Anasayfa / Yaşam / Sağlık / Pick Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir
Pick Hastalığı
Pick Hastalığı

Pick Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir

Pick hastalığı, bir demans türüdür. Demans : fikir bozukluğu, unutkanlık olarak tanımlanmaktadır. Demanslı hastalarda, günlük işlerini yapma, bellek, mantık yürütme, konuşma, toplumsal aktivitelerde bulunma şeklinde işlevlerin gerilediği ve zaman içinde bu işlevlerdeki bozulmanın ilerlediği görülür.

Beyin hücrelerinin fazla protein birikiminden kaynaklı büzüşmesine niçin olan hastalık, alzheimer’dan sonra ikinci sıklıkta görülmektedir. Alzheimer hastalığında ilk belirtiler unutkanlık, bellek kaybı olarak kendini gösterirken, pick hastalığında ilk belirtiler alışkanlıksal bozukluklar şeklindedir. Bunun temel sebebi beynin fronto temporal bölgesindeki harabiyet, ağır sinir hücresi kaybı ve hücrelerin büzüşmesinden kaynaklı küçülmedir. Fronto temporal bölge beynin ön bölgesidir. Bu bölge akıl yürütme, toplumsal huylar, kişilikle alakalı işlevleri yerine getirir. Bu nedenle hastalığın en belirgin belirtileri, benlik ve toplumsal davranış ve konferans bozukluklarıdır. Hastalık, alzheimer hastalığından daha erken yaşlarda 40-65 yaşları içinde görülmektedir. 50 ve 59 yaşlar içinde daha fazla görüldüğü hakkında araştırmalar mevcuttur. Ortalama rahatsızlık süresi 6 ile 8 sene arasındadır. Rahatsızlık ölümle son bulur. Hanım ve erkeklerde görülme sıklığının hemen derhal aynı olduğu bilinmektedir. Ailede bu hastalığı geçirmiş kişilerin olması, geçirilmiş kafa travmaları, hastalığa yakalanma riskini arttırır sadece bu özelliklerin olmadığı kişilerde de görülebilir.Hastalıkta irsi geçiş nispetı %50’dir. Hastalığa isminı veren arnold pick ‘tir. Hastalığı 1892 yılında tanımlamıştır.

Pick hastalığının emareleri:5778_images_(3)

Hasta içe kapanır. Dikkatinde dağınıklık olur. Kararlarını vermekte zorluk çeker ve çoğu zaman kötü ve yanlış kararlar verir. Iştahında aşırı bir artış gözlenir. Kişisel temizliğine dikkat etmez. Cinsi anlamda teşhirci davrandığı görülür. çalışmakta zorlanır. Ev işlerini yapma işlevi azalır. Daha önce düzenli tertipli iken,dağınık ve gayri muntazam bir insan olabilir. Ruh hali aniden değişir. Mutluyken birden ağlayabilir. Saldırganlaşabilir. Dikkati çok basit dağılır. Davranışlarındaki değişimlerin ayrımında değildir.Takıntılı ve tekrarlayan huylara sahip bir kişi haline gelir.

Pick Hastalığı

Sözcük dağarcığı küçülmeye adım atar. Konuşurken doğru kelimeleri bulmakta zorlandığından duraksayarak mevzuşur. Karşısındakinin söylediklarını anlamakta, okuma ve yazmada güçlük çeker. Başkalarının söylediklerini tekrarlar.Zaman içinde hiç konuşmamaya başlar. Hasta fiziksel olarak güçsüzdür. Kaslarında kemikleşme ve gerginleşme olur. Bir yerden bir yere gitmekte zorluk çeker. Koordinasyon eksikliği çeker. Hafızada yavaş yavaş ama ağır kayıplar meydana gelir.

Pick hastalığının teşhis ve tedavisi:

Teşhisinde alzheimer hastalığı ile karıştırılabilir. Yapılan nörolojik muayenede reflekslerde bozukluk,ellerde titreme, konuşmada bozukluk,hareketlerde tutukluk görülebilir. çekilen beyin filmlerinde fronto temporal bölgede belirgin olarak küçülme görülür. Eeg genellikle düzgüsel neticelar verir.

Hastalığın tedavisi alzheimer’la benzerdir. Hastalığın emareleri ilaçlar ve nezaretle kontrol altına alınmaya çalışılır. Kanıtlanmış bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Görme bozukluğu için gözlük, işitme kayıpları için işitme aygıtı kullanılabilir. Hastanın konuşma ve davranış bozukluğu için terapi alması huylarını regüle etmek için yardımcı olabilir. Hasta yakınlarının psikolojik yardımcı alması çok önemlidir.Hastanın saldırgan kendine ve başkalarına zarar verebilecek davranışları antidepresanlarla engellenebilir.

Pick hastası bakımı:5778_images_(1)

Pick hastası ile yaşamak, onun huylarına sabırla tahammül etmek, çok zor gibi görünebilir. Işte burada sevgi devreye giriyor. Sevdiğiniz insanın davranışlarının gün gün değiştiğini görmek, beyninde oluşan hasardan kaynaklı, sizi bile tanıyamayacak duruma gelmesine izleyici kalmak ne kadar zor olsa da bilin ki; bu hastalıkla beraber yakınınızda oluşan kötü huyların hiçbiri sizinle alakalı değil, bu onun da suçu değil. Bu nedenle onu gün gün ölüme götürmüş olan bu hastalığı yaşadığı süreçte yaşam kalitesinin elinizden geldiğince iyi olmasına özen gösterin. Onu mutlu edin. Hiç yalnız kalmasına izin vermeyin. Her koşulda yanında olmanız, sevginizi hissettirmeniz, ona itimat verecek ve davranışlarında azda olsa değişiklikler olduğunu siz de gözlemleyeceksiniz.

Birkaç yıl önce bu hastalıkla ilgili bir film izlemiştim. Senaristliğini burak göral’ın, yönetmenliğini özer kızıltan’ın yaptığı, “beni unutma” isimli filmde mert fırat, açelya inkilap yılhan, aliye uzunatağan ve ünal silver benzer biçimde oyuncular oynamıştır. O güne kadar bu hastalıktan haberdar değildim. Filmi izlerken hem rahatsızlık ile alakalı bilgi ediniyorsunuz. Bununla beraber sevginin yoğunluğunu her koşulda hastaya yardımcı olmanın ne olduğunu çok iyi gözlemleyebiliyorsunuz.

Beynimizi ve hafızamızı güçlendirmek için biz neler yapabiliriz?

Beynin en fazlaca dikkatsizlik ettiğimiz organımız bulunduğunu düşünüyorum. Beynimizi uyaran, gündelik hayatta kolaylıkla yapabileceğimiz çoğu aktivite var. Tertipli olarak kitap okumak,satranç oynamak,kendimizi öğrenmeye aleni tutarak ve çevreımızı gözlemleyerek yaşamak,dil öğrenmek bunlardan ancak bazılarıdır.Bunun yanında hafızamızı zayıflatan en önemli etmenlerden kabul edilen stresten uzak durmaya çalışmak, bizi mutlu eden insanlarla beraber olmak,düzenli olarak fizyolojik egzersizler yapmak,beslenmemize dikkat ederek yüksek kalorili besinlerden uzak durmak da hafızamızı güçlü tutabilmemiz için yapmamız gerekenler arasındadır. En önemlisi de böyle yaşamayı bir yükümlülük dışında ömür tarzı haline getirirsek, bunları yapmanın çok fazla zaman almadığını ve zor olmadığını görebiliriz. Unutmayalım ki beynimiz bütün vücudumuzun efendisidir. Beynimizin doğru komutlar ve kararlar vermesini sağlarsak bizi mutlu edecek bir yaşama sahip oluruz. Hayatta böyle değil mi? Yaşamış olduğumız çoğu şey bizin seçim ve yönlendirmelerimizle şekil alıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Önceki Sindirim Sistemi ile İlgili İlginç Bilgiler
Sonraki Fezleke Nedir

İlginizi Çekecek Bir İçerik Bulduk

fezleke

Fezleke Nedir

Fezleke, aslen birçoğumuzun bilmiş olduğu bir kavramdır. çoğunlukla gmeşhurk hayatta karşılaşabileceğimiz, gündelik hayatımız içinde toplumla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir