Anasayfa / Nedir / minyatür resim sanatı nedir minyatür resim nasıl yapılır
minyatür sanatı
minyatür sanatı

minyatür resim sanatı nedir minyatür resim nasıl yapılır

minyatür resim sanatı, çok ince işlenmiş ve minik boyutlu resimlere ve bu tür resim sanatına verilen genel addır.

Eski el yazması kitaplara boya ve yaldızla çok dikkatli ve ince olarak eski usulde yapılan resimlere minyatür adı verilir. çinliler ve türkler’den iranlılar’a, oradan da avrupa’ya geçmiş bir sanattır.

minyatür sanatı
minyatür sanatı

Minyatürler, sanat bakımından, kitaptaki konuyu açıklayan ve gerektiğinde en ince teferruat üzerinde durulan resimlerdir. Gözden çok fikre hitap etmeyi ön planda tutmuştur. Derinlik yoktur. Resmin ön ve arka planında ve boy ayrımı ile görünmesi gerekenler, minyatürde, aynı boyda, fakat öndekiler üstte olmak üzere resmedilir.

minyatür resim sanatı Ortaçağ’da avrupa’da el yaz­ması kitaplarda baş harfler kırmızı bir renkle boyanarak süslenirdi. Bu iş için, çok güzel kırmızı bir renk veren ve latince adı “mini-um” olan kurşun oksit kullanılırdı. Işte minyatür sözcüğü de buradan türemiştir. Minyatür resim bununla beraber “nakş” diye de isimlendirilmiştir. Bunları yapanlara da “nakkaş” denirdi.

Geleneksel türk sanatlarından kabul edilen “minyatür”, 8. Ve 9. Yy’a ilişkin olan ve uygur merkezlerinden günümüze gelmiş olan türk sanatı örneklerinden biridir. Nakkaşlar tarafından, kağıt, parşömen, fildişi benzer biçimde nesnelerin üzerine boya ve yaldızla süsleme şeklinde yapılır. çok ince işlenerek ve minik boyutlu olarak çalışılır.

minyatür iyi mi yapılır?

Nakkaş denen minyatürcü bir katman özgü kağıdı (sırf pamuktan yapılmış kağıt) bir mermerin üzerine yayarak parlak bir cisimle (mermer fildişi) sürte sürte düzleyip parlatır. önce yapacağı şekillerin sınırlarını kağıt üzerinde hafifçe belirterek taslaklarını yapar; bunun için birkaç kedi yada samur kılından yapılmış ve ipek telle kuş tüyüne bağlanmış bir fırça kullanır. Böyle meydana getirilen taslaklar üzerinde kolayca düzeltme yapılabilir.

minyatür sanatı
minyatür sanatı

Taslaklar tamamlandıktan sonrasında çini mürekkebiyle sınır çizgilerine son biçimi verilir. Sonra çizgiler arasında kalan bölgeler kalın bir fırçayla müsait renklerle düz boyanır. Ondan sonra çini mürekkebiyle kenar çizgileri bir kez daha elden geçirilir.

Tıpkı freskler ve halılar benzer biçimde minyatürlerde de kök boyalar kullanılırdı. Eski minyatürlerin bugün bile parlaklıklarını korumaları hayranlık vericidir.

Günümüz minyatür sanatı

Minyatür yerini yavaş yavaş bildiğimiz anlamda çağdaş resme bırakmaya başladı. Fakat batıda olduğu gibi ülkemizde de geleneksel bir sanat olarak varlığını sürdürmektedir. Birkaç yüzyıllık kesintiden sonrasında prof. Dr. Süheyl ünver’in çabalarıyla yine gün yüzüne çıkmıştır.

Günümüzde günseli kato, nusret çolpan, gülbün mesera, gülçin anmaç, taner alakuş ve yetişmekte olan biroldukça genç sanatçı tarafınca icra edilmektedir. Minyatür, resmin çok güzel anlatıldığı bir sanattır. Ve bu sanat bütün dünyada yaygınlaşmıştır.

Görsellerdeki minyatürleri ve daha birçoğunu www.Arkofcrafts.Com adresinden temin edebilirsiniz!..

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Fosil Nedir ve Fosil Nasıl Oluşur
Sonraki Dünyanın hareketleri ve sonuçları nelerdir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir