Anasayfa / Türkiyem / Türkiyede Teknoloji / Nanoteknoloji Nedir? Nanoteknoloji Kullanım Alanları
527-nano-teknoloji-nedir-7ff3b947-timt

Nanoteknoloji Nedir? Nanoteknoloji Kullanım Alanları

nanoteknoloji mühendisliği  dünya üzerinde gelmiş geçmiş en yüksek teknolojilerden biri olarak bilinir nano kelimesi yunancadan gelme bir kelimedir ve cüce anlamına gelmektedir.bir nanometre bir metrenin 1 milyarda 1 olarak ölçülendirilir 1 milimetreninde 1 milyonda 1 olarak ölçülendirilr insan saç teli ile oranlarsak eğer bir insan telinin 10 binde biri olarak ölçebiliriz size ölçü kavramında dahada ilginç bir ölçü söylemek gerekirse dünya yı nano boyutuna indirmiş olsaydık bir futbol topu büyüklüğünde olurdu işte nano teknolojisi bu kadar küçük

Nanoteknoloji nedir?

Nanoteknoloji; atomların ve moleküllerin en minik birimlerini ifade etmek ve maddeyi atomik boyutu ile test etmek amacı ile kullanılmaktadır. Atom üstüne atom koyarak yeni maddeler oluşturmayı ve mevcut maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni maddeler oluşturma çalışmalarını içermektedir. Eğer doğadaki atomik dizilim taklit edilebilir veya kopyalanabilirse atomlar hareket ettirilebilir ve böylece biroldukca farklı madde oluşumu sağlanabilir… bu düşünce günümüzde nanoteknolojiye olan ilgiyi artırmakla birlikte bu alandaki çalışmaları da hızlandırmıştır. Biroldukça dalda mevcut sınırlar kaldırılabilir ve kömür şeklinde bir maddenin molekülleri değiştirilerek elmas elde edilebilir.

Nanoteknoloji nerelerde kullanılır?

Nanoteknolojinin alanı çok geniştir ve genişlemektedir. Günümüzde fizik, kimya, biyoloji,bilgisayar,araç-gereç bilimi,elektronik gibi alanlarda kullanımının yanında, tıp alanında da oldukça çarpıcı gelişmelere olanak sağlamaya başlamıştır.Gelişmekte olan bir teknolojidir,kısıtlı sayıda uygulamaları olsa da gelecek ismina çok daha geniş yelpazelere yayılacağı ortadadır .

Bu teknolojiyle üretilebilecek birçok mikroskobik aygıtlar bir ihtimal de damarlarımızda dolaşacak ve birer uzman gibi tedavi sağlayacaklardır. Nano boyuta haiz yapıların fiziksel özelliklerini anlaşılması ile yeni bir nanoskopik dünya ile bir köprü kurulabilir.
Nanomateryallerin üretimi ile beraber çok daha dayanıklı ulaşım vasıtaları ve kirlenmeyen, paslanmayan eşyalar;hatta kendi kendini temizleyen kıyafetler üretilebilecektir.

Gelecekte en büyük sorunlardan biri olacak olan kullanılabilir su kaynakları da, bu teknoloji ile kendisini yenileyebilecektir. Belki de yakın bir tarihte insan vücudunda çalışabilecek biyolojik ve farmokolojik bilgisayarlar böyle üretilebilir. Nanoteknoloji için, çağımızın anahtar teknolojisi bulunduğunu söyleyebiliriz.

Nanoteknolojinin yaşamımıza etkileri nedir?
şu bir reel ki nanteknoloji gelecekte insanlığın kökten değişimlere hazırlıklı olması icap ettiğini şimdiden biroldukça uygulaması ile göstermektedir. Herkesin kendi bilgisayarını ürettiği ve emirler verdiği sistemler düşleyelim. Atomların sonsuz kez yine yine dönüştürülebilir olması ile beraber sermayeler, para birimleri, tecim hayatı ne şekilde şekillenir;bunlar da merak mevzusudur.Bilim insanlarının hayal ve malumat hayatına aleni birçok yenilikle, bir ihtimal de doğada taklit edilemeyen hiç bir şey kalmayacak.Maddelerin nano dünyalarının makro dünyalarından farklı olduğunu organize ettiğimüzde kimyasal biroldukça reaksiyonun da açığa çıkma muhtemellığı doğmuş olacaktır.

Nanoteknolojinin yararları nelerdir?

Daha azca maliyet ve daha çok üretim sağlanılabilir. ömür kalitesinin artmasında önemli bir etkendir. Daha sağlıklı ve güvenilir bir yaşam sunar. Zaman ve maliyet kaybı en az seviyelere düşebilir.

Türkiye’de nanoteknoloji çalışmaları

Türkiye bilim merkezleri vakfı bilim merkezi’nin bir nanoteknoloji atölyesi bulunmaktadır. ülkemizde şuanda bu alandaki önemli adımlar artırılmakta ve çalışmalar sürdürülmektedir.
Tübitak’ın 2023 vizyon programı’nda da nanoteknoloji çalışmaları için bir yol haritası oluşturulmuştur. Bilkent üniverisitesi’nin ulusal nanoteknoloji araştırma merkezi (unam) bu alanda efsunk bir inkişaf sağlamaktadır. Türkiye’nin her yerinden araştırmacılar bu kurumdan yararlanabilmektedir. Gebze yüksek teknoloji enstitüsü,tübitak,mam şeklinde merkezler de bu araştırmalar için yeterli donanıma haizdir. Türkiye’de şuan nanoteknoloji alanında 13 yeni nanoteknoloji şirketi vardır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Mobil Oyun : Toon Kupası 2018 oyunu indir
Sonraki Ağız kokusuna yoğurt tedavi olur mu?

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

menenjit

Menenjit Nedir? Tedavi Yolları

Son derece tehlikeli olarak malum bu hastalığa “meningokok” adlı mikrop sebep olmaktadır. Hastalığa davetiye çıkartan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir