Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Sağlık / Likopen nedir? Likopenin zararları ve faydaları nelerdir?
lycopene
lycopene

Likopen nedir? Likopenin zararları ve faydaları nelerdir?

likopen nedir, likopenin faydaları, likopen hangi meyvelerde vardır

Çoğumuz evlerimizde salça kullanıyoruzdur hiç dikkat ettinizmi üzerinde likopen içerir ibaresi yazar peki nedir bu likopen sağlığa zararlımıdır ? yoksa likopen sağlığa yararlımıdır?

Yiyecek yaparken salça üzerinde görmüş olduğum ”likopen içerir” ibaresi bu mevzuyu araştırmamdaki tek sebep oldu. Evlerimizde hemen hemen tüm yemeklerde kullandığımız salça içerisindeki likopen nelerdir? Insan sağlığı üzerindeki tesiri nedir?

Likopen maddesi sebze ve meyvede organik olarak bulunur karoten familyasına ilişik bir pigmenttir. Likopen güçlü bir antioksidandır likopen maddesi vücudumuz tarafından üretilmez o nedenle bu maddeyi çeşitlisebze ve meyvelerden alırız.  Başlıca likopen kaynağı domatestir bunlara ek olarak tropikal meyveler, karpuz ve kırmızı greyfurt gibi meyve ve sebzeler de likopen maddesinin bulunduğu sebze ve meyvelerdir.. Araştırmalara bakıldığında likopen yoğunlukla ketçap, salça benzer biçimde işlenmiş domates türevlerinde yoğunlukla bulunmaktadır.

 

ev-yapimi-ketcap
ev-yapimi-ketcap

Likopen orani yüksek olan meyve ve sebzeler
ürün likopen (mg /100 g)
Domates salçası  85
Domates ketçabı  15.9
Domates suyu  9.5
Domates sosu  14.1
Karpuz  4.0
Pembe greyfurt  4.0
Taze domates  3.0

*likopen oranı iklim şartları, toprak yapısı ve domates çeşidine bakılırsa değişiklik gösterebilmektedir.

lycopene
lycopene

Likopenin faydaları
Likopen; büyük bir antioksidan kaynağı olup, zarar görmüş hücreleri onarmaktadır. Böylece çeşitli kanserleri önleyebileceği görülmektedir. Araştırmalara nazaran; prostat kanseri, sindirim sistemi, rahim kanseri, meme kanseri, mide kanseri ve akciğer kanserini engelleyebilmektedir. Ayrıca hanımlarda kalp ve damar hastalığını koruyucu etkiye sahiptir.
Kandaki kolesterol nispetının düşmesine destekdır. Toronto üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya gore likopen; ldl kolesterolün oksidasyonunu baskılayarak koroner kalp hastalığı riskini azaltmaktadır.

Likopen akciğerdeki iltihaplanmayı onarıp, astım riskini azaltmaktadır. Günde 1 porsiyon ve daha fazla domates ve türevlerini tüketmek prostat kanserini önleyici etkiye haizdir.
Kan basıncını düşürücü etkiye haizdir ek olarak likopen; cildin oksijeni daha iyi ve etken kullanımını sağlar.

Ayrıca likopen; sıcak yada soğuk ortamlarda saklanabilmektedir. Sıcak ortamda kimyasal yapısında herhangi bir deforme gözlenmemiştir. Ayrıca domates piştikçe likopen oranı artmaktadır ve zeytinyağı ile birlikte yenildiğinde vücut tarafınca daha iyi sindirilmektedir.

Kadınların güzellik sırrı: likopen
Ciltte organik bronzlaşma sağlayıp, gerginlik, parlaklık ve canlılık sağlayan likopenin güzelliğe katkısı yeni değil aslen, seneler öncesine kadar dayanmaktadır. Hatta öyle ki; balaton gölü kıysıcaklıknda yaşayan domates yetiştiricisi macar bayanlarının pişmiş domates eriyiklerini yüzlerine sürerek güneşten korundukları, geceleri kullandıkları domatesli kremlerle ileri yaşlarda bile genç görünmeyi başardıkları biliniyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Deniz suyunun faydası nedir
Sonraki 2018 Koton Mini Elbise Modelleri

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir