Anasayfa / Bilim / Mitoz Bölünme Nedir Evreleri Nelerdir
mitoz bölünme
mitoz bölünme

Mitoz Bölünme Nedir Evreleri Nelerdir

Mitoz bölünme; amip şeklinde tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara kadar bütün canlılarda görülen bir bölünme şeklidir.Mitoz

mitoz bölünme
mitoz bölünme

bölünmeyle ana hücredeki kalıtım maddesi eşit miktarda yavru hücrelere geçer.Oluşan yavru hücreler tıpatıp annesina benzer. Mitoz

bölünmeyle vurulan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. özellikle büyümeyi elde eden,canlının hücre sayısının mitozla artmasıdır.Mitozda,olgun bir hücreden iki yavru hücre meydana getirilir.Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.

Hücre bölünmeye başlamadan önce hazırlık evresi geçirir.Iki mitoz arasında gerçekleşen bu evreye interfaz denir.Interfaz bölünmenin esas evresi değildir.Interfaz canlının normal ömür evresidir.Interfazda beslenme;gelişme,biyokimyasal tepkimeler benzer biçimde olaylar gerçekleştirilir.Ama hücre bölünmesine kadar verdiği andan itibaren bölünmeye ilişik olaylar başlar.

Bu evrede görülen başlıca değişimler şunlardır:

– kromozomlar kendisini eşler.Kalıtsal madde miktarı iki katına çıkar.
– kromozomun eşlenmesi ile iki iplikli hale gelen kromozomun her bir ipliğine kromatit denir.Kromatitler birbirlerine sentromerlerle bağlıdır.
– sentroiller kendisini eşler.
– hücrede atp sentezi,rna,protein sentezi,büyüme gibi metabolik faaliyetler çok süratlidır.

mitoz bölünme
mitoz bölünme

çekirdek bölünmesi : interfaz haricinde çekirdek bölünmesi,profaz,metafaz,anafaz,telofaz olmak üzere birbirini takip eden dört evrede tamamlanır.

Profaz : ağsı bir yapı gösteren kromatin ipliği,helezon şeklinde kıvrılarak kısalıp kalınlaşır ve kromozomları oluşturur.Kromozomlar profaz evresinde görülebilir duruma gelir.Interfazda eşlenen sentroiller (hayvan hücresinde) aynı kutuplara giderken aralarında iğ iplikleri doğar.Profaz evresinin sonuna doğru çekirdek zarı ve çekirdekpişmeden erimeye başladığı görülür.

Metafaz : iğ ipliklerine tutunan kromozomlar hücrenin ekvator düzlemine dizilir.Kromozomların en bariz görüldüğü safha metafaz evresidir.Her bir kromozomun sentromeri bariz olarak ikiye bölünür ve kromatitler tam olarak birbirinden ayrılır.Sentromerlerin ayrılması tüm kromatitlerde aynı zamandadır.Kromatitler sentromerleri ile iğ ipliklerine tutunurlar ve zıt kutuplara gitmek üzere harekete geçerler.

mitoz bölünme
mitoz bölünme

Anafaz : kromatitlerin kutuplara hareketi tam olarak bu evrede görülür.Kromatitler birbirinden ayrıldıktan sonrasında kardeş kromozomlar olarak adlandırılırlar.Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığı anda anafaz evresi tamamlanır.

Sitoplazma bölünmesi : çekirdek bölünmesi tamamlanınca hücre sitoplazma bölünmesi geçirir.Sitoplazmabölünmesi nebat ve hayvan hücresinde farklılık gösterir.Hayvan hücresinde sitoplazma bölünmesi boğumlanma ile gerçekleşir.

İsterseniz mitoz bölümle ile ilgili videolu anlatımıda izleyebilirsiniz

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Bloom Taksonomisi Nedir
Sonraki Karaciğer Kendini Yenilermi? Karaciğer Kaç günde Temizlenir?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir