleri çoğunlukla işgal eden çoğu vakit durumdan haberdar olmayan doktor ve hemşireleri de şaşkınlıklar içinde bırakan bu olaylar duruma vakıf olmayan insanlara zor ve şok edici anlar yaşatmaktadır.

Kısa sürede bu ve benzeri olayların medyanın etkisi ve teknolojinin gelişmesiyle kapsamlı incelemeler konu olmuştur. En son buenos aires (arjantin) j.M.Ramos mejia hastanesi’nden dr.Jose bueri bu mevzuda 18 aylık bir araştırma yürüttü. Beyin ölümü kararı verilen 38 hastadan 15’inin ölümün üzerinden geçen 24 saat içinde hareket etmiş olduğu görüldü. 72 saatten sonrasında artık hiçbir hareket gözlenmiyordu. Vücut hareket ederken elektroansefalogram beyinde herhangi bir elektrik akımı tespit etmemişti. Doktorlar bu hareketlerin komutunun beyinden değil omurilikten geldiğini belirlediler.

Lazarus Refleksi
Lazarus Refleksi

Dr.Marti-fabregas bu ölüm-sonrası hareketlerin omurilikten kaynaklandığını, beyinle yada beyincikle bir ilgisi olmadığını söylüyor. Doktorlar, hastane personeline ve özellikle de hasta yakınlarına bu fizik vakasın iyi anlatılması gerektiğini, beyin ölümünden sonra bu şekilde hareketlerin görüldüğünü fakat bunun hastanın hayata dönme umudunun olduğu anlamına gelmediğini söylüyorlar; bu konuda yanlış bilgilenmenin, organ bağışı konusunda da tereddüt doğurduğunu bildiriyorlar.
Medikal olarak yapılan incelemelerde bu refleksin omuriliğin ölümden sonra tıpkı beyin gibi sinirsel faaliyetleri test etme yetisinin bir sonucu olduğu ortaya çıkmıştır.Yeniden çeşitli inceleme verilerden anlaşıldığı kadarıyla ‘omurilik vücudun en önemli ksıcaklıkmlarından biri olarak eleştiri dirimsel işlemleri sürdürmesi nedeniyle aktivitesini ölümden sonrasında da uzun bir süre korumaktadır. Bütün bu verilere rağmen lazarus refleksi bugün tam olarak çözülebilmiş değildir.

Evrimsel açıdan bakıldığında bu refleksin diğer reflekslerimiz şeklinde bizi acımasız dünyaya gelenın vahşi şartlarından korumaya yönelik olduğu savunulabilir. Bir tüm olarak bu refleks göğsümüzü korumayı, yaşadığımız yüksek ağaçlardan düşmüş olduğumüzde istemsizce de olsa dallara ya da yakınımızdakilere tutunmamızı sağlayarak bizi hayata bağladığını düşünmek mantıklı gelmektedir. Atv’nin sevilen ve ilgiyle izlenen yarışma programı kim milyoner olmak talep eder? Usta isim kenan işıkın sunumuyla 11 aralık 2013 çarşamba gecesi yeni bölümüyle ekranlara geldi. Uçurumışmanın yeni kısmınde, 15.000 tllik baraj sorusunu geçen yarışmacıya sorulan 250.000 tllik sual şu şekildeydi;

Sual: beyin ölümü gerçekleşen insanlarda vücudun belli bir noktasına dokununca kolların göğüste çapraz kapanmasını tetikleyen refleksin adı nedir?
A) schaeffer refleksi
B) gordon refleksi
C) lazarus refleksi
D) cornell refleksi

Maalesef yarışmacı, insanımıza has riskten kaçınan davranışıyla herhangi bir şıkkı seçmektense, o ana kadar ki yakaladıği parayla yetinerek yarışmadan çekilmiştir.

 

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Dünyanın hareketleri ve sonuçları nelerdir
Sonraki Ardıç Ağacı Şifaları ve Özellikleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir