Anasayfa / Bilim / Biyoloji / moleküler biyoloji ve genetik ne yapar
moleküler biyoloji ve genetik ne yapar
moleküler biyoloji ve genetik ne yapar

moleküler biyoloji ve genetik ne yapar

Moleküler biyoloji ve genetik, virüsler ve tek hücreli kolay mikroorganizmalardan insan gibi karmaşa canlılara kadar ömürın moleküler temellerini, canlıların birbiri ve cansız çevreleri ile ilişkilerini araştıran aktüel ve her geçen gün daha da öne çıkan bir bilim dalıdır.Moleküler biyoloji ve genetik bölümü alanında ileri omiks ve hücre teknolojilerini kullanarak kanser, yaşlanma ve dejeneratif hastalıklar benzer biçimde önemli problemlerın çözümüne katkıda bulunan araştırmalar yapmaktadır.
Bugün tüm dünyada genlerin tam yerlerini saptamak, kimliğini belirlemek ve biyolojik çeşitliliği gerçekleştiren canlı sistemlerdeki işlevleri üzerinde incelemelerde bulunmak için efsunk miktarlarda kaynak harcanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde çağdaş biyolojinin ağırlık noktası moleküler biyoloji alanında öğretim ve temel araştırma olmuş, bundan sonra biyoteknoloji ve biyolojinin diğer uygulamaları düzenli ve verimli olarak çalışmaya başlamıştır. Dolayısıyla moleküler biyoloji eğitimi ve öğretimi biyolojinin farklı dallarında uzmanlaşmak için de gerekli ve zorunlu bir hale gelmiştir. Bu konum dikkate alınarak dünyada biroldukça ülkede moleküler biyoloji eğitim, öğretim ve inceleme stratejileri geliştirilip uygulamaya konulmuştur.

Molekuler biyoloji ve genetik bölümünü kimler seçmeli?

Moleküler biyoloji ve genetik bölümü’nü tercih etmek isteyen adaylar araştırmayı sevmeli, uzun vakit aynı ortamda çalışabilmeli, sabırlı ve dizgesel davranabilmeli, meraklı ve teknolojiyi iyi kullanabilme yeteneklerine sahip olmalıdır.

Molekuler biyoloji ve genetik bölümünün kariyer olanakları nelerdir?

Devlet planlama örgütı’nın 5 yıllık kalkınma planı’nda, moleküler biyoloji ve genetik bilimlerinin kapsamına giren genetik mühendisliği ve biyoteknoloji, öncelikli alanlar olarak tanımlanmış ve kalifiye insan deposunın önemine dikkat çekilmiştir.Bu bağlamda, moleküler biyoloji ve genetik bölümü mezunlarının aşağıda belirtilen sektörlerde istihdam edilmeleri mümkündür.

• bölümü başarı ile tamamlayan öğrenciler yurt arasında veya yurt haricinde çeşitli araştırma destekleri ile akademik kariyerine devam edebilmektedir• biyoteknolojiye dayalı üretim ve çalışma yapan ilaç ve besin sanayisi şeklinde sektörlerinde faaliyet yayınlayan kurumlar ile sıhhat, tarım, hayvancılık ve çevre kurumlarının ar-ge departmanlarında uzman,

• genetik mühendisliği ve biyoteknoloji alanlarında hizmet veren kuruluşlarda teknik eleman olarak istihdam edilebilirler.Tahsil periyodu nasıldır?Molekuler biyoloji ve genetik bölümü’nde biyoloji, kimya, matematik ve bilgisayar bilimlerinin yanı sıra elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen molekuler biyolojisi ve genetik mühendisliği uygulamaları şeklinde dersler okutulmakta, yetişim ve bitirme projesi yapmış oldurılmaktadır. Yatay geçiş olanakı vardır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Önceki Ardıç Ağacı Şifaları ve Özellikleri
Sonraki Microsoft’un Minecraft’ı Apple TV’de desteği sona erdi

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir